Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2010
Odkurzacz centralny
Odkurzacz centralny w domu alergika? Tak, bo najlepiej radzi sobie z usuwaniem wszechobecnych roztoczy kurzu domowego. Nie unosi go też z jeszcze nieposprzątanych miejsc, bo wessane powietrze wydmuchuje na zewnątrz domu.

Odkurzacz centralny
(fot. Comfort System)
Ich obecność jest najbardziej dokuczliwa jesienią. Lubią niewietrzone pomieszczenia, złuszczony naskórek, wilgotne powietrze, ciepło. Roztocza kurzu domowego, bo o nich mowa, to maleńkie, niewidoczne gołym okiem pajęczaki, obecne w każdym domu. Występują praktycznie wszędzie, a ich szczątki i odchody to jedne z najsilniejszych alergenów.

 

Skoro są wszechobecne i nie sposób się ich pozbyć, czy warto z nimi walczyć? Tak, bo można i warto zmniejszyć ich ilość.

 

Alergolodzy radzą, by przede wszystkim utrzymywać dom w czystości. Ułatwić to można, pozbywając się wszelkich przedmiotów, na których łatwo osadza się kurz. Nie należy więc wieszać w domu grubych zasłon.

 

Kotary zastąpić lekkimi i łatwymi do prania firankami, nie kupować tapicerowanych mebli, nie gromadzić suszonych kwiatów, koszy wiklinowych, a wszelkie niepotrzebne przedmioty, których nie da się odkurzyć lub przetrzeć wilgotną ściereczką, po prostu wyrzucić. Nie ze wszystkiego da się zrezygnować, ale regularne i systematyczne odkurzanie można wprowadzić do obowiązków domowych. Co zrobić, aby nie stało się ono uciążliwe?

Budowa

Odkurzacz centralny to specjalna jednostka zamontowana na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, garażu albo na strychu czy poddaszu.

 

Łączy się ją z siecią przewodów ukrytych w ścianach domu i zakończonych gniazdami ssawnymi. Na każdej kondygnacji montuje się jedno lub dwa takie gniazda. Wsunięcie do niego końcówki giętkiego węża ssawnego uruchamia cały system.

 

Jednostki centralne – przypominają podłużny, walcowaty, nie za wielki kosz na śmieci. Podobnie jak tradycyjne odkurzacze, wytwarzają podciśnienie w całej instalacji.

 

W odróżnieniu jednak od nich oczyszczone zassane powietrze wydmuchują na zewnątrz domu. Mieszczą w sobie silnik z wentylatorem, zbiornik na kurz (o pojemności od 15 do 30 litrów, dlatego wystarczy go opróżniać 4–5 razy w roku) i filtr. Jednostki centralne mogą mieć różną konstrukcję, wielkość i moc. Różnią się też metodą filtracji powietrza, okresem gwarancji, a w konsekwencji – także ceną.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

 

Pełny artykuł w PDF Odkurzacz centralny

 

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny