W artykule znajdą Państwo porady na temat produktów, które można stosować do krycia ścian i podłóg w domu alergika. Niektóre z nich opatrzone zostały specjalnymi atestami, m.in. Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, inne polecane są jako najbardziej odpowiednie z danej grupy produktów w tych szczególnych przypadkach.
(fot. Tarkett)
Substancje, z którymi styka się alergik, a więc także materiały i produkty użyte do wykańczania pomieszczeń, w których przebywa, mogą wpływać na jego stan zdrowia i komfort życia. Nasilenie dolegliwości może wynikać nawet z tego, w jaki sposób użyto materiałów, które same w sobie nie są szkodliwe: takimi przykładami mogą być tynki o chropowatej strukturze czy nieszczelna, bo niestarannie ułożona posadzka z litego drewna.
Nie znaczy to, że alergicy są skazani na mieszkanie we wnętrzach o ubogim, szpitalnym wystroju. Dom może być zdrowy, wygodny i modnie urządzony, powinien być tylko odpowiednio zbudowany i wykończony, a potem utrzymany w czystości.
Ściany
Tynki i gładzie
Ściany w domu alergika muszą być nie tylko suche, ale także gładkie. Niewskazane są szczeliny, występy i chropowatości, bo ułatwiają osadzanie się kurzu. Dlatego też pod warstwy wykończeniowe ścian wewnętrznych najlepiej stosować tynki (mokre lub suche – w postaci płyt g-k) i gładzie gipsowe, które mają bardzo gładką powierzchnię. Materiały te zapewniają dobry mikroklimat w pomieszczeniach, wchłaniają bowiem wilgoć, a gdy jest zbyt sucho, oddają ją do otoczenia.
Uwaga! W pokojach alergików lepiej nie stosować tynków mineralnych ani strukturalnych. Obydwa rodzaje mają nierówną powierzchnię – pierwsze ze względu na zawartość piasku, drugie – ze względu na zawarte w nim ziarna fakturujące. Ściany wykończone takimi tynkami są trudne do utrzymania w czystości.
Farby
Najlepsze dla alergików są farby wodorozcieńczalne, do których należą najpopularniejsze farby dyspersyjne, zwane emulsyjnymi. Chociaż ich rozcieńczalnikiem jest woda, są bardzo trwałe: ściany pokryte taką farbą można wielokrotnie czyścić na mokro lub sucho. Produkuje się je także w wersjach o podwyższonej odporności na mycie, a nawet szorowanie; mają one aksamitny, półmatowy połysk i nadają się na ściany szczególnie narażone na zabrudzenia, a więc w kuchniach, pokojach dziecięcych i na korytarzach. Dostępne są także farby dyspersyjne przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności (łazienki, pralnie). Chronią ściany przed nadmiernym zawilgoceniem i nie stanowią przy tym bariery dla naturalnego przepływu pary wodnej.
Farby dyspersyjne są uniwersalne: w pomieszczeniach mieszkalnych można je stosować na wszystkich rodzajach podłoży. Ich czas wysychania to ok. 2,5 godziny. Po 12–24 godzinach pomalowane pomieszczenie można użytkować.
Na opakowaniach farb przeznaczonych specjalnie dla alergików umieszczone są znaki informujące o tym, że spełniają one restrykcyjne wymogi stawiane takim produktom.
Farby niemieckie i skandynawskie mają Znak Błękitnego Anioła, na puszkach farb hipoalergicznych z krajów Unii Europejskiej widnieje symbol zwany Eko-Label. Farby mogą też być rekomendowane przez Polskie Towarzystw Alergologiczne (PTA).