Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2010
Ściany zewnętrzne
Ściany zewnętrzne muszą bezpiecznie przenosić obciążenia na fundamenty, a równocześnie chronić wnętrze przed wpływami atmosferycznymi, hałasem i ucieczką ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. Pierwsza z funkcji wymaga wytrzymałości, druga – izolacyjności, a więc cech, które rzadko udaje się pogodzić w jednym materiale. Dlatego ściany zwykle buduje się jako wielowarstwowe.
Lepiej wybrać ściany jedno-, dwu- czy trójwarstwowe? Ten wybór zawsze wzbudza emocje wśród inwestorów. Niepotrzebnie: każdy z tych wariantów będzie dobry, jeśli materiały będą dobrej jakości, układ warstw – poprawny, a wykonawcy – solidni i staranni. Nie znaczy to oczywiście, że pomiędzy różnymi wariantami ścian nie ma różnic – warto je poznać, by dokonać najlepszego w konkretnej sytuacji wyboru.

Z ilu warstw?

Ściany zewnętrzne
(fot. Kreisel)
Ściany jednowarstwowe

 

W ścianach jednowarstwowych warstwa konstrukcyjna (nośna) pełni równocześnie funkcję izolacji cieplnej. Powoduje to pewne trudności, bo materiały o dobrej izolacyjności cieplnej mają zwykle niewielką wytrzymałość mechaniczną, ich charakterystyka to zawsze efekt kompromisu pomiędzy tymi cechami. Najczęściej ściany jednowarstwowe wznosi się z betonu komórkowego lub ceramiki poryzowanej.

 

By spełnić minimalne wymagania pod względem izolacyjności cieplnej, muszą być dość grube – 40–50 cm. Cieńsze ściany jednowarstwowe można wznosić z bloczków (zwykle keramzybetonowych) z wkładką styropianową, która zdecydowanie zwiększa ich izolacyjność.

 

Ściany jednowarstwowe muruje się, wykorzystując tzw. zaprawę ciepłochronną – o zdecydowanie wyższej niż zwykła izolacyjności cieplnej (ale droższej) – albo też z użyciem zaprawy klejowej, murując na bardzo cienkie spoiny. Drugi sposób wymaga jednak użycia elementów ściennych o bardzo niewielkiej tolerancji wymiarów, a te są droższe od standardowych.

 

Ściany dwuwarstwowe

 

Są to ściany złożone z warstwy konstrukcyjnej i warstwy materiału izolacyjnego, dzięki czemu tę pierwszą można wykonać z dowolnego materiału, spełniającego jedynie wymagania wytrzymałościowe, bo jej izolacyjność termiczna ma drugorzędne znaczenia. Z kolei na warstwę izolacji termicznej, która w takich ścianach nie przenosi obciążeń mechanicznych, można wybrać materiał o niskiej wytrzymałości, za to o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych: najczęściej styropian lub wełnę mineralną. W efekcie ściana dwuwarstwowa może być cieńsza niż jednowarstwowa o takiej samej izolacyjności.

 

Elementy warstwy nośnej muruje się na zwykłej zaprawie cementowo-wapiennej. Nie warto używać do tego zaprawy ciepłochronnej, bo w znikomym stopniu poprawiłaby ona izolacyjność ściany, za to znacznie zwiększyłoby jej koszt.

 

Obecnie ocieplanie ścian dwuwarstwowych wykonuje się jedną z dwóch metod – lekką mokrą lub lekką suchą.

 

Metoda lekka mokra polega na przymocowaniu do warstwy nośnej płyt ze styropianu lub twardej wełny mineralnej za pomocą kleju i kołków. Zewnętrzną powierzchnię ściany najczęściej wykańcza się, nakładając tynk cienkowarstwowy na siatce z włókna szklanego.

 

Jarosław Antkiewicz
konsultacja Cezary Jankowski

 

Pełny artykuł w PDF Ściany zewnętrzne

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny