Wierzby za oknem

Wierzby za oknem
Interesuję się historią i dużą wagę przykładam do wartości patriotycznych – mówi Marek Hanyga, inżynier elektryk, właściciel firmy „Hanmar”, która od 26 lat zajmuje się sprzedażą oraz naprawą elektronarzędzi.
Już jako młody harcerz z wielką dumą wciągałem flagę na maszt na obozach harcerskich. Było to dla mnie wielkie wyróżnienie. Dlatego też już jako dorosły facet postawiłem przed domem maszt, na którym powiewa biało-czerwona flaga. Niektórzy traktują to jak dziwactwo... A ja uważam, że to jest słuszne i godne upowszechnienia i coraz więcej takich symboli zauważam w Polsce.

Wierzby za oknem
W swoich zainteresowaniach historycznych Marek w szczególny sposób skupia się na okresie Księstwa Warszawskiego oraz czasach rozbiorów.

 

– Wszystko zaczęło się od książki, którą teść podarował mojemu synowi – wspomina. – Była to biografia księcia Józefa Poniatowskiego z 1913 r. napisana przez Szymona Aneskazy. Przeczytałem ją dwa razy. Zafascynowały mnie losy tego człowieka, a później zacząłem poznawać czasy, w których żył.

 

Na co dzień Marek Hanyga jest biznesmenem. Firma Hanmar oprócz centrali w Warszawie ma jeszcze trzy oddziały: w Ustroniu, Goleszowie i Nowym Dworze Mazowieckim oraz prowadzi dwa sklepy internetowe. Jest to przedsiębiorstwo naprawdę rodzinne, gdyż wśród blisko czterdziestu zatrudnionych w nim osób znajdują się żona właściciela – Grażyna, a także córka Małgorzata i syn Piotr.

Mazowiecki krajobraz

– Zanim przeprowadziliśmy się z żoną do Głoskowa Letniska, przez lata mieszkaliśmy w Warszawie – wspomina Marek. – Mieliśmy duże, piękne mieszkanie przy ulicy Bartyckiej. To była bardzo wygodna lokalizacja, chociażby dlatego, że prowadzenie interesów wymaga odbywania wielu spotkań. Zarówno tych oficjalnych, jak i towarzyskich. Jednak mojej żonie Grażynce przeszkadzał zgiełk wielkiego miasta. Jej marzeniem była wyprowadzka, gdzieś poza granice Warszawy. Działkę „namierzyli” nasi znajomi, którzy w Głoskowie mieszkają od wielu lat. Ponieważ to miejsce od razu nam się spodobało, nie wahaliśmy się długo z decyzją o zakupie. Działka ma 1400 m2, a jej dużą zaletą jest dobre uzbrojenie.

 

Pod asfaltową drogą, która prowadzi aż do bramy, znajduje się kanalizacja, wodociąg, gazociąg, prąd oraz kabel stacjonarnego telefonu. Do wszystkich tych niewątpliwych zalet dołącza jeszcze jedna, ale bardzo ważna... teren leży nieco na uboczu. Naszym zdaniem było to wymarzone miejsce na budowę. Z okien salonu rozciąga się piękny widok na ponadstuletnie wierzby – charakterystyczny element mazowieckiego krajobrazu. Tuż obok linii drzew przebiegają tory historycznej, studwudziestoletniej kolejki wąskotorowej, która raz w tygodniu wozi turystów.

 

– Mnie również urzekły te rosochate wierzby za płotem
– dodaje Grażyna Hanyga. – To prawdziwe pomniki przyrody. Były wprawdzie mocno zaniedbane, a pnie zbyt obciążone koroną gałęzi zaczynały się już rozdwajać... Ale ostatniej zimy sprowadziliśmy fachowca, który na nasz koszt odpowiednio je przyciął. Dzięki temu drzewa nabrały nowego życia. Po przycięciu wierzb zainwestowaliśmy jeszcze w wyrównanie i oczyszczenie przebiegającej w pobliżu drogi gruntowej. Powstała piękna aleja. Tak malownicza, że teraz mieszkańcy Głoskowa przychodzą tu na spacery czy na ogniska.

 

Żona Marka zleciła zbadanie terenu działki przez znanego i zaufanego radiestetę. On również stwierdził, że teren jest idealny do zamieszkania.

 

Marek Żelkowski

 

Pełny artykuł w PDF Wierzby za oknem

Pozostałe artykuły z tego numeru
Trzeba dobrze policzyć koszty
W Polsce najczęściej domy jednorodzinne mają powierzchnię w granicach 140–170 m2. Realny koszt pompy ciepła z sondami pionowymi oraz wykonaną podłogówką kształtuje się dla takiego domu na poziomie 60–70 tysięcy złotych.
Trzeba dobrze policzyć koszty
Wybierać racjonalnie
Najczęstszy błąd popełniany przez inwestorów to porównywanie urządzeń o różnych standardach. Piec węglowy jest rzeczywiście stosunkowo tani, ale jego zaawansowanie techniczne trudno porównywać z pompą ciepła.
Wybierać racjonalnie
Dlaczego pompa ciepła?
W Polsce co trzeci inwestor budujący własny dom poważnie rozważa zastosowanie pompy ciepła. Zastanów się i Ty!
Dlaczego pompa ciepła?
Mur przepisów
„Error ignorantia iuris nocet” – nie jest to wbrew pozorom komunikat z zawieszającego się komputera, tylko łacińska maksyma o tym, iż nieznajomość prawa szkodzi. Czasami komuś z nas wydaje się, że coś wie, bo: sąsiad mówił, w gazecie było napisane, logika wskazuje. Warto porzucić te złudzenia! Polski system prawny nie toleruje najmniejszych nawet błędów, a zgnębiony obywatel powinien znać swoje miejsce, gdyż w przeciwnym razie... przychodzi mu za brak wiedzy słono płacić. Dosłownie i w przenośni.
Mur przepisów
Domowy salon kąpielowy
Jest marzeniem wielu z nas – przestronna i wysoka, zalana światłem, luksusowo wyposażona. Ozdobiona kryształami i złotem, które kamuflują jej sanitarny charakter. W takich dążeniach nie ma nic dziwnego – pałacowa łazienka pozwala doznać pełnego oczyszczenia, zrelaksować się i odnowić siły po długim dniu. A także poczuć się po prostu po królewsku!
Domowy salon kąpielowy
Kolektory słoneczne
Ciepła woda w kranie i gorące grzejniki – wszystko za cenę kilku kolektorów zamocowanych na dachu! Niestety, to zbyt piękne, żeby było prawdziwe. Zatem Instalowanie kolektorów ma jedynie wymiar ekologiczny! i to też nie jest cała prawda. To dwa skrajne poglądy, które nieustannie krążą na forach internetowych, w dyskusjach publicznych i folderach informacyjnych. Warto sprawdzić, jak jest naprawdę.
Kolektory słoneczne
Elektryka
Przestarzała instalacja elektryczna jest potencjalnie niebezpieczna i po prostu niewygodna – brakuje gniazd, a istniejące obwody są przeciążone. Zakres prac przy jej modernizacji zależy od tego na ile odbiega od obowiązujących współcześnie standardów.
Elektryka
Wymiana drzwi i okien
Wymiana stolarki zimą? Dlaczego nie? Producenci chętniej udzielają rabatów, a zastój w branży sprawia, że łatwiej znaleźć wykwalifikowaną ekipę montażową. Dzięki nowym „cieplejszym” oknom jeszcze tej zimy rachunki za ogrzewanie mogą być niższe. A zatem – do dzieła!
Wymiana drzwi i okien
Kotły na paliwo stałe
Nowoczesne kotły na paliwo stałe nie brudzą tak jak kiedyś, a paliwo do nich można uzupełniać co kilka dni. Kocioł na węgiel lub drewno to komfort cieplny za niską cenę i coraz mniej uciążliwości.
Kotły na paliwo stałe
Jak zbudować dom energooszczędny?
Budowa domu energooszczędnego to nie tylko moda. Zainteresowanie budownictwem energooszczędnym wzrasta z wielu powodów: najważniejszym są finanse, bowiem dom energooszczędny to taki, który zużywa 3–4-krotnie mniej energii do ogrzewania niż budynek typowy, a mniejsze straty energii to dużo niższe rachunki za ciepło.
Jak zbudować dom energooszczędny?
Ściany i podłogi
W artykule znajdą Państwo porady na temat produktów, które można stosować do krycia ścian i podłóg w domu alergika. Niektóre z nich opatrzone zostały specjalnymi atestami, m.in. Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, inne polecane są jako najbardziej odpowiednie z danej grupy produktów w tych szczególnych przypadkach.
Ściany i podłogi
Odkurzacz centralny
Odkurzacz centralny w domu alergika? Tak, bo najlepiej radzi sobie z usuwaniem wszechobecnych roztoczy kurzu domowego. Nie unosi go też z jeszcze nieposprzątanych miejsc, bo wessane powietrze wydmuchuje na zewnątrz domu.
Odkurzacz centralny
Uzdatnianie wody
Woda, z której korzystamy w domu, musi odpowiadać normom określonym przez ministra zdrowia. I mimo że zazwyczaj im odpowiada, to jednak jej jakość nie zawsze odpowiada nam. To, co płynie z kranu, bywa po prostu niesmaczne, źle pachnie i nieprzyjemnie wysusza skórę po umyciu.
Uzdatnianie wody
Wentylacja
Domy budowane dawniej zawdzięczały dobrą wymianę powietrza przede wszystkim niekontrolowanemu przepływowi powietrza przez nieszczelności w oknach i drzwiach, ścianach i dachu. W obecnie budowanych domach takich nieszczelności nie ma. Jak zatem wentylować nowoczesne budynki, by mieszkańcy nie mieli problemów ze snem i nie skarżyli się na kłopoty zdrowotne o niewyjaśnionych przyczynach, jak to się często dzieje w domach, w którym źle działająca wentylacja powoduje zawilgocenie, a nawet zagrzybienie ścian?
Wentylacja
Ogrzewanie
W jaki sposób ogrzewać dom, by było w nim ciepło i przytulnie? Jaki sposób przekazywania ciepła do pomieszczeń wybrać, by był najbardziej przyjazny domownikom, szczególnie tym uczulonym na kurz? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, choć najbardziej zaleca się ogrzewanie płaszczyznowe, odradza natomiast konwekcyjne i nadmuchowe, wznoszące kurz gromadzący się w domu.
Ogrzewanie
Przyczyny zawilgocenia
Zarodniki grzybów i odchody roztoczy to bardzo silne alergeny. Rozwojowi tych organizmów sprzyja podwyższony poziom wilgotności. Wilgoć w domu szkodzi nie tylko mieszkańcom, ale i budynkowi: jest powodem gnicia drewna, niszczenia tynków i powłok malarskich, przyspiesza korozję stali.
Przyczyny zawilgocenia
Lekarz o alergii
Jesteś alergikiem? Jeśli często atakuje Cię katar, a kładąc się do łóżka często kaszlesz i przyjmujesz co miesiąc antybiotyki – to najprawdopodobniej odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi TAK!
Lekarz o alergii
Ściany zewnętrzne
Ściany zewnętrzne muszą bezpiecznie przenosić obciążenia na fundamenty, a równocześnie chronić wnętrze przed wpływami atmosferycznymi, hałasem i ucieczką ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. Pierwsza z funkcji wymaga wytrzymałości, druga – izolacyjności, a więc cech, które rzadko udaje się pogodzić w jednym materiale. Dlatego ściany zwykle buduje się jako wielowarstwowe.
Ściany zewnętrzne
Fundamenty
Od fundamentów zależy stateczność budynku i bezpieczeństwo jego mieszkańców, a błędy popełnione na tym etapie budowy bardzo trudno poprawić w gotowym już domu. Nie ma jednego idealnego rozwiązania – warto jak najlepiej dostosować fundamenty do warunków gruntowych, cech budynku (przede wszystkim jego masy) czy oczekiwanego tempa prac budowlanych.
Fundamenty
Na emeryturę pod miasto
Jerzy i Maria już kilka lat temu przygotowali się do spędzenia jesieni życia za miastem. W tym celu zbudowali dom, położony 35 kilometrów od Warszawy. Choć obecnie muszą dojeżdżać do pracy, grzęznąc w korkach, cieszą się, że niedługo będą tylko korzystać z uroków życia na wsi. W wygodnym przestronnym domu, którego utrzymanie jest porównywalne z kosztami utrzymania ich poprzedniego mieszkania w bloku.
Na emeryturę pod miasto
Dom dla czwórki
Ewa i Tomasz kilka lat temu zbudowali dom dla czteroosobowej rodziny. Przestronny i funkcjonalny, o powierzchni 272,4 m2, dający im poczucie komfortu po mieszkaniu w bloku. Od kiedy jednak wyprowadziła się córka, rodzinne gniazdo stało się dla nich za duże. W przyszłości planują więc budowę kolejnego. Tym razem będzie to dom o połowę mniejszy, na mniejszej działce, ale koniecznie w tej samej okolicy. Bo miejsce wybrali znakomicie.
Dom dla czwórki
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz