Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2009
Oświetlenie wewnętrzne
Choć lampy wieszamy dopiero w momencie wprowadzania się i urządzania wnętrz, to dużo wcześniej powinniśmy pomyśleć o funkcji oświetlenia oraz efekcie lub nastroju wnętrz jaki chcemy dzięki niemu uzyskać. Dlatego już na etapie budowy domu powinniśmy (choć wstępnie) zaprojektować ustawienie mebli w całym domu oraz wyznaczyć strefy funkcyjne i dekoracyjne oświetlenia.

Oświetlenie wewnętrzne
fot. Philips
Oświetlenie w mieszkaniu pełni dwie funkcje – zadaniową i dekoracyjną. Obie równie ważne, by zapewnić idealne warunki do pracy i wypoczynku oraz wyczarować w domu przytulny klimat i podkreślić urodę wnętrza.

 

Wszystkie pomieszczenia wymagają uważnego zaprojektowania wielu różnych punktów świetlnych.

Na początek kilka rad

- Pozwólcie elektrykowi rozprowadzić maksymalnie dużo kontaktów i punktów oświetleniowych – najwyżej nie wszystkie od razu wykorzystacie.

 

- Przed otynkowaniem ścian zróbcie zdjęcia dokumentujące rozprowadzenie instalacji elektrycznej i zanotujcie odległości kabli od narożników.

 

- Nie zapomnijcie o ściemniaczach do górnych i bocznych lamp – to bardzo wygodny sposób na sterowanie natężeniem oświetlenia.

 

- Nie rezygnujcie z oświetlenia górnego. Nawet jeśli go nie lubicie i prawie nigdy nie używacie. Takie oświetlenie jest naprawdę niezbędne przy sprzątaniu, a w naszym kraju jest mniej słonecznych dni w roku niż tych, kiedy potrzebujemy światła sztucznego. Poza tym niedosyt mocnego, jasnego światła sprzyja jesienno-zimowej depresji.

 

- Rozmieście źródła światła w każdym kącie, jeśli chcecie powiększyć optycznie i rozjaśnić pomieszczenie. Skuteczność tego zabiegu jest większa niż oświetlanie pomieszczenia jedną lampą sufitową o największej mocy żarówek.

 

- Zastosujcie kurtyny świetlne, czyli kilka halogenów umieszczonych pod sufitem (w belce nadprożowej lub w podciągu) i skierowanych w dół – pozwoli to ukryć widok wnętrza w głębi.

 

- Ustawcie na parapecie okna zapaloną lampkę – przechodnie nie będą widzieli domowego wnętrza.

 

- Nie obniżajcie sufitów szczególnie w niezbyt wysokich wnętrzach, po to, aby zamontować w nich banalne halogeny. Moda na takie zabiegi już minęła.

 

- Nie zastępujcie wszystkich lamp oświetleniem wbudowanym, ukrytym w konstrukcjach z płyt gipsowo-kartonowych. To rozwiązanie tanie i ułatwiające życie, ale pozbawione wdzięku i stylu jaki może zapewnić piękny abażur, klosz czy żyrandol.

 

- Stosujcie nowoczesne rozwiązania: oświetlenie ledowe i świetlówki energooszczędne. Obecnie produkowane świetlówki kompaktowe przypominają kształtem tradycyjne żarówki, a nie dziwacznie powykręcane rurki.

Salon

W salonie spędzamy czas, wypoczywając na kanapach, oglądając telewizję lub przyjmując gości. Różne okazje wymagają kilku różnych źródeł światła. Może to być 5, a nawet 10 lamp. Zmiany aranżacji oświetlenia ułatwi możliwość sterowania pilotem.

 

- Kiedy czytamy, siedząc na kanapie potrzebujemy lampy skierowanej w dół, na gazetę czy książkę, ale pokój nie powinien tonąć w mroku. Druga lampa powinna rozświetlać chociaż kąt pokoju wokół nas.

 

- Podczas oglądania telewizji konieczne jest włączenie lampki za telewizorem, złagodzimy w ten sposób kontrasty światła, a wzrok będzie się mniej męczył. Może to być halogen wmontowany w półkę nad TV albo wąż diodowy ukryty we wnęce. Pokój powinno rozświetlać delikatnie jeszcze inne źródło światła nieodbijające się w ekranie np. reflektorki na regale, na którym stoi telewizor lub lampka ustawiona na komodzie na tej samej ścianie.

 

- Odpowiedniego oświetlenia wymaga także kanapa. Doskonała do tego jest lampa wisząca nad stolikiem kawowym stojącym przy kanapie. Daje jasne, rozproszone światło, dobrze oświetlając siedzące na kanapie osoby.

 

- Nie zapominajmy o oświetleniu dekoracyjnym – świecących kinkietach, oświetlających obrazy na ścianie i nastrojowym – niskich lampach ustawionych na podłodze.

 

Ewa Milbert, architekt wnętrz

Artykuł w PDF: Oświetlenie wewnętrzne

 

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny