Deski, panele i wykładziny nad ogrzewanie podłogowe

Deski, panele i wykładziny nad ogrzewanie podłogowe
W wielu magazynach i na portalach branży budowlanej szczegółowo opisuje się zasadę działania ogrzewania podłogowego i poleca materiały posadzkowe nad taką instalację – jako te ostatnie rekomenduje się głównie płytki ceramiczne i kamienne. Materiały te mają bardzo dobre parametry przewodzenia ciepła i właściwie każde z nich można stosować nad ogrzewaniem podłogowym.
Problem jednak powstaje, gdy nie chcemy mieć na podłodze ani ceramiki, ani kamienia, lecz deski drewniane, panele lub wykładzinę, a jako system grzewczy wybraliśmy właśnie podłogówkę. Co wtedy? Czy musimy rezygnować z ogrzewania podłogowego na rzecz tradycyjnych grzejników, czy lepiej deski, panele i wykładziny wymienić na niechciane płytki? Na szczęście nie musimy wybierać – współpraca podłogówki z panelami i wykładzinami dywanowymi jest zdecydowanie mniej wydajna, ale możliwa – trzeba tylko wiedzieć, co wybrać. Zapraszamy do lektury pierwszego kompletnego przeglądu desek warstwowych, paneli i wykładzin dywanowych współpracujących z ogrzewaniem podłogowym.

Deski, panele i wykładziny nad ogrzewanie podłogowe
fot. Uponor
Dla wielu pomysł zastosowania ogrzewania podłogowego pod posadzką z paneli czy wykładziną może wydawać się dziwny. Materiały te są przecież odbierane jako z natury ciepłe, po co więc dodatkowo je ogrzewać? Nie chodzi o to, żeby uzyskać cieplejszą posadzkę, ale o to, żeby móc korzystać z zalet podłogówki w każdym pomieszczeniu, nie tylko w kuchniach, łazienkach i przedpokojach, gdzie kładziemy płytki ceramiczne czy kamienne (materiały szczególnie polecane nad podłogówkę), ale także w salonach, sypialniach czy pokojach dziecięcych.

 

Ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort cieplny na wysokim poziomie między innymi dzięki pionowemu rozkładowi temperatury, który jest bardzo korzystny dla zdrowia człowieka – optymalna temperatura przy takiej instalacji utrzymuje się w strefie przebywania ludzi, pod sufitem zaś jest chłodniej. Ponadto ogrzewanie podłogowe pozwala na mniejsze, niż w przypadku tradycyjnych grzejników, zużycie energii cieplnej dzięki czemu wydatki na ogrzewanie także są mniejsze. Oszczędności te wynikają z kilku powodów. Po pierwsze, temperaturę w pomieszczeniu możemy obniżyć o 2°C (w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami), zachowując przy tym wysoki komfort cieplny. Po drugie, w ogrzewaniu podłogowym temperatura czynnika grzewczego wynosi poniżej 45°, w tradycyjnych grzejnikach 75° – to zmniejsza straty energii w samej instalacji.

 

To właśnie dla tych korzyści inwestorzy coraz częściej decydują się na ogrzewanie podłogowe – także w salonach, sypialniach i pokojach dziecięcych.

 

W ogrzewaniu podłogowym elementem grzejnym jest cała podłoga, przez którą nagromadzone w warstwie wylewki ciepło powinno łatwo napływać do pomieszczeń. Jeśli jako warstwa wykończeniowa zostanie użyty materiał o niskiej przewodności cieplnej, będący izolatorem dla przenikania ciepła, podłogówka stanie się rozwiązaniem nieekonomicznym. Zatem mięsiste i puszyste wykładziny odpadają, podobnie jak lite deski podłogowe. Blokowałyby bowiem przepływ ciepła do pomieszczeń. Jednak cienkie warstwowe deski i panele oraz wykładziny z odpowiedniego materiału, opatrzone atestem, fachowo ułożone – mogą sprawdzić się nad ogrzewaniem podłogowym. Poznajmy je zatem.

Deski warstwowe (panele drewniane)

Zastosowanie nad ogrzewaniem podłogowym posadzek drewnianych powinno być szczególnie przemyślane, a ich układanie należy powierzyć dobremu specjaliście – najlepiej takiemu, który może wskazać obiekty z ułożonymi przez siebie posadzkami drewnianymi nad takim ogrzewaniem. Dąb krajowy, akacja, merbau, iroko, tek i doussie – to najlepsze gatunki drewna na „ciepłą” posadzkę. Zależnie od rodzaju posadzka powinna mieć określoną grubość:
  • mozaika – 8–10 mm;
  • parkiet lamelowy – 11–14 mm.
Wilgotność drewna przeznaczonego na posadzkę powinna wynosić nie więcej niż 7–8 %.

 

Jeśli zaś zdecydujemy się na deski klejone warstwowo (nie należy stosować drewna litego), które dzięki prostopadle ułożonym włóknom sąsiednich warstw charakteryzują się mniejszym skurczem i są odporniejsze na paczenie, a wykonywane z nich posadzki mają niewielką grubość, dlatego nie ograniczają przepływu ciepła tak jak drewno lite. Jeśli posadzka z drewna ma być przyklejona, należy użyć elastycznego kleju do parkietów (najlepiej jednoskładnikowego poliuretanowego).

 

Można też zastosować bezklejowy sposób układania posadzki, czyli tzw. podłogę pływającą: ta zmniejsza niestety wydajność ogrzewania podłogowego, bo zatrzymuje powietrze pod posadzką, z drugiej jednak strony zapewnia drewnu swobodę ruchów związanych ze zmianami wilgotności i temperatury. Posadzka układana na klej sprawia, że podłoga jest stabilniejsza i nie odkształca się, jednak mocno ograniczony ruch drewna, które przecież nieustannie „pracuje”, także ma wady. Jak widać, każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Do wykończenia tradycyjnych posadzek z drewna nad ogrzewaniem podłogowym lepiej stosować oleje i wosk, nie lakier, bo wskutek skurczu może odpryskiwać (nie dotyczy fabrycznie lakierowanych desek warstwowych).

 

Emilia Rosłaniec

Artykuł w PDF: Deski, panele i wykładziny nad ogrzewanie podłogowe

 

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dom wielopokoleniowy
– Bardzo istotną cechą naszego domu jest jego wielopokoleniowość – mówi Olga Arcikiewicz-Mosiądz. – Moja mama od lat jest osobą samotną i jesteśmy ze sobą bardzo zżyte. Już od etapu projektu uważałam, że tworzenie domu, w którym jej nie będzie, to zabieg sztuczny i trochę bezsensowny. Przecież z pewnością byłaby tu częstym, jeśli nie codziennym gościem. Wspólnie z mężem doszliśmy więc do wniosku, że nasz nowy dom będzie domem, w którym zamieszkamy z mamą.
Dom wielopokoleniowy
Eksploatacja i konserwacja pomp ciepła
Cóż możemy powiedzieć o eksploatacji i konserwacji pompy ciepła? Jest to temat, którego nie ma, a przynajmniej być nie powinno.
Eksploatacja i konserwacja pomp ciepła
Ogrodzenie
Zbyt masywne będzie przytłaczać, zbyt ozdobne – wyglądać pretensjonalnie. Więc jakie? Bo z pewnością będzie to pierwszy i najbardziej widoczny element naszej posesji... Jak zatem dokonać dobrego wyboru?
Ogrodzenie
Jak dobrać system rynnowy?
PYTANIE CZYTELNIKA Chcę wymienić stare rynny na nowe. Te, które mam, jeszcze nie przeciekają i działają w zasadzie poprawnie, ale mają już swoje lata i wyglądają nieestetycznie – w wielu miejscach pokryła je rdza. Nowe rynny chciałbym zamontować jeszcze przed zimą, bo obawiam się, że te nie wytrzymają obciążeń śniegiem. Mam w związku z tym pytanie – jakie systemy rynnowe gwarantują trwałość i niezawodność.
Jak dobrać system rynnowy?
Oświetlenie wewnętrzne
Choć lampy wieszamy dopiero w momencie wprowadzania się i urządzania wnętrz, to dużo wcześniej powinniśmy pomyśleć o funkcji oświetlenia oraz efekcie lub nastroju wnętrz jaki chcemy dzięki niemu uzyskać. Dlatego już na etapie budowy domu powinniśmy (choć wstępnie) zaprojektować ustawienie mebli w całym domu oraz wyznaczyć strefy funkcyjne i dekoracyjne oświetlenia.
Oświetlenie wewnętrzne
Zagospodarowanie ogrodu - odwadnianie, nawadnianie, nawierzchnie, zieleń
Często argumentem przesądzającym o budowie własnego domu jest perspektywa pięknie zagospodarowanego ogrodu: soczystego zielonego trawnika, zacisznego miejsca do odpoczynku, placu zabaw dla dzieci i ścieżek wijących się wśród zieleni kwiatów i krzewów. W jaki sposób zaplanować zorganizowanie tej ogrodowej przestrzeni, aby w jesienne słoty suchą stopą docierać do domu, zimą nie ślizgać się na chodniku, wiosną i latem nie spędzać długich godzin, podlewając trawnik, a w ciągu całego roku rozkoszować się zielenią ogrodowych zakątków?
Zagospodarowanie ogrodu - odwadnianie, nawadnianie, nawierzchnie, zieleń
Folie dachowe
Obecnie pod większość pokryć zamiast deskowania izolowanego papą stosuje się folie wstępnego krycia. Chronią one dach przed wodą opadową, ale przepuszczają parę wodną napływającą z wnętrza domu.
Folie dachowe
Bramy garażowe
Powinna wygodnie się otwierać i niezawodnie działać. Musi również dobrze chronić garaż przed nieproszonymi gośćmi, a także przed utratą ciepła. I pasować do budynku i otoczenia.
Bramy garażowe
Odkurzacze centralne
Cicho pracuje i jest łatwy w instalacji. Dużo lepiej radzi sobie z kurzem niż odkurzacz tradycyjny, co jest ważne nie tylko dla alergików. Bardzo wygodnie się nim posługiwać, a jego silnik ma dużą moc. Jakie jeszcze ma zalety?
Odkurzacze centralne
Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe w jednej instalacji
Połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikami nie jest łatwym zadaniem, jednak takie właśnie instalacje stosuje się coraz częściej. Rzecz w tym, by wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do konkretnej sytuacji, a przy tym niezbyt kosztowne.
Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe w jednej instalacji
Klimatyzacja
Dostępne w sklepach klimatyzatory bardzo różnią się zarówno funkcjonalnością, jak i ceną; istnieją też alternatywne wobec klimatyzatorów sposoby chłodzenia pomieszczeń. Warto je wszystkie poznać, zanim dokonamy wyboru.
Klimatyzacja
Wentylacja
Ciągła wymiana powietrza w domu jest potrzebna nie tylko ze względu na nasze samopoczucie i zdrowie, ale także ze względu na sam budynek. Nawet jeśli nikt w nim nie przebywa, brak wentylacji może doprowadzić do rozwoju niszczących go pleśni i grzybów.
Wentylacja
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Ściany działowe mogą być wykończone w różny sposób. Wiele zależy od rodzaju materiału z jakiego są wykonane, funkcji pomieszczeń czy zamożności inwestorów. Warto jednak pamiętać, że barwa i faktura mają duży wpływ na samopoczucie mieszkańców, optyczne powiększenie lub zmniejszenie pomieszczeń oraz nadanie im indywidualnego charakteru. Z tego względu wskazane jest zapoznanie się z różnymi sposobami wykończenia ścian.
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Podłogi
Podłoga na stropie lub gruncie to dość ważny element budowlany i dlatego jej dobór powinien być gruntownie przemyślany. Musi przecież spełniać wiele różnorodnych funkcji. Zwykle najważniejsza jest dobra izolacyjność akustyczna, czasami termiczna, a zawsze estetyka i dostosowanie właściwości podłóg do rodzaju pomieszczeń, w których są układane. Poza tym warto pamiętać, że posadzek nie zmienia się zbyt często i podjęte decyzje będą miały wpływ na komfort życia mieszkańców oraz wystrój wnętrz przez kilkanaście, a najczęściej kilkadziesiąt lat.
Podłogi
Elewacje
Czy tego chcemy, czy nie, wygląd każdego domu jednorodzinnego zawsze jest przez kogoś oceniany, np. rodzinę, sąsiadów czy po prostu przechodniów. W związku z tym wszystkim inwestorom powinno zależeć, aby ich domy podobały się wielu osobom. To oczywiście w dużej mierze zależy od zdolności, wiedzy i umiejętności architekta, ale również od gustu oraz zamożności inwestora.
Elewacje
Ogrzewanie
Prawidłowo zaprojektowany i wykonany energooszczędny dom cechuje się zmianą struktury zapotrzebowania na ciepło. W bilansie cieplnym budynku zwiększa się procentowy udział przygotowania ciepłej wody użytkowej, natomiast zmniejsza zapotrzebowanie na pokrycie strat ciepła przez przenikanie przez przegrody zewnętrzne. Taka sytuacja wymusza zmianę rodzajów systemów wytwarzania ciepła w budynkach.
Ogrzewanie
Dom wielopokoleniowy
– Bardzo istotną cechą naszego domu jest jego wielopokoleniowość – mówi Olga Arcikiewicz-Mosiądz. – Moja mama od lat jest osobą samotną i jesteśmy ze sobą bardzo zżyte. Już od etapu projektu uważałam, że tworzenie domu, w którym jej nie będzie, to zabieg sztuczny i trochę bezsensowny. Przecież z pewnością byłaby tu częstym, jeśli nie codziennym gościem. Wspólnie z mężem doszliśmy więc do wniosku, że nasz nowy dom będzie domem, w którym zamieszkamy z mamą.
Dom wielopokoleniowy
Wygoda użytkowania
Pompa ciepła może działać w sposób optymalny tylko wówczas, gdy zostanie odpowiednio dobrana do zapotrzebowania budynku na ciepło oraz jego wyposażenia. Warto również pamiętać, że pompa ciepła jest elementem systemu składającego się dodatkowo z dolnego źródła ciepła oraz instalacji grzewczej. Tylko odpowiednie dobranie wszystkich tych elementów może zagwarantować inwestorowi satysfakcjonujące wyniki przez długie lata eksploatacji.
Wygoda użytkowania
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz