Dom wielopokoleniowy

Dom wielopokoleniowy
– Bardzo istotną cechą naszego domu jest jego wielopokoleniowość – mówi Olga Arcikiewicz-Mosiądz. – Moja mama od lat jest osobą samotną i jesteśmy ze sobą bardzo zżyte. Już od etapu projektu uważałam, że tworzenie domu, w którym jej nie będzie, to zabieg sztuczny i trochę bezsensowny. Przecież z pewnością byłaby tu częstym, jeśli nie codziennym gościem. Wspólnie z mężem doszliśmy więc do wniosku, że nasz nowy dom będzie domem, w którym zamieszkamy z mamą.

Dom wielopokoleniowy
Olga od jedenastu lat jest pracownikiem firmy Roockwool – renomowanego producenta wełny skalnej. W dziale marketingu zajmuje stanowisko specjalistki do spraw komunikacji. – Do niedawna mój mąż Maciej również pracował w Rockwoolu. Początkowo jako sprzedawca, a następnie w dziale marketingu – podkreśla. – Mniej więcej dwa lata temu przeniósł się do Rockfonu, firmy, która zajmuje się systemami sufitów podwieszanych i wchodzi w skład grupy Rockwool.

 

Jest tam inżynierem do spraw rozwoju produktów. Nie ma co ukrywać... poznaliśmy się w firmie. Używając górnolotnych słów, można powiedzieć, że to ona nas połączyła. Mamy dwóch synów: pięcioletniego Maksymiliana i trzyletniego Aleksandra. Natomiast w styczniu spodziewamy się kolejnego potomka. Obraz byłby niepełny, gdybym nie wspomniała

 

o zwierzakach. Jest więc suczka Bella i kocica, która na pierwszym piętrze, gdzie mieszka mama, nazywa się Kawa, a u nas na dole Tekla lub też Czarna.

Poszukiwania

– Działki szukaliśmy od 2004 roku, to znaczy od czasu, kiedy urodził się nasz pierwszy syn – wspomina Maciej Mosiądz. – Doszliśmy do wniosku, że mamy już dosyć mieszkania w bloku i ustawicznych poszukiwań miejsc nadających się na spacery z dzieckiem. Niestety w obrębie Zielonej Góry trafialiśmy wprawdzie na ładne, ale dosyć drogie działki. Zaczęliśmy więc wyjeżdżać coraz dalej poza miasto. Znaleźliśmy kilka pięknych miejsc, ale jakoś nie mogliśmy się zdecydować.

 

– Najbardziej bałam się tego, że na wiele lat zostanę kierowcą swoich dzieci, który dowozi je do przedszkola, szkoły... – dodaje Olga. – Mieszkanie w mieście ma sporo wad, ale ma również kilka zalet, o których nie można zapominać. W październiku 2005 roku kolega dał mi telefon do właściciela działek leżących na obrzeżach Zielonej Góry, w dzielnicy Jędrzychów. Zadzwoniliśmy pełni nadziei, ale okazało się, że jakoś nie możemy się dogadać. Żałowałam, bo dzielnica jest sympatyczna, spokojna oraz w pewien sposób odizolowana od miasta. Szukaliśmy więc dalej i robiliśmy to z coraz większą determinacją, gdyż w międzyczasie dowiedzieliśmy się, że po raz drugi zostaniemy rodzicami.

 

W marcu następnego roku Olga była już lekko podłamana brakiem efektów. Czas płynął bowiem nieubłaganie, do porodu zostały zaledwie dwa miesiące, a szans na wyrwanie się z bloku w dalszym ciągu nie było. I wtedy los uśmiechnął się do nich promiennie. – Ta działka musiała być przeznaczona dla nas – stwierdza z rozbawieniem pani domu. – Dlaczego? Otóż kiedy przebywałam na zwolnieniu lekarskim, buszowałam z nudów w Internecie. Udało mi się znaleźć kilka ciekawych ofert. Zadzwoniłam więc do męża i wysłałam go do dwóch biur nieruchomości.

 

Na szczęście... Jakoś nie do końca się zrozumieliśmy! Maciej poszedł do zupełnie innego biura niż to, które znalazłam w sieci. A tam trafił na świeżutkie ogłoszenie o sprzedaży działek na Jędrzychowie. Jeszcze tego samego dnia zjawiliśmy się tu, gdzie stoi dzisiaj nasz dom. Okazało się, że trafiliśmy do tego samego człowieka, który nam wcześniej odmówił. Dwa miesiące później, niemal tuż przed porodem staliśmy się właścicielami działki. I zaczęło się dużo dziać.

Projekt

Olga i Maciej nie zdecydowali się na gotowy projekt. Oboje zbyt dobrze wiedzieli, jaki ma być ich przyszły dom, aby udało się dopasować do tych marzeń coś typowego z katalogów.

 

– W mojej głowie wszystkie funkcje oraz niuanse budynku były elegancko poukładane, ale za żadne skarby nie potrafiłam przelać tych wszystkich pomysłów na papier. Dlatego też szczegółowo wynotowałam owe wytyczne i przekazałam architektowi. A nie było tego wcale mało, bo aż pięć gęsto zapisanych stron. Moje notatki zawierały, między innymi, spis wszystkich pomieszczeń oraz ich funkcji, metraż, usytuowanie względem stron świata... Rozwiązaniem, którego nie znalazłam w gotowych projektach, było chociażby odpowiednie usytuowanie drzwi tarasowych. Zależało mi, aby jedne znajdowały się na korytarzu, blisko pokoju dzieci, a drugie w jadalni. Chciałam uchronić salon od nieustannej bieganiny.

 

Dzieci są bowiem wulkanami niespożytej energii, a nasi chłopcy doskonale tę prawdę potwierdzają. Potrafią wybiec do ogrodu, aby już po chwili wrócić po ulubioną zabawkę. A ponieważ w tym wieku łatwo zmienia się zdanie, w ciepłe dni ruch jest niemal nieustający. Architekt, człowiek z wieloletnim doświadczeniem, stwierdził że jeszcze nigdy nie otrzymał tak szczegółowych wytycznych do projektu. Laikowi mogłoby się wydawać, że lista oczekiwań sporządzona przez Olgę utrudniła mu pracę. Tymczasem okazało się, że w ciągu kilkunastu dni powstały dwie wstępne koncepcje.

 

– Początkowo marzyliśmy o domu parterowym, bez poddasza – mówi Maciej. – Jednak spełnienie wszystkich naszych oczekiwań spowodowałoby, że na trzynastoarowej działce zostałoby niewiele miejsca na ogród. A przecież nie po to chcieliśmy wyprowadzić się z bloku, żeby mieć trawnik wielkości chusteczki do nosa. Ogród to przecież najlepsze miejsce zabawy dla dzieci oraz odpoczynku dla dorosłych.

 

Marek Żelkowski
Zdjęcia: DEMASTUDIO

 

Artykuł w PDF: Dom wielopokoleniowy

Pozostałe artykuły z tego numeru
Eksploatacja i konserwacja pomp ciepła
Cóż możemy powiedzieć o eksploatacji i konserwacji pompy ciepła? Jest to temat, którego nie ma, a przynajmniej być nie powinno.
Eksploatacja i konserwacja pomp ciepła
Ogrodzenie
Zbyt masywne będzie przytłaczać, zbyt ozdobne – wyglądać pretensjonalnie. Więc jakie? Bo z pewnością będzie to pierwszy i najbardziej widoczny element naszej posesji... Jak zatem dokonać dobrego wyboru?
Ogrodzenie
Jak dobrać system rynnowy?
PYTANIE CZYTELNIKA Chcę wymienić stare rynny na nowe. Te, które mam, jeszcze nie przeciekają i działają w zasadzie poprawnie, ale mają już swoje lata i wyglądają nieestetycznie – w wielu miejscach pokryła je rdza. Nowe rynny chciałbym zamontować jeszcze przed zimą, bo obawiam się, że te nie wytrzymają obciążeń śniegiem. Mam w związku z tym pytanie – jakie systemy rynnowe gwarantują trwałość i niezawodność.
Jak dobrać system rynnowy?
Oświetlenie wewnętrzne
Choć lampy wieszamy dopiero w momencie wprowadzania się i urządzania wnętrz, to dużo wcześniej powinniśmy pomyśleć o funkcji oświetlenia oraz efekcie lub nastroju wnętrz jaki chcemy dzięki niemu uzyskać. Dlatego już na etapie budowy domu powinniśmy (choć wstępnie) zaprojektować ustawienie mebli w całym domu oraz wyznaczyć strefy funkcyjne i dekoracyjne oświetlenia.
Oświetlenie wewnętrzne
Zagospodarowanie ogrodu - odwadnianie, nawadnianie, nawierzchnie, zieleń
Często argumentem przesądzającym o budowie własnego domu jest perspektywa pięknie zagospodarowanego ogrodu: soczystego zielonego trawnika, zacisznego miejsca do odpoczynku, placu zabaw dla dzieci i ścieżek wijących się wśród zieleni kwiatów i krzewów. W jaki sposób zaplanować zorganizowanie tej ogrodowej przestrzeni, aby w jesienne słoty suchą stopą docierać do domu, zimą nie ślizgać się na chodniku, wiosną i latem nie spędzać długich godzin, podlewając trawnik, a w ciągu całego roku rozkoszować się zielenią ogrodowych zakątków?
Zagospodarowanie ogrodu - odwadnianie, nawadnianie, nawierzchnie, zieleń
Folie dachowe
Obecnie pod większość pokryć zamiast deskowania izolowanego papą stosuje się folie wstępnego krycia. Chronią one dach przed wodą opadową, ale przepuszczają parę wodną napływającą z wnętrza domu.
Folie dachowe
Bramy garażowe
Powinna wygodnie się otwierać i niezawodnie działać. Musi również dobrze chronić garaż przed nieproszonymi gośćmi, a także przed utratą ciepła. I pasować do budynku i otoczenia.
Bramy garażowe
Odkurzacze centralne
Cicho pracuje i jest łatwy w instalacji. Dużo lepiej radzi sobie z kurzem niż odkurzacz tradycyjny, co jest ważne nie tylko dla alergików. Bardzo wygodnie się nim posługiwać, a jego silnik ma dużą moc. Jakie jeszcze ma zalety?
Odkurzacze centralne
Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe w jednej instalacji
Połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikami nie jest łatwym zadaniem, jednak takie właśnie instalacje stosuje się coraz częściej. Rzecz w tym, by wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do konkretnej sytuacji, a przy tym niezbyt kosztowne.
Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe w jednej instalacji
Deski, panele i wykładziny nad ogrzewanie podłogowe
W wielu magazynach i na portalach branży budowlanej szczegółowo opisuje się zasadę działania ogrzewania podłogowego i poleca materiały posadzkowe nad taką instalację – jako te ostatnie rekomenduje się głównie płytki ceramiczne i kamienne. Materiały te mają bardzo dobre parametry przewodzenia ciepła i właściwie każde z nich można stosować nad ogrzewaniem podłogowym.
Deski, panele i wykładziny nad ogrzewanie podłogowe
Klimatyzacja
Dostępne w sklepach klimatyzatory bardzo różnią się zarówno funkcjonalnością, jak i ceną; istnieją też alternatywne wobec klimatyzatorów sposoby chłodzenia pomieszczeń. Warto je wszystkie poznać, zanim dokonamy wyboru.
Klimatyzacja
Wentylacja
Ciągła wymiana powietrza w domu jest potrzebna nie tylko ze względu na nasze samopoczucie i zdrowie, ale także ze względu na sam budynek. Nawet jeśli nikt w nim nie przebywa, brak wentylacji może doprowadzić do rozwoju niszczących go pleśni i grzybów.
Wentylacja
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Ściany działowe mogą być wykończone w różny sposób. Wiele zależy od rodzaju materiału z jakiego są wykonane, funkcji pomieszczeń czy zamożności inwestorów. Warto jednak pamiętać, że barwa i faktura mają duży wpływ na samopoczucie mieszkańców, optyczne powiększenie lub zmniejszenie pomieszczeń oraz nadanie im indywidualnego charakteru. Z tego względu wskazane jest zapoznanie się z różnymi sposobami wykończenia ścian.
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Podłogi
Podłoga na stropie lub gruncie to dość ważny element budowlany i dlatego jej dobór powinien być gruntownie przemyślany. Musi przecież spełniać wiele różnorodnych funkcji. Zwykle najważniejsza jest dobra izolacyjność akustyczna, czasami termiczna, a zawsze estetyka i dostosowanie właściwości podłóg do rodzaju pomieszczeń, w których są układane. Poza tym warto pamiętać, że posadzek nie zmienia się zbyt często i podjęte decyzje będą miały wpływ na komfort życia mieszkańców oraz wystrój wnętrz przez kilkanaście, a najczęściej kilkadziesiąt lat.
Podłogi
Elewacje
Czy tego chcemy, czy nie, wygląd każdego domu jednorodzinnego zawsze jest przez kogoś oceniany, np. rodzinę, sąsiadów czy po prostu przechodniów. W związku z tym wszystkim inwestorom powinno zależeć, aby ich domy podobały się wielu osobom. To oczywiście w dużej mierze zależy od zdolności, wiedzy i umiejętności architekta, ale również od gustu oraz zamożności inwestora.
Elewacje
Ogrzewanie
Prawidłowo zaprojektowany i wykonany energooszczędny dom cechuje się zmianą struktury zapotrzebowania na ciepło. W bilansie cieplnym budynku zwiększa się procentowy udział przygotowania ciepłej wody użytkowej, natomiast zmniejsza zapotrzebowanie na pokrycie strat ciepła przez przenikanie przez przegrody zewnętrzne. Taka sytuacja wymusza zmianę rodzajów systemów wytwarzania ciepła w budynkach.
Ogrzewanie
Wygoda użytkowania
Pompa ciepła może działać w sposób optymalny tylko wówczas, gdy zostanie odpowiednio dobrana do zapotrzebowania budynku na ciepło oraz jego wyposażenia. Warto również pamiętać, że pompa ciepła jest elementem systemu składającego się dodatkowo z dolnego źródła ciepła oraz instalacji grzewczej. Tylko odpowiednie dobranie wszystkich tych elementów może zagwarantować inwestorowi satysfakcjonujące wyniki przez długie lata eksploatacji.
Wygoda użytkowania
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz