Zbyt masywne będzie przytłaczać, zbyt ozdobne – wyglądać pretensjonalnie. Więc jakie? Bo z pewnością będzie to pierwszy i najbardziej widoczny element naszej posesji... Jak zatem dokonać dobrego wyboru?
fot. Tabes
Kiedyś na ogrodzenia używało się materiałów, które były najłatwiej dostępne w okolicy, a zatem – najczęściej drewna lub kamieni. Obecnie wybór jest znacznie większy, a to wcale nie ułatwia podjęcia decyzji i skomponowania wyglądu domu i jego otoczenia w jedną harmonijną całość.
Najpierw trzeba rozważyć, czy działka ma być szczelnie odizolowana od frontu – tak by nikt do nas nie zaglądał i by zasłonić nieatrakcyjne widoki na dalszym planie, czy może przeciwnie – wolimy ogrodzenie ażurowe, by zachować ładne widoki z okien na pobliskie tereny? Warto też wziąć pod uwagę, jakie ogrodzenie mają lub planują sąsiedzi.
Może uda się to uzgodnić i zbudować ogrodzenia utrzymane w jednej stylistyce? Nie muszą być identyczne – wystarczy, że będą miały jakieś wspólne cechy, na przykład wszystkie będą komponowane z jednakowych kształtek ceramicznych lub wszystkie będą miały podmurówkę z tego samego gatunku kamienia itp.? To bardzo dobrze wpłynie na wygląd osiedla, a przez to – pośrednio – na wartość domów.
Oczywiście ważne jest też, by ogrodzenie pasowało do naszego domu. Jeśli nie potrafimy sami tego ocenić, skorzystajmy z rady architekta, który projektował dom i jego elewację.
Zostaje jeszcze decyzja: czy droższe, „paradne” ogrodzenie zbudować tylko od ulicy, a po bokach tańszą siatkę?
Ogrodzenia z drewna
Drewno jest popularnym materiałem na ogrodzenia, bo łatwo je ciąć i można je barwić; drewniane elementy ogrodzeń mogą też mieć różną fakturę. Z drewna można wykonać całe ogrodzenie lub tylko przęsła – na przykład między słupkami murowanymi, betonowymi czy stalowymi. Do wykonania ogrodzenia można użyć żerdzi, okrąglaków, bali lub desek; układa się je w różnych konfiguracjach – poziomo, pionowo, a także poprzecznie w stosunku do słupków. Elementy ogrodzenia łączy się na gwoździe, wkręty lub też klejem wodoodpornym.
Do ogrodzeń drewnianych używa się drewna świerkowego, sosnowego i modrzewiowego. Drewno musi być zdrowe, dobrze wysuszone i zaimpregnowane ciśnieniowo. Elementy wypełniające mogą mieć niewielkie sęki, natomiast elementy nośne (rygle) nie.
Gotowe panele drewniane W supermarketach, składach budowlanych, centrach ogrodniczych lub u producentów można kupić gotowe panele do ogrodzeń, składające się z drewnianej ramy i wypełnienia w różnych wzorach. Najprostsze wypełnienie to pionowe sztachety – prostokątne lub ozdobnie profilowane – połączone deskami poziomymi. Są również sztachety ułożone poziomo, ukośnie albo tak, że wąskie listwy są ze sobą przeplecione, tworząc wzór kratki. Najczęstsze ich wymiary to wysokość od 50 do 180 cm i szerokość od 100 cm do 180 cm. Panele, w których przęsła i słupki wykonane są z drewna, pasują do zabudowań na terenach wiejskich. Obecnie często panele drewniane umieszcza się między słupkami metalowymi, murowanymi lub betonowymi.
Ogrodzenia metalowe
Z siatki W rulonach. Taką siatką można szybko i tanio ogrodzić posesję – także prowizorycznie, na czas budowy. Siatki ogrodzeniowe produkuje się z ocynkowanego drutu stalowego, czasem też pokrytego farbą lub powłoką PVC, wtedy siatka jest odporniejsza na korozję. Do wykonania ogrodzenia potrzebne są następujące elementy:
siatka – sprzedaje się ją w rulonach długości od 15 do 25 m i wysokości od 1 do 2 m;
słupki – można je zwykle dokupić tak samo wykończone jak siatka; montuje się je co 250–300 cm;
linki stalowe lub drut cynkowany i powlekany, które odpowiednio naprężone, usztywniają krawędzie górną i dolną ogrodzenia;
napinacz oraz zaciski – do naciągania linek lub drutu.
Z paneli. Są to gotowe elementy z siatki do montowania w przestrzeniach między słupkami: siatka jest w nich rozciągnięta na ramach stalowych lub aluminiowych. Panele sprzedaje się w kompletach ze słupkami z tego samego materiału. Mają większą wytrzymałość niż zwykła siatka i są bardziej od niej estetyczne, chociaż nieco droższe.
Z prętów stalowych i aluminiowych Przęsła takich ogrodzeń, wykonane z prętów pionowych połączonych elementami poziomymi, mocuje się do słupków metalowych lub murowanych. Pręty mogą być wykonane z płaskowników, kątowników lub kształtowników o przekroju zamkniętym (na przykład rur o przekroju kwadratowym); na słupki używa się zwykle rur o przekroju okrągłym lub kwadratowym; takie elementy zamyka się od góry specjalnym kapturkiem, np. z tworzywa sztucznego lub metalu.
Kute ręcznie. Można je zamówić u kowala, korzystając z gotowej oferty wzorów lub zamówić przęsła według własnego pomysłu. Żeliwne. Takie ogrodzenia są odlewane w formach. Można je zamawiać w odlewniach – według ich wzornika lub własnego projektu.