Wykańczanie ścian wewnętrznych

Wykańczanie ścian wewnętrznych
Ściany działowe mogą być wykończone w różny sposób. Wiele zależy od rodzaju materiału z jakiego są wykonane, funkcji pomieszczeń czy zamożności inwestorów. Warto jednak pamiętać, że barwa i faktura mają duży wpływ na samopoczucie mieszkańców, optyczne powiększenie lub zmniejszenie pomieszczeń oraz nadanie im indywidualnego charakteru. Z tego względu wskazane jest zapoznanie się z różnymi sposobami wykończenia ścian.

Podstawowe rodzaje ścian działowych

Wykańczanie ścian wewnętrznych
fot. Dulux
Ściany działowe w każdym domu spełniają dwie podstawowe funkcje: dzielą przestrzeń budynku na mniejsze pomieszczenia oraz izolują je pod względem akustycznym. Oczywiście dla inwestorów nie mniej istotny jest i estetyczny wygląd ścian, łatwość oraz niski koszt wykonania.

 

Ściany murowane – to jedne z najlepszych i jednocześnie najbardziej popularnych konstrukcji. Powinny być wykonywane z pełnych cegieł ceramicznych, wapienno-piaskowych, klinkierowych lub niektórych rodzajów pustaków (np. Porotherm 11,5 P+W). Po prostu przy grubości przegród wynoszącej 12 cm ich masa jest na tyle duża, że bardzo dobrze tłumią dźwięki powietrzne. Poza tym ściany te są tanie, łatwe do wykonania i różnorodnego wykończenia. Są na tyle sztywne, że powieszenie na nich półek, luster, obrazów czy armatury łazienkowej nie stanowi żadnego problemu. Na dodatek w łatwy sposób można nadać im kształt łuku czy wykonać w nich wnękę. Murowane ściany działowe stanowią idealne rozwiązanie w budynkach parterowych (niepodpiwniczonych), gdzie ich spora masa jest przenoszona bezpośrednio na grunt, a nie na konstrukcję stropu.

 

Ściany działowe można murować również z innych materiałów takich, jak beton komórkowy, cegła dziurawka lub kratówka, pustaki keramzytobetonowe czy szklane. Jednak należy się liczyć z tym, że wtedy parametry będą gorsze (co najwyżej na zadowalającym poziomie). Sprawia to mniejsza masa tych materiałów oraz niekorzystne pod względem akustycznym ukształtowanie szczelin w pustakach.

 

Szkieletowe ściany działowe – to drugi bardzo popularny typ przegród wewnętrznych. Tworzy je szkielet z blaszanych profili ocynkowanych lub listew drewnianych o szerokości od 5 do 10 cm, izolacja akustyczna najczęściej z płyt wełny mineralnej grubości 5 cm oraz okładziny z płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych, ewentualnie desek boazeryjnych. Standardowa grubość okładzin to 12,5 mm, ale warto pamiętać, że ze względów akustycznych oraz pożarowych powinno się stosować obustronne podwójne opłytowanie tych przegród. Dużą zaletą szkieletowych ścian działowych jest możliwość wykonywania ich przez cały rok niezależnie od panującej temperatury (tzw. suchy proces budowlany). Kolejną – niewielka masa powodująca, że stanowią doskonałe rozwiązanie do wydzielania pomieszczeń na piętrach i poddaszach.

 

Oczywiście ściany działowe można wykonywać i z innych materiałów, np. drewnianych bali czy gliny. Jednak współcześnie stosuje się je sporadycznie, głównie w budynkach drewnianych lub słomiano-glinianych.

Sposoby wykończenia ścian działowych

Każdy rodzaj ścian wewnętrznych można wykończyć na wiele sposobów. Najczęściej się je tynkuje lub ozdabia różnymi okładzinami. Ale ściany z cegieł można pozostawić w stanie surowym, czyli bez wykończenia. Szczególnie ciekawy efekt zyskuje się w starych, remontowanych domach, gdy po usunięciu tynku i wyczyszczeniu cegieł ceramicznych ukazuje się melanż kolorystyczny.

 

W nowych budynkach wskazane jest użycie cegieł formowanych ręcznie o różnych odcieniach i nierównej powierzchni (ewentualnie cegieł klinkierowych). Cegły zawsze powinny być zabezpieczone przed wilgocią i zabrudzeniem przez powleczenie ścian specjalnymi impregnatami.

 

Tynki
Tradycyjnym sposobem wykończenia ścian murowanych jest ich otynkowanie. To metoda dość tania, ale pracochłonna i czasochłonna, głównie z powodu przerw technologicznych. Poza tym wymagająca sporych umiejętności od wykonawców. Do wyboru są tynki na bazie wapna, cement lub gipsu, które dość znacznie różnią się właściwościami. Wszystkie jednak nakładane są w tzw. procesie mokrym, powodują uszczelnienie i usztywnienie ścian oraz wyrównanie nierówności powierzchni. Poza tym powinny być jeszcze malowane lub tapetowane.

 

Tynk wapienny – jest już rzadko stosowany, pomimo wielu korzystnych właściwości. Składa się tylko z wapna, piasku i wody. Dzięki temu jest bardzo plastyczny, choć niezbyt odporny na uszkodzenia mechaniczne. Zawartość wapna powoduje, że ma właściwości grzybobójcze oraz samonaprawcze (niewielkie rysy po pewnym czasie zasklepiają się). Z tego względu doskonale nadaje się do wykończenie ścian w budynkach o lekkiej konstrukcji (domach szkieletowych, drewnianych), które dość mocno odkształcają się pod wpływem sił zewnętrznych (wiatru, śniegu) lub zmiennych warunków cieplno-wilgotnościowych.

 

Tynk cementowo-wapienny – to najbardziej uniwersalne i tradycyjne wykończenie ścian. Nadaje się do stosowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, w tzw. pomieszczeniach suchych oraz mokrych. To połączone w odpowiednich proporcjach części piasku, cementu, wapna i wody sprawiają, że tynk jest jednocześnie wytrzymały i elastyczny, odporny na zarysowania i łatwy do nakładania. Dzięki dość dużej grubości (2–3 cm) jest dobrym akumulatorem ciepła. Z kolei jego spory ciężar dodatkowo wspomaga tłumienie dźwięków.

 

Niestety technologia wykonania wyprawy cementowo-wapiennej wymaga nakładania aż trzech różnych warstw (obrzutki, narzutu i gładzi). Przez to jest praco- i czasochłonny. Poza tym uzyskanie idealnej równej (gładkiej) powierzchni jest możliwe tylko przy dodatkowym nakładzie pracy (wykonanie tynku IV kategorii lub nałożenie warstwy sztablatury gipsowej).

 

 

Tadeusz Lipski

Artykuł w PDF: Wykańczanie ścian wewnętrznych
Pozostałe artykuły z tego numeru
Dom wielopokoleniowy
– Bardzo istotną cechą naszego domu jest jego wielopokoleniowość – mówi Olga Arcikiewicz-Mosiądz. – Moja mama od lat jest osobą samotną i jesteśmy ze sobą bardzo zżyte. Już od etapu projektu uważałam, że tworzenie domu, w którym jej nie będzie, to zabieg sztuczny i trochę bezsensowny. Przecież z pewnością byłaby tu częstym, jeśli nie codziennym gościem. Wspólnie z mężem doszliśmy więc do wniosku, że nasz nowy dom będzie domem, w którym zamieszkamy z mamą.
Dom wielopokoleniowy
Eksploatacja i konserwacja pomp ciepła
Cóż możemy powiedzieć o eksploatacji i konserwacji pompy ciepła? Jest to temat, którego nie ma, a przynajmniej być nie powinno.
Eksploatacja i konserwacja pomp ciepła
Ogrodzenie
Zbyt masywne będzie przytłaczać, zbyt ozdobne – wyglądać pretensjonalnie. Więc jakie? Bo z pewnością będzie to pierwszy i najbardziej widoczny element naszej posesji... Jak zatem dokonać dobrego wyboru?
Ogrodzenie
Jak dobrać system rynnowy?
PYTANIE CZYTELNIKA Chcę wymienić stare rynny na nowe. Te, które mam, jeszcze nie przeciekają i działają w zasadzie poprawnie, ale mają już swoje lata i wyglądają nieestetycznie – w wielu miejscach pokryła je rdza. Nowe rynny chciałbym zamontować jeszcze przed zimą, bo obawiam się, że te nie wytrzymają obciążeń śniegiem. Mam w związku z tym pytanie – jakie systemy rynnowe gwarantują trwałość i niezawodność.
Jak dobrać system rynnowy?
Oświetlenie wewnętrzne
Choć lampy wieszamy dopiero w momencie wprowadzania się i urządzania wnętrz, to dużo wcześniej powinniśmy pomyśleć o funkcji oświetlenia oraz efekcie lub nastroju wnętrz jaki chcemy dzięki niemu uzyskać. Dlatego już na etapie budowy domu powinniśmy (choć wstępnie) zaprojektować ustawienie mebli w całym domu oraz wyznaczyć strefy funkcyjne i dekoracyjne oświetlenia.
Oświetlenie wewnętrzne
Zagospodarowanie ogrodu - odwadnianie, nawadnianie, nawierzchnie, zieleń
Często argumentem przesądzającym o budowie własnego domu jest perspektywa pięknie zagospodarowanego ogrodu: soczystego zielonego trawnika, zacisznego miejsca do odpoczynku, placu zabaw dla dzieci i ścieżek wijących się wśród zieleni kwiatów i krzewów. W jaki sposób zaplanować zorganizowanie tej ogrodowej przestrzeni, aby w jesienne słoty suchą stopą docierać do domu, zimą nie ślizgać się na chodniku, wiosną i latem nie spędzać długich godzin, podlewając trawnik, a w ciągu całego roku rozkoszować się zielenią ogrodowych zakątków?
Zagospodarowanie ogrodu - odwadnianie, nawadnianie, nawierzchnie, zieleń
Folie dachowe
Obecnie pod większość pokryć zamiast deskowania izolowanego papą stosuje się folie wstępnego krycia. Chronią one dach przed wodą opadową, ale przepuszczają parę wodną napływającą z wnętrza domu.
Folie dachowe
Bramy garażowe
Powinna wygodnie się otwierać i niezawodnie działać. Musi również dobrze chronić garaż przed nieproszonymi gośćmi, a także przed utratą ciepła. I pasować do budynku i otoczenia.
Bramy garażowe
Odkurzacze centralne
Cicho pracuje i jest łatwy w instalacji. Dużo lepiej radzi sobie z kurzem niż odkurzacz tradycyjny, co jest ważne nie tylko dla alergików. Bardzo wygodnie się nim posługiwać, a jego silnik ma dużą moc. Jakie jeszcze ma zalety?
Odkurzacze centralne
Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe w jednej instalacji
Połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikami nie jest łatwym zadaniem, jednak takie właśnie instalacje stosuje się coraz częściej. Rzecz w tym, by wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do konkretnej sytuacji, a przy tym niezbyt kosztowne.
Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe w jednej instalacji
Deski, panele i wykładziny nad ogrzewanie podłogowe
W wielu magazynach i na portalach branży budowlanej szczegółowo opisuje się zasadę działania ogrzewania podłogowego i poleca materiały posadzkowe nad taką instalację – jako te ostatnie rekomenduje się głównie płytki ceramiczne i kamienne. Materiały te mają bardzo dobre parametry przewodzenia ciepła i właściwie każde z nich można stosować nad ogrzewaniem podłogowym.
Deski, panele i wykładziny nad ogrzewanie podłogowe
Klimatyzacja
Dostępne w sklepach klimatyzatory bardzo różnią się zarówno funkcjonalnością, jak i ceną; istnieją też alternatywne wobec klimatyzatorów sposoby chłodzenia pomieszczeń. Warto je wszystkie poznać, zanim dokonamy wyboru.
Klimatyzacja
Wentylacja
Ciągła wymiana powietrza w domu jest potrzebna nie tylko ze względu na nasze samopoczucie i zdrowie, ale także ze względu na sam budynek. Nawet jeśli nikt w nim nie przebywa, brak wentylacji może doprowadzić do rozwoju niszczących go pleśni i grzybów.
Wentylacja
Podłogi
Podłoga na stropie lub gruncie to dość ważny element budowlany i dlatego jej dobór powinien być gruntownie przemyślany. Musi przecież spełniać wiele różnorodnych funkcji. Zwykle najważniejsza jest dobra izolacyjność akustyczna, czasami termiczna, a zawsze estetyka i dostosowanie właściwości podłóg do rodzaju pomieszczeń, w których są układane. Poza tym warto pamiętać, że posadzek nie zmienia się zbyt często i podjęte decyzje będą miały wpływ na komfort życia mieszkańców oraz wystrój wnętrz przez kilkanaście, a najczęściej kilkadziesiąt lat.
Podłogi
Elewacje
Czy tego chcemy, czy nie, wygląd każdego domu jednorodzinnego zawsze jest przez kogoś oceniany, np. rodzinę, sąsiadów czy po prostu przechodniów. W związku z tym wszystkim inwestorom powinno zależeć, aby ich domy podobały się wielu osobom. To oczywiście w dużej mierze zależy od zdolności, wiedzy i umiejętności architekta, ale również od gustu oraz zamożności inwestora.
Elewacje
Ogrzewanie
Prawidłowo zaprojektowany i wykonany energooszczędny dom cechuje się zmianą struktury zapotrzebowania na ciepło. W bilansie cieplnym budynku zwiększa się procentowy udział przygotowania ciepłej wody użytkowej, natomiast zmniejsza zapotrzebowanie na pokrycie strat ciepła przez przenikanie przez przegrody zewnętrzne. Taka sytuacja wymusza zmianę rodzajów systemów wytwarzania ciepła w budynkach.
Ogrzewanie
Dom wielopokoleniowy
– Bardzo istotną cechą naszego domu jest jego wielopokoleniowość – mówi Olga Arcikiewicz-Mosiądz. – Moja mama od lat jest osobą samotną i jesteśmy ze sobą bardzo zżyte. Już od etapu projektu uważałam, że tworzenie domu, w którym jej nie będzie, to zabieg sztuczny i trochę bezsensowny. Przecież z pewnością byłaby tu częstym, jeśli nie codziennym gościem. Wspólnie z mężem doszliśmy więc do wniosku, że nasz nowy dom będzie domem, w którym zamieszkamy z mamą.
Dom wielopokoleniowy
Wygoda użytkowania
Pompa ciepła może działać w sposób optymalny tylko wówczas, gdy zostanie odpowiednio dobrana do zapotrzebowania budynku na ciepło oraz jego wyposażenia. Warto również pamiętać, że pompa ciepła jest elementem systemu składającego się dodatkowo z dolnego źródła ciepła oraz instalacji grzewczej. Tylko odpowiednie dobranie wszystkich tych elementów może zagwarantować inwestorowi satysfakcjonujące wyniki przez długie lata eksploatacji.
Wygoda użytkowania
Najnowsze wydanie