Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2009
Odkurzacze centralne
Cicho pracuje i jest łatwy w instalacji. Dużo lepiej radzi sobie z kurzem niż odkurzacz tradycyjny, co jest ważne nie tylko dla alergików. Bardzo wygodnie się nim posługiwać, a jego silnik ma dużą moc. Jakie jeszcze ma zalety?

Odkurzacze centralne
fot. Foma
Planując budowę domu, zastanawiamy się, w jakie udogodnienia go wyposażyć – wszak będzie nam służył przez wiele lat. Jednym z urządzeń, które poprawią komfort użytkowania domu, jest odkurzacz centralny. Składa się on z kilku elementów: jednostki centralnej, która jest umieszczona na stałe np. w pomieszczeniu gospodarczym, rur zamontowanych w ścianach lub stropach, gniazd ssących do nich podłączonych, węża oraz różnych ssawek.

 

Ile taki odkurzać może kosztować i czy stać nas na taki wydatek? Otóż jedne z tańszych modeli odkurzacza centralnego, które wystarczą do sprzątania 150-metrowego domu, kosztują łącznie z montażem ok. 2000 zł. Zazwyczaj jednak odkurzacze centralne wraz z montażem kosztują ok. 3000–6000 zł.

 

Mogą się one wydawać relatywnie droższe w stosunku do tradycyjnych, ale jeśli porównać ich koszt z budową domu oraz uświadomić sobie korzyści, okazuje się, że warto w taki odkurzacz zainwestować. Pamiętajmy, że odkurzacz centralny w znacznym stopniu podnosi standard domu – podobnie jak instalacja alarmowa, rekuperator czy klimatyzacja. Może się to okazać ważne, gdy ewentualnie w przyszłości zdecydujemy się na sprzedaż nieruchomości.

 

Zakup odkurzacza warto rozłożyć na dwa etapy:

 

Pierwszy etap to wydatek ok. 1000 zł w domu 150-metrowym, w którym potrzeba 4 gniazd ssących i ok. 1700–1900 zł w domu 250-metrowym, w którym potrzeba 7 gniazd ssących. Wtedy w ścianach wewnętrznych układa się rury z PVC zakończone gniazdami ssącymi. W ścianie zewnętrznej montuje się rurę wydechową, która będzie odprowadzała przefiltrowane powietrze z jednostki centralnej na zewnątrz budynku.

 

Drugi etap to wydatek ok. 1200–2200 zł w domu 150-metrowym i ok. 2500–5000 zł w 250-metrowym. To koszt jednostki centralnej, która jest najdroższa ze wszystkich elementów oraz akcesoriów. Z realizacją drugiego etapu można poczekać i jednostkę centralną kupić w dowolnym momencie, np. już po przeprowadzce do nowego domu. Innym rozwiązaniem jest zakup odkurzacza centralnego na raty – niektóre firmy oferują takie rozwiązanie. Wtedy rozłożone koszty na rok czy kilka lat są mniej odczuwalne.

Zalety

W odkurzaczu tradycyjnym powietrze przechodzące przez worek z kurzem wydmuchiwane jest z powrotem do sprzątanego pomieszczenia. Odkurzacz centralny wydmuchuje zassane powietrze na zewnątrz budynku. Dzięki temu nie zdmuchuje kurzu z niesprzątniętych powierzchni i nie powoduje zanieczyszczania powietrza w domu. Ponadto, podczas sprzątania odkurzaczem tradycyjnym, w domu unosi się zapach kurzu podgrzanego przez turbinę silnika i wydmuchiwanego z powrotem do otoczenia, a odkurzacz centralny eliminuje takie zjawisko. Pomieszczenie sprzątane odkurzaczem centralnym jest więc dużo bardziej higieniczne, a przez to – przyjazne alergikom.

 

Odkurzacz centralny wyposażony jest w większy silnik, dlatego ma moc większą od tradycyjnego: skuteczniej i dokładniej wchłania kurz, czyli roztocza i zarodniki grzybów. Ponadto usuwa kurz nie tylko z dywanów i wykładzin, ale również z głębszych warstw mebli tapicerowanych.

 

Mając w domu odkurzacz centralny, zyskujemy na wygodzie sprzątania. Odkurzacza nie trzeba nosić, a kabel nie plącze się pod nogami: sprzątający ma do dyspozycji tylko wąż, który jest podłączony do gniazda w ścianie. Wąż jest długi i elastyczny, więc z łatwością można nim dotrzeć do każdego zakamarka. Nie trzeba nieustannie włączać i wyłączać odkurzacza po to, by przejść do kolejnej części domu. To oszczędność czasu i energii.

 

Jednostkę centralną, której praca powoduje hałas, instaluje się z dala od pomieszczeń mieszkalnych – w piwnicy, garażu, na strychu lub w pomieszczeniu gospodarczym. Dzięki temu odkurzacz pracuje znacznie ciszej: w domu słychać tylko szum zasysanego w gniazdach powietrza. Pozostali domownicy mogą więc spokojnie rozmawiać lub odpoczywać. Warto jednak pamiętać, że praca odkurzacza jest słyszalna na zewnątrz domu – jeśli więc obok nas mieszkają sąsiedzi, nie należy sprzątać po 22.00.

 

Olimpia Wolf

Artykuł w PDF: Odkurzacze centralne
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny