Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2009
Odkurzacze centralne
Cicho pracuje i jest łatwy w instalacji. Dużo lepiej radzi sobie z kurzem niż odkurzacz tradycyjny, co jest ważne nie tylko dla alergików. Bardzo wygodnie się nim posługiwać, a jego silnik ma dużą moc. Jakie jeszcze ma zalety?

Odkurzacze centralne
fot. Foma
Planując budowę domu, zastanawiamy się, w jakie udogodnienia go wyposażyć – wszak będzie nam służył przez wiele lat. Jednym z urządzeń, które poprawią komfort użytkowania domu, jest odkurzacz centralny. Składa się on z kilku elementów: jednostki centralnej, która jest umieszczona na stałe np. w pomieszczeniu gospodarczym, rur zamontowanych w ścianach lub stropach, gniazd ssących do nich podłączonych, węża oraz różnych ssawek.

 

Ile taki odkurzać może kosztować i czy stać nas na taki wydatek? Otóż jedne z tańszych modeli odkurzacza centralnego, które wystarczą do sprzątania 150-metrowego domu, kosztują łącznie z montażem ok. 2000 zł. Zazwyczaj jednak odkurzacze centralne wraz z montażem kosztują ok. 3000–6000 zł.

 

Mogą się one wydawać relatywnie droższe w stosunku do tradycyjnych, ale jeśli porównać ich koszt z budową domu oraz uświadomić sobie korzyści, okazuje się, że warto w taki odkurzacz zainwestować. Pamiętajmy, że odkurzacz centralny w znacznym stopniu podnosi standard domu – podobnie jak instalacja alarmowa, rekuperator czy klimatyzacja. Może się to okazać ważne, gdy ewentualnie w przyszłości zdecydujemy się na sprzedaż nieruchomości.

 

Zakup odkurzacza warto rozłożyć na dwa etapy:

 

Pierwszy etap to wydatek ok. 1000 zł w domu 150-metrowym, w którym potrzeba 4 gniazd ssących i ok. 1700–1900 zł w domu 250-metrowym, w którym potrzeba 7 gniazd ssących. Wtedy w ścianach wewnętrznych układa się rury z PVC zakończone gniazdami ssącymi. W ścianie zewnętrznej montuje się rurę wydechową, która będzie odprowadzała przefiltrowane powietrze z jednostki centralnej na zewnątrz budynku.

 

Drugi etap to wydatek ok. 1200–2200 zł w domu 150-metrowym i ok. 2500–5000 zł w 250-metrowym. To koszt jednostki centralnej, która jest najdroższa ze wszystkich elementów oraz akcesoriów. Z realizacją drugiego etapu można poczekać i jednostkę centralną kupić w dowolnym momencie, np. już po przeprowadzce do nowego domu. Innym rozwiązaniem jest zakup odkurzacza centralnego na raty – niektóre firmy oferują takie rozwiązanie. Wtedy rozłożone koszty na rok czy kilka lat są mniej odczuwalne.

Zalety

W odkurzaczu tradycyjnym powietrze przechodzące przez worek z kurzem wydmuchiwane jest z powrotem do sprzątanego pomieszczenia. Odkurzacz centralny wydmuchuje zassane powietrze na zewnątrz budynku. Dzięki temu nie zdmuchuje kurzu z niesprzątniętych powierzchni i nie powoduje zanieczyszczania powietrza w domu. Ponadto, podczas sprzątania odkurzaczem tradycyjnym, w domu unosi się zapach kurzu podgrzanego przez turbinę silnika i wydmuchiwanego z powrotem do otoczenia, a odkurzacz centralny eliminuje takie zjawisko. Pomieszczenie sprzątane odkurzaczem centralnym jest więc dużo bardziej higieniczne, a przez to – przyjazne alergikom.

 

Odkurzacz centralny wyposażony jest w większy silnik, dlatego ma moc większą od tradycyjnego: skuteczniej i dokładniej wchłania kurz, czyli roztocza i zarodniki grzybów. Ponadto usuwa kurz nie tylko z dywanów i wykładzin, ale również z głębszych warstw mebli tapicerowanych.

 

Mając w domu odkurzacz centralny, zyskujemy na wygodzie sprzątania. Odkurzacza nie trzeba nosić, a kabel nie plącze się pod nogami: sprzątający ma do dyspozycji tylko wąż, który jest podłączony do gniazda w ścianie. Wąż jest długi i elastyczny, więc z łatwością można nim dotrzeć do każdego zakamarka. Nie trzeba nieustannie włączać i wyłączać odkurzacza po to, by przejść do kolejnej części domu. To oszczędność czasu i energii.

 

Jednostkę centralną, której praca powoduje hałas, instaluje się z dala od pomieszczeń mieszkalnych – w piwnicy, garażu, na strychu lub w pomieszczeniu gospodarczym. Dzięki temu odkurzacz pracuje znacznie ciszej: w domu słychać tylko szum zasysanego w gniazdach powietrza. Pozostali domownicy mogą więc spokojnie rozmawiać lub odpoczywać. Warto jednak pamiętać, że praca odkurzacza jest słyszalna na zewnątrz domu – jeśli więc obok nas mieszkają sąsiedzi, nie należy sprzątać po 22.00.

 

Olimpia Wolf

Artykuł w PDF: Odkurzacze centralne
Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny