Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2009
Zagospodarowanie ogrodu - odwadnianie, nawadnianie, nawierzchnie, zieleń
Często argumentem przesądzającym o budowie własnego domu jest perspektywa pięknie zagospodarowanego ogrodu: soczystego zielonego trawnika, zacisznego miejsca do odpoczynku, placu zabaw dla dzieci i ścieżek wijących się wśród zieleni kwiatów i krzewów. W jaki sposób zaplanować zorganizowanie tej ogrodowej przestrzeni, aby w jesienne słoty suchą stopą docierać do domu, zimą nie ślizgać się na chodniku, wiosną i latem nie spędzać długich godzin, podlewając trawnik, a w ciągu całego roku rozkoszować się zielenią ogrodowych zakątków?

Zagospodarowanie ogrodu - odwadnianie, nawadnianie, nawierzchnie, zieleń
 fot. Perrot
Planując zagospodarowanie ogrodu samodzielnie, zwykle zaczynamy od ułożenia nawierzchni chodników i pojazdu, by wysiadając z samochodu, nie brodzić w błocie i nie wnosić go na butach na świeżo ułożone posadzki. Potem dopiero myślimy o rozplanowaniu „zielonej” przestrzeni wokół domu. Wybieramy krzewy, ozdobne drzewka owocowe, kwiaty i... rodzaj trawnika. Często w trakcie realizacji własnego projektu kilkakrotnie zmienia nam się koncepcja.

 

Niestety często zapominamy o pracach, od których powinniśmy zacząć, czyli od właściwego odwodnienia terenu (jeśli lokalizacja działki tego wymaga) oraz o ułożeniu instalacji do automatycznego nawadniania.

 

Podczas urządzania ogrodu w pierwszej kolejności najlepiej więc zdecydować się na kompleksowy projekt ogrodu, obejmujący nie tylko zaplanowanie zieleni, ale także instalacji nawadniania i jeśli trzeba również odwodnienia.

Projekt ogrodu

Zamówienie projektu
Projekt ogrodu najlepiej zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się zagospodarowaniem ogrodów. Wykonanie takiego projektu warto zlecić już na etapie budowy domu albo nawet wtedy, gdy powstaje jego plan. Im wcześniej to zrobimy, tym lepiej, często zdarza się bowiem, że realizując projekt, trzeba ingerować w obiekty znajdujące się już na działce (przedwcześnie wykonany podjazd do garażu może utrudnić montaż kabli instalacji elektrycznej do oświetlenia ogrodu lub systemu automatycznego nawadniania).

 

W firmie projektującej ogrody możemy zamówić zarówno sam projekt przedstawiający koncepcję zagospodarowania ogrodu (aby go stworzyć, projektant ogląda działkę i przeprowadza z nami rozmowę odnośnie naszych preferencji co do przyszłego ogrodu, poprosi nas także o mapę z naniesioną lokalizacją domu lub o podkład geodezyjny), jak i dodatkowe projekty: nawierzchni, odwodnienia, nawadniania czy oświetlenia. Istnieje także możliwość zamówienia jednego, wybranego projektu, np. nawadniania (na co często decydują się właściciele działek z urządzonym już ogrodem).

 

Wykonanie projektu ogrodu trwa od około 2 tygodni do około 2 miesięcy, zależnie od jego skomplikowania, liczby projektów częściowych oraz wielkość działki.

 

Co się składa na projekt ogrodu?
Projekt zagospodarowania ogrodu można wykonać tradycyjnie – techniką ręczną, lub w programie komputerowym. W skład opracowania wchodzi:
  • projekt koncepcyjny – plan ogrodu widziany z góry, przedstawiający projektowane zagospodarowanie przestrzeni z uwzględnieniem istotnych elementów przyszłego ogrodu (ciągi komunikacyjne, roślinność czy mała architektura);
  • projekt wykonawczy – rzut z góry, na którym przedstawione obiekty są zwymiarowane. Określona jest także ich dokładna lokalizacja. Projekt wykonawczy może być poszerzony o dodatkowe projekty: odwodnienia, nawierzchni czy nawadniania. Część opisowa dołączona do projektu wykonawczego zawiera informacje o terenie, założeniach projektowych, zastosowanych materiałach i technologiach, spis ilościowy roślin i spis zaleceń dotyczących ich uprawy;
  • wizualizacje przedstawiające fragmenty zaprojektowanego ogrodu, przekroje, szkice i rysunki ukazujące detale;
  • kosztorys.
Projekt odwodnienia
Jeśli na terenie przyszłego ogrodu znajdują się obniżenia, w których okresowo gromadzi się woda (ma to miejsce zazwyczaj wtedy, gdy podłoże jest gliniaste), konieczne jest ułożenie systemu odwadniającego. Składa się on z sieci perforowanych rur ułożonych w rowach, w warstwie żwiru i piasku. Woda zebrana przez drenaż gromadzi się w studzienkach chłonnych. Projekt odwodnienia warto wykonać, zanim zaczniemy urządzać ogród.

 

Małgorzata Cuch, Joanna Dąbrowska

Artykuł w PDF: Zagospodarowanie ogrodu - odwadnianie, nawadnianie, nawierzchnie, zieleń
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny