Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe w jednej instalacji

Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe w jednej instalacji
Połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikami nie jest łatwym zadaniem, jednak takie właśnie instalacje stosuje się coraz częściej. Rzecz w tym, by wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do konkretnej sytuacji, a przy tym niezbyt kosztowne.

Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe w jednej instalacji
fot. Rehau
Ogrzewanie podłogowe zdobywa coraz większą popularność, w znacznej mierze dlatego, że dobrze współpracuje ono z kotłami kondensacyjnymi i pompami ciepła. Eksploatacja tych urządzeń jest bowiem najbardziej ekonomiczna, gdy przygotowują wodę grzewczą o niskiej temperaturze, jaka wystarczy do podłogówki.

 

Często jednak podłogówką nie można w pełni zastąpić grzejników, np. ze względu na zbyt małą nośność stropu pomiędzy kondygnacjami (wylewka kryjąca rury w podłodze byłaby zbyt ciężka) albo dlatego, że domownicy nie chcą zrezygnować z tradycyjnego parkietu drewnianego lub puszystych dywanów, które utrudniałyby oddawanie ciepła przez podłogę. Pozostaje wtedy połączenie grzejników i podłogówki w jednej instalacji, a to oznacza, że musimy ją rozbudować, by pogodzić ze sobą odmienne wymogi każdego ze sposobów ogrzewania.

 

Kocioł. W instalacjach z ogrzewaniem podłogowym stosuje się najczęściej gazowe i olejowe kotły kondensacyjne. Wykorzystanie przez nie dodatkowego ciepła z pary wodnej zawartej w spalinach jest możliwe pod warunkiem, że temperatura wody grzewczej nie jest zbyt wysoka. Instalację grzewczą projektuje się więc najczęściej dla parametrów 55/40°C lub jeszcze niższych (pierwsza liczba to temperatura zasilania, czyli wody opuszczającej kocioł, druga – to temperatura powrotu – wody płynącej z powrotem do kotła). Jednak nowoczesne kotły pozwalają na osiągnięcie efektu kondensacji, nawet jeśli parametry wody grzewczej wynoszą 70/55°C, ich sprawność wówczas nieco spada (sięga maksymalnie 104%), ale podniesienie temperatury wody wpływa korzystnie na efektywność grzejników.

 

Inne rodzaje kotłów także mogą współpracować z ogrzewaniem podłogowym (o czym mowa dalej), jednak konieczne jest wówczas znaczne obniżenie temperatury wody zasilającej instalację podłogową.

 

Temperatura podłogi i grzejników. Ze względów zdrowotnych temperatura podłogi nie powinna być wyższa niż 28–29°C – tylko w łazienkach można ją podnieść do 32–35°C. Dlatego właśnie temperatura wody zasilającej ogrzewanie podłogowe musi być niska, najlepiej jeśli wynosi 35–40°C. Wykonanie podłogi zasilanej wodą o wyższej temperaturze jest możliwe, ale raczej niepraktykowane, bo utrudniałoby utrzymanie jednolitej temperatury całej powierzchni.

 

Niska temperatura wody zasilającej grzejniki ścienne znacznie zmniejsza ich moc, dlatego musiałyby mieć znacznie większą powierzchnię niż przy typowych parametrach 75/60°C (dla których zwykle podaje się moc cieplną grzejników). Zbytnie obniżenie (poniżej 50°C) temperatury wody zasilającej grzejniki, nie ma sensu, bo musiałyby być bardzo duże, a więc kosztowne, i oczywiście zabierałyby dużo miejsca w pomieszczeniu.

 

Sterowanie ogrzewaniem. Projektant musi uwzględnić zupełnie inną bezwładność cieplną instalacji podłogowej i grzejników ściennych. Podłoga powoli się nagrzewa i równie wolno stygnie. Wszelkie zmiany jej temperatury trzeba więc planować z dużym, kilkugodzinnym wyprzedzeniem. Ogrzewanie podłogowe nie jest w stanie wystarczająco szybko reagować na sygnały z umieszczonych w pomieszczeniach czujników temperatury, które reagują np. na chwilowe zyski ciepła na przykład wskutek nasłonecznienia. Dlatego do sterowania podłogówką często stosuje się zaawansowane regulatory pogodowe, które w sposób ciągły uwzględniają zmiany warunków zewnętrznych (temperatury, siły wiatru, pory dnia) i na tej podstawie prognozują ewentualne zmiany zapotrzebowania na ciepło wewnątrz domu.

 

W odróżnieniu od podłogówki, grzejniki ścienne – nawet sterowane tylko zaworami z głowicami termostatycznymi – mogą bardzo szybko reagować na zmiany temperatury w pomieszczeniu.

 

Niestety kotły, które mogą wykorzystać sygnały płynące ze stacji pogodowej oraz czujnika temperatury wewnątrz domu, są drogie. Automatyka takiego kotła musi pozwalać na niezależne sterowanie dwoma obiegami wody w instalacji – jednym kocioł–grzejniki i drugim kocioł–podłogówka. Uwaga! Możliwości sterowania dwoma obiegami grzewczymi nie należy mylić ze sterowaniem obiegiem grzewczym oraz obiegiem odpowiedzialnym za przygotowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Taki obieg poglądowo zaznaczono na schematach 2 i 4, choć najczęściej jego elementy znajdują się wewnątrz obudowy kotła.

 

Jarosław Antkiewicz


Artykuł w PDF: Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe w jednej instalacji

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dom wielopokoleniowy
– Bardzo istotną cechą naszego domu jest jego wielopokoleniowość – mówi Olga Arcikiewicz-Mosiądz. – Moja mama od lat jest osobą samotną i jesteśmy ze sobą bardzo zżyte. Już od etapu projektu uważałam, że tworzenie domu, w którym jej nie będzie, to zabieg sztuczny i trochę bezsensowny. Przecież z pewnością byłaby tu częstym, jeśli nie codziennym gościem. Wspólnie z mężem doszliśmy więc do wniosku, że nasz nowy dom będzie domem, w którym zamieszkamy z mamą.
Dom wielopokoleniowy
Eksploatacja i konserwacja pomp ciepła
Cóż możemy powiedzieć o eksploatacji i konserwacji pompy ciepła? Jest to temat, którego nie ma, a przynajmniej być nie powinno.
Eksploatacja i konserwacja pomp ciepła
Ogrodzenie
Zbyt masywne będzie przytłaczać, zbyt ozdobne – wyglądać pretensjonalnie. Więc jakie? Bo z pewnością będzie to pierwszy i najbardziej widoczny element naszej posesji... Jak zatem dokonać dobrego wyboru?
Ogrodzenie
Jak dobrać system rynnowy?
PYTANIE CZYTELNIKA Chcę wymienić stare rynny na nowe. Te, które mam, jeszcze nie przeciekają i działają w zasadzie poprawnie, ale mają już swoje lata i wyglądają nieestetycznie – w wielu miejscach pokryła je rdza. Nowe rynny chciałbym zamontować jeszcze przed zimą, bo obawiam się, że te nie wytrzymają obciążeń śniegiem. Mam w związku z tym pytanie – jakie systemy rynnowe gwarantują trwałość i niezawodność.
Jak dobrać system rynnowy?
Oświetlenie wewnętrzne
Choć lampy wieszamy dopiero w momencie wprowadzania się i urządzania wnętrz, to dużo wcześniej powinniśmy pomyśleć o funkcji oświetlenia oraz efekcie lub nastroju wnętrz jaki chcemy dzięki niemu uzyskać. Dlatego już na etapie budowy domu powinniśmy (choć wstępnie) zaprojektować ustawienie mebli w całym domu oraz wyznaczyć strefy funkcyjne i dekoracyjne oświetlenia.
Oświetlenie wewnętrzne
Zagospodarowanie ogrodu - odwadnianie, nawadnianie, nawierzchnie, zieleń
Często argumentem przesądzającym o budowie własnego domu jest perspektywa pięknie zagospodarowanego ogrodu: soczystego zielonego trawnika, zacisznego miejsca do odpoczynku, placu zabaw dla dzieci i ścieżek wijących się wśród zieleni kwiatów i krzewów. W jaki sposób zaplanować zorganizowanie tej ogrodowej przestrzeni, aby w jesienne słoty suchą stopą docierać do domu, zimą nie ślizgać się na chodniku, wiosną i latem nie spędzać długich godzin, podlewając trawnik, a w ciągu całego roku rozkoszować się zielenią ogrodowych zakątków?
Zagospodarowanie ogrodu - odwadnianie, nawadnianie, nawierzchnie, zieleń
Folie dachowe
Obecnie pod większość pokryć zamiast deskowania izolowanego papą stosuje się folie wstępnego krycia. Chronią one dach przed wodą opadową, ale przepuszczają parę wodną napływającą z wnętrza domu.
Folie dachowe
Bramy garażowe
Powinna wygodnie się otwierać i niezawodnie działać. Musi również dobrze chronić garaż przed nieproszonymi gośćmi, a także przed utratą ciepła. I pasować do budynku i otoczenia.
Bramy garażowe
Odkurzacze centralne
Cicho pracuje i jest łatwy w instalacji. Dużo lepiej radzi sobie z kurzem niż odkurzacz tradycyjny, co jest ważne nie tylko dla alergików. Bardzo wygodnie się nim posługiwać, a jego silnik ma dużą moc. Jakie jeszcze ma zalety?
Odkurzacze centralne
Deski, panele i wykładziny nad ogrzewanie podłogowe
W wielu magazynach i na portalach branży budowlanej szczegółowo opisuje się zasadę działania ogrzewania podłogowego i poleca materiały posadzkowe nad taką instalację – jako te ostatnie rekomenduje się głównie płytki ceramiczne i kamienne. Materiały te mają bardzo dobre parametry przewodzenia ciepła i właściwie każde z nich można stosować nad ogrzewaniem podłogowym.
Deski, panele i wykładziny nad ogrzewanie podłogowe
Klimatyzacja
Dostępne w sklepach klimatyzatory bardzo różnią się zarówno funkcjonalnością, jak i ceną; istnieją też alternatywne wobec klimatyzatorów sposoby chłodzenia pomieszczeń. Warto je wszystkie poznać, zanim dokonamy wyboru.
Klimatyzacja
Wentylacja
Ciągła wymiana powietrza w domu jest potrzebna nie tylko ze względu na nasze samopoczucie i zdrowie, ale także ze względu na sam budynek. Nawet jeśli nikt w nim nie przebywa, brak wentylacji może doprowadzić do rozwoju niszczących go pleśni i grzybów.
Wentylacja
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Ściany działowe mogą być wykończone w różny sposób. Wiele zależy od rodzaju materiału z jakiego są wykonane, funkcji pomieszczeń czy zamożności inwestorów. Warto jednak pamiętać, że barwa i faktura mają duży wpływ na samopoczucie mieszkańców, optyczne powiększenie lub zmniejszenie pomieszczeń oraz nadanie im indywidualnego charakteru. Z tego względu wskazane jest zapoznanie się z różnymi sposobami wykończenia ścian.
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Podłogi
Podłoga na stropie lub gruncie to dość ważny element budowlany i dlatego jej dobór powinien być gruntownie przemyślany. Musi przecież spełniać wiele różnorodnych funkcji. Zwykle najważniejsza jest dobra izolacyjność akustyczna, czasami termiczna, a zawsze estetyka i dostosowanie właściwości podłóg do rodzaju pomieszczeń, w których są układane. Poza tym warto pamiętać, że posadzek nie zmienia się zbyt często i podjęte decyzje będą miały wpływ na komfort życia mieszkańców oraz wystrój wnętrz przez kilkanaście, a najczęściej kilkadziesiąt lat.
Podłogi
Elewacje
Czy tego chcemy, czy nie, wygląd każdego domu jednorodzinnego zawsze jest przez kogoś oceniany, np. rodzinę, sąsiadów czy po prostu przechodniów. W związku z tym wszystkim inwestorom powinno zależeć, aby ich domy podobały się wielu osobom. To oczywiście w dużej mierze zależy od zdolności, wiedzy i umiejętności architekta, ale również od gustu oraz zamożności inwestora.
Elewacje
Ogrzewanie
Prawidłowo zaprojektowany i wykonany energooszczędny dom cechuje się zmianą struktury zapotrzebowania na ciepło. W bilansie cieplnym budynku zwiększa się procentowy udział przygotowania ciepłej wody użytkowej, natomiast zmniejsza zapotrzebowanie na pokrycie strat ciepła przez przenikanie przez przegrody zewnętrzne. Taka sytuacja wymusza zmianę rodzajów systemów wytwarzania ciepła w budynkach.
Ogrzewanie
Dom wielopokoleniowy
– Bardzo istotną cechą naszego domu jest jego wielopokoleniowość – mówi Olga Arcikiewicz-Mosiądz. – Moja mama od lat jest osobą samotną i jesteśmy ze sobą bardzo zżyte. Już od etapu projektu uważałam, że tworzenie domu, w którym jej nie będzie, to zabieg sztuczny i trochę bezsensowny. Przecież z pewnością byłaby tu częstym, jeśli nie codziennym gościem. Wspólnie z mężem doszliśmy więc do wniosku, że nasz nowy dom będzie domem, w którym zamieszkamy z mamą.
Dom wielopokoleniowy
Wygoda użytkowania
Pompa ciepła może działać w sposób optymalny tylko wówczas, gdy zostanie odpowiednio dobrana do zapotrzebowania budynku na ciepło oraz jego wyposażenia. Warto również pamiętać, że pompa ciepła jest elementem systemu składającego się dodatkowo z dolnego źródła ciepła oraz instalacji grzewczej. Tylko odpowiednie dobranie wszystkich tych elementów może zagwarantować inwestorowi satysfakcjonujące wyniki przez długie lata eksploatacji.
Wygoda użytkowania
Najnowsze wydanie