Remont stropu z użyciem keramzytu

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Remont stropu z użyciem keramzytu

Remont mieszkania lub domu to zawsze duże wyzwanie, koszty i stres, a sam zakres prac bywa nieprzewidywalny, i całość potrafi ciągnąć się w nieskończoność. Nie inaczej jest z remontem samego stropu. To warto zrobić raz a dobrze. Keramzyt Leca, czyli inaczej mówiąc lekkie kruszywo ceramiczne, daje właśnie taką możliwość.

aktualizacja: 2018-11-13 08:23:44

Keramzyt, jako materiał bardzo lekki jest łatwy do dostarczenia nawet na najwyższą kondygnację, w każdy zakamarek budynku, ale co ważniejsze znacząco redukuje obciążenie stropu. Dlatego zapas nośności stropu uzyskany z zastosowania keramzytu można wykorzystać na wykonanie masywniejszej podłogi z jastrychem cementowym lub większego podniesienia poziomu pomieszczeń, czy zmiany ich formy użytkowania, np. z mieszkaniowej na usługową.

Zaletą rozwiązań z keramzytem jest również ich szybka realizacja, możliwe jest wykonanie remontu w technologii niemal całkowicie suchej, która nie wymaga stosowania żadnych przerw. Praca z kruszywem Leca jest na tyle łatwa i lekka, że można ją wykonać samodzielnie, co w połączeniu ze wspomnianą wcześniej szybką realizacją na pewno zmniejszy koszty i stres.

Warstwa wyrównująca strop przy użyciu keramzytu

Podczas remontów wielokrotnie zachodzi potrzeba wyrównania powierzchni stropu. Nierówności mogą być skutkiem samej jego konstrukcji, ugięcia stropu lub pozostałością po usuwanych warstwach podłogowych.

Jeśli nierówności są małe to wówczas można zastosować wiele rozwiązań, między innymi cienkowarstwowe wylewki samopoziomujące.

Jednak w przypadku konieczności wykonania grubszych warstw wyrównujących z reguły istnieje potrzeba znalezienia innych rozwiązań, które przede wszystkim nie spowodują nadmiernego obciążenia stropu, będą trwałe i ekonomiczne. Wszystkie te kryteria spełnia lekkie i wytrzymałe kruszywo keramzytowe, z którego można wykonać warstwę wyrównującą o praktycznie dowolnej grubości, wykończoną wylewką betonową lub płytami suchego jastrychu.

Leca® KERAMZYT może być wykorzystany również w postaci keramzytobetonu, z którego można wykonać lekką wylewkę wyrównującą gotową do wykończenia płytkami ceramicznymi, panelami podłogowymi czy wykładziną.

Przy użyciu keramzytu można wykonać zarówno idealnie poziome wyrównanie podłoża, jak i w razie potrzeby warstwę spadkową, np. w łazience lub pralni.

Stropy na stalowych belkach nośnych

Jednym z rozwiązań konstrukcyjnych, które można spotkać podczas remontu budynków z ubiegłego wieku są stropy na belkach stalowych. Składają się z dwuteowych stalowych belek stropowych oraz opartych na nich płyt.

Płyty międzybelkowe mogą być wykonane z cegieł w postaci zbrojonych płyt płaskich (strop Kleina), z cegieł w formie sklepień (stropy odcinkowe) lub jako prefabrykowane elementy żelbetowe (strop WPS). Wypełnienie tego rodzaju stropów stanowi najczęściej polepa, która pełni funkcję izolacji cieplnej i akustycznej. Przeważnie jest to glina z domieszką trocin lub sieczki, suchy piasek, żużel, żużlobeton, gruz budowlany.

Strop Kleina
Remont stropu Kleina
Zobacz rozwiązanie: https://leca.pl/rozwiazania/strop-kleina-wersja-podstawowa/
Strop odcinkowy
Remont stropu odcinkowego z płytami suchego jastrychu
Zobacz rozwiązanie: https://leca.pl/rozwiazania/strop-odcinkowy-z-plytami-suchego-jastrychu/
Strop WPS
Remont stropu WPS
Zobacz rozwiązanie: https://leca.pl/rozwiazania/strop-wps-wersja-podstawowa/

Wyrównanie powierzchni to najprostsze zadanie przy remoncie takiego stropu. Jednak w wielu przypadkach jest to niewystarczające lub niemożliwe ze względu na zużycie eksploatacyjne. Zachodzi wówczas konieczność wykonania kapitalnego remontu stropu.

Po dokonaniu odkrywki i ocenie stanu technicznego elementów nośnych zapada decyzja o zakresie i sposobie wykonania napraw. Najczęściej w celu odciążenia stropu trzeba usunąć istniejące wypełnienie (ciężką polepę). Jednak, aby zapewnić właściwą izolacyjność akustyczną i termiczną stropu należy przestrzeń międzybelkową ponownie wypełnić. Do tego celu idealnym materiałem jest Leca® KERAMZYT, który dokładnie wypełni całą przestrzeń, dopasuje się do nierówności i nie obciąży nadmiernie konstrukcji (jest kilka razy lżejszy od polepy).

Warto w tym miejscu podkreślić, że izolacyjność akustyczna jest drugą, zaraz po nośności, najważniejszą funkcją stropu.

"Przy remoncie stropu nie powinno się bezkrytycznie zamieniać jego wypełnienia na przypadkowe materiały. Nowo układane materiały mogą być lżejsze od pierwotnie użytych, ale powinny spełniać odpowiednie funkcje izolacyjne."

Przeczytaj całą poradę eksperta:
https://leca.pl/pomoc/porada-eksperta/remont-stropu-akustyka/

Kolejne warstwy podłogowe mogą być oparte na belkach nośnych stropu lub układane na keramzycie. Zastosowanie lekkiego kruszywa Leca daje praktycznie całkowitą dowolność co do sposobu wykonania i wykończenia podłóg.

Stropy drewniane

W przypadku stropów drewnianych występują analogiczne problemy i dylematy, jak opisane powyżej. Ta sama będzie również rola keramzytu, jednak w przypadku stropu drewnianego zastosowanie kruszywa Leca daje dodatkowe korzyści. Przede wszystkim zapewnia możliwość przepływu powietrza w przestrzeni wewnątrz stropu, zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni oraz zabezpiecza przed zagnieżdżeniem się gryzoni.

Mając możliwość pełnego dostępu do stropu, zarówno od dołu jak i od góry, można zastosować gotowe rozwiązanie, które zostało przebadane pod względem akustycznym i spełnia wymagania normowe z imponującym zapasem.

Przebieg pełnego remontu stropu drewnianego


 1. Usuwamy warstwy starego stropu aż do odsłonięcia drewnianej konstrukcji stropu ze ślepym pułapem
 2. Na deskach ślepego pułapu układamy papier woskowany lub folię o wysokiej paroprzepuszczalności
 3. Układamy Leca® KERAMZYT izolacyjny M przy grubości warstwy do 9 cm, lub izolacyjny L przy większych grubościach (do warstwy z Leca® KERAMZYTU izolacyjnego M lub L można dodać ok. 20% drobnoziarnistego Leca® KERAMZYTU izolacyjnego S lub podsypkowego, który dodatkowo doszczelni akustycznie keramzytowe wypełnienie w stropie.)
 4. Wykonujemy warstwę rozdzielającą ze szprycu cementowego grubości 2 mm
 5. Z Leca® KERAMZYTU podsypkowego wykonujemy podkład o grubości 2-10 cm
 6. Układamy podłogę pływającą z płyt suchego jastrychu
 7. Wykonujemy posadzkę z terakoty, paneli, wykładziny, itp.
 8. Od spodu stropu mocujemy wełnę mineralną
 9. Następnie montujemy elementy rusztu metalowego
 10. Wykonujemy sufit z płyt gipsowo - kartonowych (np. ognioodpornych)

Więcej: https://leca.pl/rozwiazania/strop-drewniany-remont-kapitalny-dostep-od-gory-i-z-dolu/

Pobierz wskazówki
Jak wykonać remont stropu i uzyskać jego znakomitą izolacyjność akustyczną?

Jak wykonać remont stropu i uzyskać jego znakomitą izolacyjność akustyczną?

Wskazówki projektowo-wykonawcze

 1. W zależności od grubości projektowanej warstwy należy zastosować odpowiednią frakcję keramzytu. Ogólna zasada - im cieńsza warstwa, tym drobniejszy keramzyt.
 2. Maksymalne odciążenie stropu uzyskamy stosując najgrubsze kruszywo. Im keramzyt grubszy, tym lżejszy.
 3. Izolacyjność akustyczna (od dźwięków powietrznych) rośnie wraz z masą, dlatego im drobniejsze kruszywo tym lepsza jego izolacyjność akustyczna.
 4. Keramzyt to materiał odporny mechanicznie, chemicznie i biologicznie oraz całkowicie niepalny. Dzięki temu nie ma ograniczeń co do miejsca jego zastosowania oraz sąsiadujących z nim materiałów.
 5. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, w warstwie keramzytu można bez obaw umieścić wszelkie instalacje.
 6. Najczęściej kruszywo jest stosowane luzem, ale może być wykorzystane jako lekki beton.

Zróżnicowany asortyment Leca keramzytu daje możliwość stworzenia optymalnych rozwiązań precyzyjnie dostosowanych do wymagań i potrzeb

A może remont stropu w jeden dzień?

Stosując jako podłoże pod posadzkę suchy jastrych ułożony na Leca® KERAMZYCIE można wykonać wszystkie prace w ciągu jednego dnia.

1. Montaż taśmy dylatacyjnej przy ścianach
2. Układanie folii jako paroizolacji (dotyczy jedynie stropów betonowych, żelbetowych i ceglanych)
3-6. Układanie poziomej warstwy 2-10 cm Leca® KERAMZYTU podsypkowego
7. Układanie płyt suchego jastrychu należy rozpocząć od narożnika przeciwległego do drzwi
8. Do przemieszczania się po podsypce warto wykorzystać płyty (leżnie transportowe) np. OSB
9. Płyty suchego jastrychu łączone są na tzw. zakład 10. Klejenie płyt suchego jastrychu na połączeniach
11. Dodatkowe łączenie płyt suchego jastrychu wkrętami w miejscach połączenia na zakład
12. Dodatkowe szpachlowanie większych szczelin pomiędzy płytami

Przeczytaj poradę eksperta: https://leca.pl/pomoc/porada-eksperta/suchy-jastrych/

leca.pl
leca@leca.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny