Konsekwencje zmian w projekcie

Konsekwencje zmian w projekcie

Budowa to skomplikowany proces, w którym wprowadzenie nawet najmniejszych zmian może wywołać lawinę nieprzewidzianych konsekwencji. Często modyfikacje projektu są wprowadzane nie tylko na początku inwestycji, ale również w trakcie jej realizacji, co może wpływać bezpośrednio na koszty, długość trwania budowy oraz jakość i bezpieczeństwo obiektu. Aby ograniczyć wszelkie zmiany na budowie należy skupić się przede wszystkim na planowaniu przed rozpoczęciem budowy.

Planowanie najważniejsze

Planowanie budowy domu, a co za tym idzie wybór odpowiedniego projektu najlepiej jest zacząć od wnętrza budynku. Należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, styl życia i zastanowić się, czy na przestrzeni kilkudziesięciu lat może coś się w naszym życiu zmienić. Należy pamiętać, że dom budujemy dla siebie i to właśnie my będziemy w nim spędzać większość czasu. Na przykład, jeśli pracujemy z domu, dobrym rozwiązaniem jest uwzględnienie w projekcie dodatkowego pokoju, tak abyśmy nie musieli go wydzielać z innych pomieszczeń. Znając charakter naszej pracy wiemy, czy potrzebujemy więcej dodatkowej przestrzeni np. na przechowywanie dokumentów, czy wystarczy nam mniejszy pokój.

Na etapie planowania warto się też zastanowić, czy skorzystamy z projektu gotowego, czy może jednak bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie domu od początku. Opłacalność adaptacji gotowego projektu zależy od liczby potrzebnych do naniesienia zmian i oczywiście drobne korekty są możliwe. W przypadku większej ilości dużych zmian projektant musi opracować dodatkową dokumentację, która często wiąże się z podobnym nakładem pracy tak jak przy wykonywaniu projektu od początku. Takie rozwiązanie może okazać się nieopłacalne.


Opłacalność adaptacji gotowego projektu zależy od liczby potrzebnych do naniesienia zmian

Fachowa porada

Każdą zmianę, którą chcemy wprowadzić, nieważne czy będzie to na etapie projektu, czy realizacji powinno się konsultować przede wszystkim z projektantem lub kierownikiem budowy. Podejmowanie działań na własną rękę bez konsultacji ze specjalistami może skutkować problemami na dalszych etapach budowy, kiedy na przemyślane rozwiązanie jest już za późno. Lepiej nie zmieniać nic na własną rękę, gdyż może okazać się, że zmieniona teraz jedna rzecz wpływa na kolejne, a bez praktyki i doświadczenia nie jesteśmy w stanie przewidzieć następstw swojej decyzji. Ważne jest to przede wszystkim na pierwszych etapach budowy i dotyczy to zarówno istotnych, jak i nieistotnych zmian w projekcie. Uprawniona do tego osoba sprawdzi również, czy planowane zmiany nie naruszają zapisów MPZP lub wydanych WZ i czy nie zaistnieje potrzeba wydania nowego pozwolenia na budowę.


Każdą zmianę, którą chcemy wprowadzić, powinno się konsultować przede wszystkim z projektantem lub kierownikiem budowy

Zamiana materiałów murowych - konsekwencje

Zamiana materiału do wykonania ścian na inny nie zawsze jest uznawana za zmianę istotną w kontekście przepisów budowlanych. Jednak może to prowadzić do kolejnych modyfikacji w projekcie, które mogą być już istotne. Na przykład zmiana grubości ścian może wpłynąć na powierzchnię zabudowy i obrys budynku. Zmniejszając grubość ściany, mur ma mniejszy przekrój poprzeczny, jest smuklejszy, co przekłada się na jego nośność. Pocieniając ściany pogarszamy również ich współczynnik przenikania ciepła U, a więc będzie potrzebna grubsza warstwa izolacji, co wymaga dodatkowych obliczeń cieplno-wilgotnościowych. Podobna sytuacja dotyczy długości i wysokości elementów murowych.

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę zmiana gabarytów budynku nieuwzględniona w projekcie będzie niosła za sobą konsekwencje prawne. Odstąpienie od zatwierdzonego projektu w zakresie liczby kondygnacji, powierzchni zabudowy, kubatury, a także wymiarów budynku (długość, wysokość, szerokość) jest zmianą istotną, jeśli przekracza 2% wymiarów określonych w projekcie i jest to wartość łączna dla całego budynku.

Podczas budowy z betonu komórkowego dopasowanie murów do wartości w projekcie jest dosyć proste. Elementy murowe łatwo jest dociąć na potrzebny wymiar nawet za pomocą ręcznej piły do betonu komórkowego. Bloczki charakteryzują się jednorodną strukturą, a więc elementy można wmurować na płasko mając pewność, że parametry muru nie zmienią swoich właściwości. W przypadku gdy zmiana wielkości otworu nie wymaga dodatkowych obliczeń, a budynek jest wykonywany z betonu komórkowego zmiana rozmiarów otworu jest dosyć prosta. Szczególnie jeśli to dotyczy zmiany otworu w dół. Zarówno domurowanie, jak i wycięcie warstwy nie jest problematyczne. Dobrą praktyką jest stosowanie podczas budowy rozwiązań systemowych, które znacznie usprawnią i przyspieszą pracę.


Wznoszenie ścian z betonu komórkowego

Aby uniknięć problemów na budowie należy pamiętać, aby jakąkolwiek zmianę przeanalizować pod kątem jej wpływu na cały projekt. Zmiany powinny być konsultowane z projektantem lub/ i kierownikiem budowy, który zaproponuje optymalne rozwiązanie. Budowa w systemie z wykorzystaniem również chemii budowlanej (np. zaprawy, tynki) i elementów uzupełniających (kształtki U, nadproża) ułatwi i przyspieszy budowę.

mgr inż. Dorota Kajka Product Manager SOLBET

Tomasz Rybarczyk
Tomasz Rybarczyk
dr inż. budownictwa, architekt. Product manager w firmie SOLBET. Rzeczoznawca budowlany, uprawniony do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej, do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Członek komitetów technicznych PKN. Fascynat materiałów i technologii budowlanych. Praktyk w projektowaniu i nadzorach przy realizacji obiektów budowlanych.
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz