Beton komórkowy, ze względu na swoje właściwości izolacyjne i łatwość obróbki, jest od wielu lat najczęściej wybieranym materiałem budowlanym. Można z niego wykonać zarówno ściany jednowarstwowe (bez ocieplenia), jak z ociepleniem (nazywane dwuwarstwowymi). Ale po zakończeniu budowy pozostaje pytanie: jak wykończyć ściany z betonu komórkowego, aby były nie tylko estetyczne, ale i trwałe.
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2025-03-14
Data aktualizacji: 2025-03-14
Z artykułu dowiesz się czym wykończyć mury z betonu komórkowego, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz, w zależności od budowy ściany oraz zastosowanych materiałów termoizolacyjnych.
Wykończenie muru od zewnątrz - tynk zewnętrzny
Tynk zewnętrzny to kluczowy element każdego projektu budowlanego. Będzie on pełnił nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również ochronną, zabezpieczając mur przed wpływem czynników atmosferycznych. Wybór zaprawy tynkarskiej powinien być uzależniony od rodzaju przegrody jaka będzie wykonywana (ściana jednowarstwowa lub z ociepleniem), gdyż nie wszystkie tynki sprawdzą się na każdego rodzaju ścianie. W przypadku wykonywania ścian jednowarstwowych lub murów ocieplonych wełną mineralną bardzo ważnym parametrem tynku jest jego paroprzepuszczalność.
Paroprzepuszczalność jest wyrażona zazwyczaj współczynnikiem Sd (opór dyfuzyjny pary wodnej) lub μ (współczynnik przenikania pary wodnej). Im niższa wartość Sd lub wyższa wartość μ, tym wyrób charakteryzuje się wyższą paroprzepuszczalnością.
Tynk zewnętrzny na ścianę jednowarstwową
Przy wykonywaniu elewacji na ścianie jednowarstwowej dobrym wyborem są zewnętrzne zaprawy cementowo-wapienne przeznaczone do wykonywania tradycyjnych tynków - jedno- albo wielowarstwowych. Sprawdzą się również cienkowarstwowe tynki mineralne: cementowo-wapienne, silikatowe. W przypadku stosowania tynków cienkowarstwowych nakładanych jedną warstwą o grubości około 2-5 mm warto przygotować podłoże kładąc tynk na siatce tynkarskiej. Jeżeli warstwa tynku będzie grubsza (około 10-15 mm), to można siatką wzmocnić jedynie newralgiczne miejsca np. naroża przy otworach. Tynk cienkowarstwowy można również układać jako warstwę wykończeniową (gładź) na tradycyjnym tynku cementowo-wapiennym. Do malowania tynków można użyć farb mineralnych np. silikatowych.
Tynk zewnętrzny na ścianę z ociepleniem
Ściany z ociepleniem wykańcza się od zewnątrz za pomocą tynków cienkowarstwowych. Dobrą praktyką jest stosowanie kompletnego systemu ociepleń, który będzie zawierał informację o składowych produktach systemu, a więc będzie uwzględniał konkretny rodzaj ocieplenia np. styropian lub wełnę, klej do ocieplenia, klej do warstwy zbrojonej, tynk oraz emulsje gruntujące.
System SOLBET Termo
Przy projektowaniu ścian z ociepleniem wełną mineralną (tak jak w przypadku ścian jednowarstwowych) ważną kwestią jest przeanalizowanie paroprzepuszczalności wszystkich zastosowanych warstw. Ważne jest, aby tynk zewnętrzny charakteryzował się większą paroprzepuszczalnością niż wełna mineralna.
Wykończenie "na sucho"
Przy wykończeniu ścian metodą lekką- suchą nie używa się zapraw tynkarskich i klejów tak jak to jest w przypadku wykonania tradycyjnych tynków. Mury wymagające ocieplenia ociepla się twardymi płytami elewacyjnymi z wełny mineralnej. Następnie konstrukcję utrzymującą elewację - ruszt drewniany mocuje się przez warstwę termoizolacji za pomocą wkrętów do muru. Warstwę elewacyjną mocuje się za pomocą wkrętów do rusztu. Należy pamiętać, aby pomiędzy termoizolacją, a okładziną elewacyjną wykonać wiatroizolację z paroprzepuszczalnej foli.
Naciągnięcie pierwszej warstwy kleju do siatki tynkarskiej
Wykończenie ścian zewnętrznych
Docelowo na zakończenie budowy mury z betonu komórkowego należy wykończyć np. tynkiem lub innym materiałem licowym. Nieotynkowane mury można pozostawić ewentualnie do wykończenia na później, ale wówczas należy zabezpieczyć warstwę ocieplenia wraz z warstwą zbrojoną. Ważne jest, aby w prawidłowy sposób odprowadzić wodę z połaci dachowych.
Wykończenie muru od wewnątrz
Mur od wewnątrz z betonu komórkowego można wykończyć na wiele sposobów. Najczęściej do tego wykorzystuje się tynki cementowo-wapienne lub gipsowe. Precyzyjne elementy murowe pozwalają na wykonanie równych i dokładnych ścian, bez znaczących odchyłek wymiarowych. Dzięki temu mur wykonany z bloczków nie wymaga grubych warstw tynku, a przy klejeniu glazury tynkowanie nie jest potrzebne. Chcąc uzyskać industrialny wygląd pomieszczenia, ścianę z betonu komórkowego można wykończyć również po prostu malując jej powierzchnię. Jeśli chcemy ściany pozostawić nieotynkowe, warto o tym poinformować wykonawcę murów, by wykonał je schludnie.
Pomalowana ściana wykonana z betonu komórkowego
Beton komórkowy to materiał przyjazny zarówno dla wykonawcy, jak i inwestora. Wykonany z niego mur można wykończyć na wiele sposobów co daje dużą elastyczność w wyborze metody i materiału na wykończenie. Ważne, aby decydując się na konkretne rozwiązanie stosować sprawdzone systemowe rozwiązania. Należy pamiętać, aby zmianę rodzaju ocieplenia, jego grubości konsultować z projektantem, który wykona obliczenia cieplno-wilgotnościowe.