Rolety zewnętrzne - kłopot z wykonawstwem na etapie budowy domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Rolety zewnętrzne - kłopot z wykonawstwem na etapie budowy domu

Sam montaż rolet i elektrycznego sterowania odbył się bez problemów. Kłopot mieliśmy jednak z wykonawstwem na etapie budowy. Generalny wykonawca domu najpierw osadził skrzynki podtynkowe w specjalnie przygotowanym nadprożu okiennym. Następnie montował okna. Niestety, był nieuważny i tylko jedno okno idealnie dopasował ze skrzynką... - mówią Monika i Maciek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy rolety zewnętrzne użytkują trzeci rok.

aktualizacja: 2021-10-19 10:54:30

Dom: powierzchnia 289 m2, piętrowy z garażem, ściany z pustaków ceramicznych ocieplonych styropianem o gr. 20 cm.

Rolety:

  • Podtynkowe, wykonane z aluminium, kolor złoty dąb. 
  • Pancerz - z profili 50 mm, zimnogiętych, wypełnionych pianką PU. 
  • Prowadnice - o szer. 7 cm. Skrzynki - w kształcie prostopadłościanu. 
  • Klapa rewizyjna - na zewnątrz, u dołu skrzynki. 
  • Lokalizacja - tylko na parterze. 
  • Liczba - 8, w tym 5 dużych przy oknach w strefie dziennej i w sypialni. 
  • Gwarancja - 3 lata.

Sterowanie: elektryczne, przewodowe, z przełącznikiem przy każdym oknie; każdą roletą indywidualnie.

Montaż: sam montaż rolet i elektrycznego sterowania odbył się bez problemów. Kłopot mieliśmy jednak z wykonawstwem na etapie budowy.

Generalny wykonawca domu najpierw osadził skrzynki podtynkowe w specjalnie przygotowanym nadprożu okiennym. Następnie montował okna. Niestety, był nieuważny i tylko jedno okno idealnie dopasował ze skrzynką. Inne okna musiał zdemontować i przesunąć tak, by pancerz rolety suwał się w wyznaczonym miejscu, czyli w prowadnicach przytwierdzonych do ram okna. Tego rodzaju rolety wymagają precyzyjnego montażu!

Przy wielkim przesuwnym oknie tarasowym typu HS, założyliśmy dwie rolety. Dzięki temu część okna może być zasłonięta, a przez pozostałą część można swobodnie przechodzić.

Przesuwne okno tarasowe typu HS zaopatrzono w dwie niezależne rolety
Przesuwne okno tarasowe typu HS zaopatrzono w dwie niezależne rolety

Decyzja: znajomi mają rolety zewnętrzne i polecili je ze względu na osłonę okien przed mrozem. Mamy duże przeszklenia na parterze, więc uznaliśmy, że warto je zaopatrzyć w takie rolety. Oprócz termoizolacji w zimie, zależało nam na osłonięciu wnętrz przed nadmiarem światła i gorąca.

Nie zamówiliśmy rolet antywłamaniowych, bo w oknach zastosowaliśmy bezpieczne szyby i zleciliśmy monitoring domu, więc bezzasadne było wydawanie pieniędzy na kolejne zabezpieczenie. Rolety mają blokadę na wieszakach i inne zabezpieczenia, uniemożliwiające ich podniesienie z zewnątrz.

Zastosowaliśmy rolety podtynkowe, żeby utrudnić ich wyrwanie oraz ze względów estetycznych - widoczny miał być ewentualnie tylko pancerz, a inne elementy rolety miały zniknąć pod elewacją. Kolor rolety dopasowaliśmy do ram okiennych z drewna majau, zabarwionych na kolor złotego dębu. Rolety zamówiliśmy u innego producenta, niż okna.

Podtynkową skrzynkę i prowadnice zakrywa elewacja
Podtynkową skrzynkę i prowadnice zakrywa elewacja

Rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

  • Okazało się, że rolety wspaniale izolują wnętrza od słońca, lecz nie zauważyliśmy wymiernych oszczędności w kosztach ogrzewania budynku. To wynik zastosowania naprawdę solidnych okien ze współczynnikiem przenikania ciepła Uw = 0,5 W/(m2·K), a dla okna tarasowego Uw = 0,7. Mimo, że nie używamy rolet codziennie, nie żałujemy wydanych pieniędzy. W upalne letnie dni, kiedy rolety dają wspaniałą izolację przed gorącem, przychodzi nam myśl o założeniu ich również w oknach na piętrze. Tym bardziej, że nocą, po rozszczelnieniu listew pancerza, świetnie służą do wietrzenia i ochładzania wnętrz. Ponadto, syn wykorzystuje rolety podczas porannego oglądania telewizji w salonie.
  • Zastosowaliśmy jednie elektryczne sterowanie indywidualne, bo namówił nas do tego... instalator. Opowiedział, że jedna z użytkowniczek, używając centralnego sterowania, przytrzasnęła roletą psa. Nie chcieliśmy zrobić krzywdy naszemu, a jednocześnie powiększać kosztu o czujniki ruchu, dlatego mamy przełączniki przy każdym oknie. Nie narzekamy na mniej komfortową obsługę, bo rolety znajdują się na jednej kondygnacji.
  • Monika: Tylko jeden raz, podczas silnej wichury, odczułam brak awaryjnego sterowania ręcznego. Chciałam opuścić na noc wszystkie rolety, lecz powstrzymała mnie obawa przed awarią sieci elektrycznej. Rolety działają bezawaryjnie i cicho. Silniki elektryczne fachowcy dobrze dopasowali do wielkości i ciężaru pancerzy. Nie zamarzają, a listwy pancerza nie uszkodziły się nawet wtedy, kiedy pokryła je marznąca mżawka. Podczas podnoszenia warstwa lodu pokruszyła się, a pancerz zwinął się prawidłowo, lecz przestraszył mnie wtedy inny, niż zwykle, dźwięk pracującej rolety.

Koszty zakupu i montażu rolet zewnętrznych:

  • 10 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Rolety podtynkowe, w kolorze dobranym do ram okiennych, zamontowano we wszystkich oknach na parterze

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Adam

10 Aug 2017, 22:34

O czym ten tekst?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!