Lamelowe żaluzje fasadowe z napędem elektrycznym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Lamelowe żaluzje fasadowe z napędem elektrycznym

Użytkowanie żaluzji fasadowych ma pewne obostrzenia. Ponieważ nie zastosowaliśmy sztywnych prowadnic tylko linki stalowe – bo wyglądają lżej i nie zmniejszają światła okien – lamele łopoczą na wietrze, a silny podmuch może je zniszczyć - mówią Basia i Marcin, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy rolety użytkują od listopada 2013 r.

Przeczytaj także:
 • Dom z katedralnym sufitem i wysokimi przeszkleniami
 • Montaż markizy do ściany z ociepleniem

Parametry domu: dwukondygnacyjny, powierzchnia 180 m2.

 

Rodzaj przesłon: żaluzje fasadowe. Lamele o szer. 80 mm, w kształcie litery C, wykonane ze wzmocnionej taśmy aluminiowej o gr. 0,42 mm. Prowadnice – boczne linki ze stali nierdzewnej, środkowe wzmocnione włóknami aramidu. Kaseta o przekroju kwadratowym z ekstrudowanego aluminium.

 

Liczba i wymiary: 2 żaluzje, 220 cm x 300 cm.

 

Sterowanie: zastosowaliśmy napęd elektryczny, osobny dla każdej żaluzji. Elektryczne silniki rurowe ze sterowaniem radiowym docelowo połączymy z systemem inteligentnego zarządzania budynku.

 

Montaż: żaluzje zamierzaliśmy założyć podczas budowy, jednak w latach 2008–2010 wyceniano je na 30 000 zł, więc odsunęliśmy zakup na później. Dystrybutor firmy z Torunia zamontował je taniej w 2013 r. Montaż trwał krócej i odbył się bezkolizyjnie dla elewacji, ponieważ podczas budowy osadziliśmy w ścianach wsporniki ze stali i przewody elektryczne. Na realizację zamówienia czekaliśmy miesiąc, a potem jeszcze jeden, ponieważ żaluzje różniły się ilością linek, na których poruszają się lamele. Ich niesymetryczny układ widać było pod światło.

Ustawione w pionie lamele w żaluzjach fasadowych całkowicie osłaniają przed słońcem Poziomo ustawione lamele wpuszczają do wnętrz światło Żaluzje pracują na prowadnicach linkowych

Decyzja: na frontowej południowej elewacji mamy 3 wielkie okna, ciągnące się od podmurówki po sam szczyt dachu. Podczas upałów wnętrza nagrzewały się jak w szklarni. Nie zależało nam na odgradzaniu się od przechodniów, ani na ociepleniu przeszkleń z zimie, bo okna mają dobre parametry termoizolacyjne. Zadaniem żaluzji jest głównie ochrona pomieszczeń dziennych przed jaskrawym światłem słonecznym i nadmiarem ciepła od słońca.

 

Żaluzje przewidzieliśmy tylko na elewacji południowej i tylko na dwóch dolnych oknach, ponieważ cena osłonięcia szczytowego okna była porażająca. Żaluzja dla jednej z trzech jego części miała kosztować więcej, niż obie dolne wielkie żaluzje! A trzeba by było przecież osłonić jeszcze pozostałe i zaopatrzyć w osobne napędy. Dlatego zrezygnowaliśmy z osłonięcia okna szczytowego, choć długo szukaliśmy producenta żaluzji o nietypowym kształcie.

 

Nie wybraliśmy tradycyjnych rolet zewnętrznych, bo mają ciężki wygląd, a do nowoczesnej bryły domu pasują tylko lekkie żaluzje. Skrzynki rolet musielibyśmy zamontować w otworze okiennym, co zmniejszyłoby światło okien. Po zapuszczeniu pancerza, światło wpada przez drobne szparki, albo wcale. Nie o taki efekt nam chodziło! Chcieliśmy mieć możliwość regulowania lameli i widzieć otoczenie. Ich kolorystykę dobraliśmy do koloru tynku. Jesteśmy zadowoleni z efektu.

Widok od strony wnętrz Tymczasowe włączniki sterujące w pomieszczeniu technicznym Marcin zmieni na automatyczne sterowanie w salonie

Lamelowe żaluzje fasadowe z napędem elektrycznym - rady i przestrogi:

 • Użytkowanie żaluzji fasadowych ma pewne obostrzenia. Ponieważ nie zastosowaliśmy sztywnych prowadnic tylko linki stalowe – bo wyglądają lżej i nie zmniejszają światła okien – lamele łopoczą na wietrze, a silny podmuch może je zniszczyć. Na razie podciągamy je profilaktycznie, ale wkrótce podłączymy czujnik wiatrowy, który podniesie je automatycznie z nadejściem wichury. Żaluzje trzeba również podnosić w czasie silnych opadów śniegu. Warto było wybrać szybciej pracujące silniki napędowe.

   

 • Idealnie trafiliśmy z kolorystyką żaluzji. Rozważaliśmy dopasowanie ich do barwy stolarki okiennej, albo do dachu, ale wtedy stanowiłyby mocny element architektoniczny. Dobrze, że mają kolor zbliżony do tynku, stalowych barierek i punktów oświetlenia.

   

 • Wznosząc dom, szukaliśmy nadproży, w których moglibyśmy zamontować kasety. Ale żadna firma nie podjęła się tak małego zamówienia. Znajdują się więc na zewnątrz nadproży. Długo szukaliśmy też firmy, chcącej „bawić się” zaledwie dwoma żaluzjami fasadowymi, i której usługa mieściła się w przystępnej cenie. Upór popłaca!

Lamelowe żaluzje fasadowe z napędem elektrycznym - koszty zakupu i montażu:

 • Żaluzje fasadowe 5700 zł. 
 • Czujnik wiatrowy – 1000 zł
Załom muru chroni żaluzje przed zachodnimi wiatrami Natynkowe kasety z aluminium chronią silniki rurowe

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość 4Windows

21 Gru 2017, 16:27

Jeden z naszych ulubionych produktów :) Zawsze bardzo elegancko prezentują się na nowoczesnych elewacjach :)

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny