Fundamenty w niestandardowym terenie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Fundamenty w niestandardowym terenie

Co zrobić, jeśli zakupiony projekt katalogowy trzeba realizować w terenie odbiegającym od założeń przyjętych przez architekta? Oczywiście, należy zlecić wykonanie adaptacji dokumentacji, w wyniku której fundamenty zostaną dostosowane do niestandardowego terenu. Jednak wcześniej warto wiedzieć, czego można się spodziewać oraz jak zmiany mogą wpłynąć na wygląd i koszt budowy domu..

Ławy fundamentowe schodkowe – czyli z uskokami – najczęściej stosuje się w sytuacji, gdy działka budowlana usytuowana jest na zboczu wzniesienia o spadku nawet do 30° (27° to inaczej 50% nachylenia terenu) lub zdecydowano się np.na częściowe podpiwniczenie domu.

Ławy schodkowe w domu częściowo podpiwniczonym
Ławy schodkowe w domu częściowo podpiwniczonym

Jest to jedno z najłatwiejszych rozwiązań, ponieważ nie wymaga przeprowadzania żadnych dodatkowych obliczeń. Wystarczy, że układ zbrojenia zostanie nieco zmieniony oraz zostaną zachowane odpowiednie proporcje pomiędzy wymiarami.

Nie zmienia się szerokości, ani wysokości ław fundamentowych jak również średnicy, ilości i rozstawu zbrojenia. Istotne jest jedynie, aby kąt nachylenia schodków nie był większy niż kąt nachylenia terenu oraz, żeby wysokość pojedynczego uskoku nie była większa od podwojonej wysokości ławy fundamentowej. Jednak, gdy budynek usytuowany jest na stoku, wygląd zewnętrzny domu może ulec dość znacznej zmianie.

Wpływ nachylenia terenu na wygląd i konstrukcję budynku
Wpływ nachylenia terenu na wygląd i konstrukcję budynku
Wpływ nachylenia terenu na wygląd i konstrukcję budynku

Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że w terenie o nachyleniu zaledwie 8o (14%), przy szerokości budynku np. 9 m, różnica poziomów na przeciwległych ścianach wyniesie aż 126 cm (wysokość parapetów okien ponad terenem w projekcie katalogowym), a przy nachyleniu 17° (30%) będzie to już 270 cm (górna krawędź okien parteru).

 

Znacznie wzrosną również koszty inwestycji, ponieważ zmianie ulegnie nie tylko wysokość ścian fundamentowych lecz także zakres robót ziemnych, konieczność zaprojektowania i wykonania schodów terenowych oraz drenażu opaskowego całego budynku (niezależnie od rodzaju gruntu).

 

Ruszt fundamentowy stosuje się głównie w budynkach o konstrukcji słupowej posadowionych na podłożu gruntowym o niewielkiej nośności. W klasycznej postaci to po prostu przecinające się żelbetowe ławy fundamentowe tworzące wzór siatki.

Typowy ruszt fundamentowy
Typowy ruszt fundamentowy

W domach jednorodzinnych to rzadkość, ale elementy rusztu, czyli belki (ławy) obciążone oddziaływaniem gruntu, a nie ścianą lub słupem, stosunkowo często stosuje się w celu usztywnienia ław fundamentowych, zwykle na terenach szkód górniczych oraz w budynkach o bardzo rozczłonkowanej formie.

Ruszy fundamentowy w budynku o rozbudowanym planie
Ruszy fundamentowy w budynku o rozbudowanym planie

Koszt takich wzmocnień nie jest wysoki, a poza tym własne bezpieczeństwo jest warte każdej ceny.

Płyta fundamentowa

Płyty fundamentowe – tego rodzaju fundamentów nie znajdzie się w rozwiązaniach projektów katalogowych, jednak gdy konieczne jest posadowienie budynku na gruntach niejednorodnych, o małej nośności lub przy wodzie gruntowej występującej tuż pod powierzchnią terenu (np. 50 cm), zastosowanie płyty fundamentowej może okazać się najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Adaptacji musi dokonać projektant, a może to zrobić wybierając jeden z niżej przedstawionych sposobów: 

 

 - płyta fundamentowa z ostrogami polega na wykonaniu pod całym budynkiem płyty żelbetowej grubości przynajmniej 10 cm z odpowiednimi wzmocnieniami pod ścianami nośnymi.

Fundament w postaci płyty żelbetowej
Fundament w postaci płyty żelbetowej

Wskazane jest, żeby ostrogi były zagłębione 50 cm poniżej poziomu terenu oraz izolowane termicznie. W przypadku niekorzystnych warunków gruntowo-wodnych zaleca się wykonanie pod ostrogami podkładu z zagęszczonego mechanicznie żwiru grubości 15-30 cm, izolacji cieplnej poziomej o szerokości przynajmniej 80 cm wzdłuż całego zewnętrznego obwodu budynku (np. z odpowiednio grubej warstwy keramzytu) lub umieszczenie w fundamencie kabli grzewczych.

 

Wszystkie te działania mają za zadanie zabezpieczenie fundamentów przed skutkami wysadzin (czyli popękaniem). Jednak trzeba pamiętać, że nie mniej istotne jest odpowiednie rozmieszczenie (i wykonanie) szczelin dylatacyjnych np. na styku pomieszczeń ciepłych (ogrzewanych) i zimnych;

 

 - płyta fundamentowa z ogrzewaniem powietrznym to dość nowoczesny sposób wykonania fundamentów w najbardziej nawet niesprzyjających warunkach gruntowo-wodnych przy jednoczesnym zapewnieniu ogrzewania domu.

Płyta fundamentowa z ogrzewaniem powietrznym
Płyta fundamentowa z ogrzewaniem powietrznym

Fundament stanowi płyta żelbetowa zwykle grubości 15-20 cm wylana na warstwie zagęszczonego żwiru (min. 15 cm) i izolacji termicznej z kształtek styropianowych grubości 15-20 cm. Dzięki elastyczności obu tych warstw właściwie żadne odkształcenia gruntu nie stanowią zagrożenia dla fundamentu, dlatego można go wykonywać na powierzchni terenu.

 Tadeusz Lipski

Zdaniem naszych Czytelników

time image

27 Gru 2010, 18:24

szukaj geokraty.

time image

Gość paweł

27 Gru 2010, 18:20

Oblicza się skarpe, a raczej w Twoim wypadku wykop. Stosuje się np. metode Felleniusa do obliczenia lini poślizgu..

time image

Gość pele

08 Sty 2010, 18:02

A co w przypadku gdy dom bedzie budowany w poblizu 2 metrowej skarpy?Jak blisko skarpy moge wylac fundamenty(budowac dom)? Jak glebokie fundamenty zastosowac?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje