|
Sposób na doświetlenie piwnicy. (fot. Aco) |
Przy adaptacji piwnic na cele mieszkalne zwykle konieczne jest powiększenie starych lub wykucie nowych otworów okiennych. Najłatwiej to zrobić w piwnicach płytko zagłębionych.
Wtedy dość często można dobrać takie okna, żeby ich wielkość była zadowalająca (min. 120 cm), a parapet znajdował się 15-20 cm nad poziomem terenu (a). Dzięki temu unika się wielu problemów eksploatacyjnych związanych z opadami deszczu i śniegu.
W głębokich piwnicach trzeba niestety zagłębić okna poniżej poziomu terenu. Oczywiście, wiąże się to z koniecznością wykonania studzienek okiennych (b). Można je wymurować z cegły pełnej, wykonać jako żelbetowe lub kupić gotowe – z tworzyw sztucznych.
Ważne jest, aby dna studzienek znajdowały się przynajmniej 15 cm poniżej parapetów okien i miały duży spadek (min. 5%). Poza tym, każda studzienka powinna mieć odpływ kanalizacji deszczowej z ujściem np. do studni chłonnej czy rowu melioracyjnego.
Wskazane jest również zainstalowanie kabli grzewczych lub ogrzewanych wpustów. Trzeba bowiem zrobić wszystko, co zapewni swobodny odpływ wody.
Wierzch studzienek warto osłonić metalową siatką nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale też chronić przed wpadającymi liśćmi i śmieciami.
a) Powiększanie okien w płytko zagłębionych piwnicach |
b) Powiększanie okien w głęboko zagłębionych piwnicach |
Nadproże
(fot. Aco) |
Przed wykuciem lub poszerzeniem otworu okiennego konieczne jest wykonanie nowego lub wzmocnienie starego nadproża (c). To ważne elementy konstrukcyjne, których nośność zależy od wielu czynników takich, jak rodzaj ścian, liczba kondygnacji, kąt nachylenia dachu, region kraju, w którym postawiony jest budynek itp. Zatem muszą być zaprojektowane (obliczone) przez konstruktora.
- Jak produkty z linii AQUAFIN® sprawdzają się w hydroizolacji budynku?
- Multifunkcjonalna hydroizolacja MB2K
- Hydroizolacje reaktywne - lepsza alternatywa dla mas bitumicznych
- Jaki system hydroizolacji fundamentów sprawdzi się w najtrudniejszych warunkach gruntowo-wodnych?
Jako elementy nośne najlepiej nadają się profile stalowe (ceowniki, kątowniki). Po prostu umieszcza się je we wcześniej wykutych bruzdach i całość skręca śrubami.
Oczywiście, do wykucia lub poszerzenia otworu można przystąpić dopiero po wykonaniu nadproża. Prace te nie są zbyt skomplikowane w ścianie jednowarstwowej, ale w trójwarstwowej mogą przysporzyć wielu problemów. Trzeba przecież wykonać dwa niezależne nadproża.
c) Przykład wzmocnienia ściany w miejscu nadproża okiennego |
|