Konkurs Fasada Roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży architektoniczno-budowlanej. Jego uczestnicy to budynki z elewacją wykończoną systemem Baumit (ociepleń, tynkowym lub renowacyjnym).
Trwa nabór zgłoszeń
Tegoroczna edycja wystartowała 1 kwietnia 2023 r. pod honorowym patronatem Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). Do 30 września 2023 r. trwa nabór zgłoszeń od architektów, biur projektowych, inwestorów oraz wykonawców. Aktualnie w grze jest ponad 206 realizacji z różnych regionów Polski.
Zwycięzców wytypują eksperci
W skład komisji, która wejdzie do gry w listopadzie 2023 r., wchodzą przedstawiciele branży budowlanej, architektonicznej oraz prasy branżowej. Jej zadaniem będzie wyłonienie zwycięzców w każdej z pięciu kategorii: budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek po termomodernizacji, budynek niemieszkalny nowy, budynek zabytkowy po renowacji.
Listę jurorów konkursu Fasada Roku 2023 otwierają architekci:
- dr Jerzy Poniewierka - Zakład Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej,
- Józef Białasik - B2 Studio, Kraków
- Daniel Bielski - Archi+, Białystok
- Piotr Buśko - Biuro Usług Architektonicznych "Profil", Chorzów
- Jan Chwedczuk - wiceprezes SARP o. Warszawa, APA Wojciechowski
- Marcin Dziewoński - Dziewoński, Łukaszewicz - Architekci, Wrocław
- Tomasz Janiszewski - BJK Architekci.
- Wojciech Krawczuk - Front Architects, Poznań
- Wojciech Targowski - FORT Targowski, Gdańsk
- Hubert Wąsek - Pracownia Architektoniczna Hubert Wąsek, Kraków
Duże doświadczenie zdobyte przy realizacji wielu, rozmaitych projektów architektonicznych oraz współpraca z takimi organizacjami branżowymi jak Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) czy Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) z pewnością pomogą w ocenie kandydatów do tytułu Fasada Roku 2023 i wyborze zwycięzców.
Środowisko dziennikarskie w jury konkursu Fasada Roku 2023 reprezentują:
- Anna Okołowska - szef działu "Architektura i wnętrza" w redakcji miesięcznika "Murator"
- Edward Hardt - wydawca i redaktor naczelny kwartalnika "Renowacje i Zabytki".
Grono jurorów zamyka Jacek Czyżewicz - Prezes Zarządu firmy Baumit.
Taki skład sędziowski gwarantuje, że ze zwycięstwa w konkursie będą cieszyć się najlepsi. Wykorzystując swoją wiedzę, eksperci będą oceniać zastosowaną kolorystykę oraz strukturę podkreślające walory budynku oraz jego korelację z otoczeniem. Wezmą także pod uwagę dbałość o detale architektoniczne, a w przypadku budynków po renowacji, także poszanowanie ich historycznej tradycji.
Wysoka stawka
Budynek, któremu jury przyzna najwyższą ocenę w danej kategorii, otrzyma tytuł "Fasada Roku 2023", a zgłaszający nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł. Ale jest coś jeszcze - pewne miejsce w Baumit Life Challenge 2024 - międzynarodowej odsłonie elewacyjnych zmagań. Tu stawka jest jeszcze wyższa, bo uczestnicy będą walczyć o tytuł Europejskiej Fasady Roku i jeszcze wyższe nagrody finansowe.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Internauci też mają głos
Głos w konkursie będą mieli nie tylko członkowie specjalnie powołanego jury, lecz także internauci, który stworzą swój własny ranking fasad. Na stronie internetowej www.fasadaroku.baumit.com trwa plebiscyt, w ramach którego każdy może ocenić dowolną ilość kandydatów, przyznając im ocenę od 1 do 5 gwiazdek. Realizacje z najwyższą notą, otrzymają specjalny tytuł "Wyróżnienie Internautów".
Idea, którą warto wspierać
Konkurs Fasada Roku już od 2007 roku nagradza budynki, które poprzez swoją architekturę i sposób wykończenia elewacji korzystnie wpływają na otaczający nas krajobraz. Jego idea każdego roku spotyka się z uznaniem środowisk branżowych. Patronat honorowy nad aktualną edycją wydarzenia objęły: Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Medialnie wspierają ją redakcje takich periodyków jak: Architektura & Biznes, "Architektura Murator", "Budujemy Dom", "Dom z ogrodem", "ekspertbudowlany", "Izolacje", "Murator", "Renowacje i Zabytki", "TerazDom", "Zawód:Architekt" oraz portali internetowych: architekturadzisiaj.pl, budnet.pl, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, obud.pl, sztuka-architektury.pl i terazdom.pl.