Dom:
- Murowany, dwukondygnacyjny z garażem, powierzchnia 136 m2.
- Ściany - dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i 15 cm styropianu.
Elewacje:
- Tynk silikatowy w kolorze jasnoszarym.
- Na ganku, przy oknach i na garażu deski elewacyjne z egzotycznego drewna okoume.
- Podbitka - z PVC.
- Orynnowanie i parapety - z blachy.
- Oświetlenie - LED.
Decyzja: Marta - Zgodnie z zamówieniem, znajoma architektka nadała bryle naszego domu prosty, lecz niesztampowy kształt - na przykład trochę dla fantazji, a trochę ze względu na trapezowy kształt działki, ustawiła niski garaż ukośnie względem piętrowej bryły mieszkalnej i zaproponowała wyróżnienie go okładziną elewacyjną z drewna egzotycznego okoume.
W celu nadania nowoczesnego charakteru powierzchni wyższej bryły, zaproponowała zastosowanie tynku silikatowego w surowym kolorze betonu, natomiast przy oknach wykonanie, z elewacyjnych płyt laminowanych, dekoracyjnych pasów-blend.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Pomysł wykorzystania płyt bardzo nam się spodobał, ponieważ wyglądają one współcześnie. Są bardzo gładkie, łatwe do pielęgnowania i odporne na wszelkie niekorzystne czynniki atmosferyczne, środowiskowe, mechaniczne. Zachowują kolor.
Ponadto uznaliśmy, że właśnie takie elementy, wytworzone z naturalnych włókien i żywic termoutwardzalnych, znakomicie wpasują się w estetykę bryły, jak również wytrzymają trudniejsze warunki środowiskowe na zacienionej, zadrzewionej działce - z tego samego powodu do zestawu elewacyjnego trafił trwały tynk silikatowy oraz okładzina z drewna egzotycznego. Jednak ostatecznie musieliśmy zrezygnować z płyt.
Przy oknach zaprojektowano płyty elewacyjne, lecz ostatecznie zastosowano tu drewno okoume.
Oblicówkę z drewna ułożono poziomo, na wpust i pióro.
Elewacja z tynku i drewna okoume - rady i przestrogi:
- Mikołaj: Okazało się, że tego rodzaju płyty układa zaledwie kilka firm, które dyktują wysoką cenę. Nieakceptowalny koszt skutecznie "zabił" nasze pierwotne plany. Ale nie zlikwidowaliśmy blend (płytkich wnęk) - mają zadanie optycznego powiększenia okien - natomiast wykonaliśmy je z desek identycznych jak na garażu.
- Ze względu na cień i drzewa musieliśmy kupić drewno solidne i wytrzymałe. Zawierzyliśmy wskazaniu architektki i oblicówka z desek egzotycznych okoume nas nie zawiodła. Ponieważ wykończeń z drewna, razem z tarasem, jest dużo, do ich ułożenia wyszukaliśmy fachową ekipę. Stolarz z pomocnikiem znali swój fach, mogliśmy zostawić ich bez nadzoru, a i tak wszystko zrobili w terminie i tip-top. Na garażu wykonali nawet gratisowo-stalowe wypusty z dachu odwróconego, bo nie podobały im się "nasze" plastikowe rury. Okładzinę elewacyjną na garażu osadzili na ruszcie przytwierdzonym do muru. Stało się tak, gdyż ściany niższej bryły, wzniesione z poryzowanych pustaków ceramicznych, nie zostały zaizolowane termicznie styropianem, jak w bryle dwukondygnacyjnej. Zaraz po zamontowaniu oblicówki, wykonawcy pomalowali drewno specjalistycznym olejem. Jednak takie zabezpieczenie nie było skuteczne. Deski,wyeksponowane na działanie słońca, po trzech latach wymagały renowacji. Kolejna ekipa umyła wszystkie oblicówki "chemią" i wodą, a potem naniosła lazurę do drewna. Lazura okazuje się trwalsza od oleju!
Koszty wykonania elewacji z tynku i drewna okoume:
- Oblicówka z drewna okoume z montażem 35 000 zł;
- Tynki silikatowe 12 500 zł.
Redaktor: Lilianna Jampolska