Elewacja z tynku i drewna okoume na zacienionej i zadrzewionej działce

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Elewacja z tynku i drewna okoume na zacienionej i zadrzewionej działce

Ze względu na cień i drzewa musieliśmy kupić drewno solidne i wytrzymałe. Zawierzyliśmy wskazaniu architektki i oblicówka z desek egzotycznych okoume nas nie zawiodła - mówią Marta i Mikołaj, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy elewację układali w 2010 r.

Dom:

 • Murowany, dwukondygnacyjny z garażem, powierzchnia 136 m2.
 • Ściany - dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i 15 cm styropianu.

Elewacje:

 • Tynk silikatowy w kolorze jasnoszarym.
 • Na ganku, przy oknach i na garażu deski elewacyjne z egzotycznego drewna okoume.
 • Podbitka - z PVC.
 • Orynnowanie i parapety - z blachy.
 • Oświetlenie - LED.

Decyzja: Marta - Zgodnie z zamówieniem, znajoma architektka nadała bryle naszego domu prosty, lecz niesztampowy kształt - na przykład trochę dla fantazji, a trochę ze względu na trapezowy kształt działki, ustawiła niski garaż ukośnie względem piętrowej bryły mieszkalnej i zaproponowała wyróżnienie go okładziną elewacyjną z drewna egzotycznego okoume.

W celu nadania nowoczesnego charakteru powierzchni wyższej bryły, zaproponowała zastosowanie tynku silikatowego w surowym kolorze betonu, natomiast przy oknach wykonanie, z elewacyjnych płyt laminowanych, dekoracyjnych pasów-blend.

Pomysł wykorzystania płyt bardzo nam się spodobał, ponieważ wyglądają one współcześnie. Są bardzo gładkie, łatwe do pielęgnowania i odporne na wszelkie niekorzystne czynniki atmosferyczne, środowiskowe, mechaniczne. Zachowują kolor.

Ponadto uznaliśmy, że właśnie takie elementy, wytworzone z naturalnych włókien i żywic termoutwardzalnych, znakomicie wpasują się w estetykę bryły, jak również wytrzymają trudniejsze warunki środowiskowe na zacienionej, zadrzewionej działce - z tego samego powodu do zestawu elewacyjnego trafił trwały tynk silikatowy oraz okładzina z drewna egzotycznego. Jednak ostatecznie musieliśmy zrezygnować z płyt.

Drewno okoume jako dekoracja okien
Przy oknach zaprojektowano płyty elewacyjne, lecz ostatecznie zastosowano tu drewno okoume.
Oblicówkę z drewna na garażu ułożono poziomo, na wpust i pióro.
Oblicówkę z drewna ułożono poziomo, na wpust i pióro.

Elewacja z tynku i drewna okoume - rady i przestrogi:

 • Mikołaj: Okazało się, że tego rodzaju płyty układa zaledwie kilka firm, które dyktują wysoką cenę. Nieakceptowalny koszt skutecznie "zabił" nasze pierwotne plany. Ale nie zlikwidowaliśmy blend (płytkich wnęk) - mają zadanie optycznego powiększenia okien - natomiast wykonaliśmy je z desek identycznych jak na garażu.

 • Ze względu na cień i drzewa musieliśmy kupić drewno solidne i wytrzymałe. Zawierzyliśmy wskazaniu architektki i oblicówka z desek egzotycznych okoume nas nie zawiodła. Ponieważ wykończeń z drewna, razem z tarasem, jest dużo, do ich ułożenia wyszukaliśmy fachową ekipę.

  Stolarz z pomocnikiem znali swój fach, mogliśmy zostawić ich bez nadzoru, a i tak wszystko zrobili w terminie i tip-top. Na garażu wykonali nawet gratisowo-stalowe wypusty z dachu odwróconego, bo nie podobały im się "nasze" plastikowe rury. Okładzinę elewacyjną na garażu osadzili na ruszcie przytwierdzonym do muru. Stało się tak, gdyż ściany niższej bryły, wzniesione z poryzowanych pustaków ceramicznych, nie zostały zaizolowane termicznie styropianem, jak w bryle dwukondygnacyjnej.

  Zaraz po zamontowaniu oblicówki, wykonawcy pomalowali drewno specjalistycznym olejem. Jednak takie zabezpieczenie nie było skuteczne. Deski,wyeksponowane na działanie słońca, po trzech latach wymagały renowacji. Kolejna ekipa umyła wszystkie oblicówki "chemią" i wodą, a potem naniosła lazurę do drewna. Lazura okazuje się trwalsza od oleju!

Elewacja z tynku i drewna okoume - koszty:

 • Oblicówka z drewna okoume z montażem 35 000 zł;
 • Tynki silikatowe 12 500 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje