Co zamiast płyt cementowo-azbestowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Co zamiast płyt cementowo-azbestowych?

Po usunięciu z dachu płyt azbestowo-cementowych do wyboru mamy dachówki ceramiczne lub cementowe, pokrycia z blachy, papy, gonty bitumiczne, możemy też zamieszkać pod dachem ekologicznym z materiałów naturalnych. Jednak w przypadku dachów, decyzja o wyborze pokrycia dachowego nie zupełnie może być dowolna.

Jeśli kąt nachylenia dachu zawiera się między 30 a 60°, to dach można pokryć dachówką ceramiczną lub cementową. Zastąpienie płyt tym pokryciem wymaga sprawdzenia, czy istniejąca konstrukcja wytrzyma większe obciążenia. W takiej sprawie należy się zwrócić do inżyniera budowlanego z uprawnieniami projektowymi. Po usunięciu płyt eternitowych dachy kryje się również blachodachówką lub blachą trapezową. Można też zastosować faliste płyty bitumiczne, które są zbliżone wyglądem do płyt azbestowo-cementowych.

Wszystkie te materiały mocuje się do łat przybitych poprzecznie na kontrłatach, a ich przekrój i rozstawienie zależą od rodzaju materiału pokryciowego. Jeśli więźba dachowa jest w dobrym stanie, tj. krokwie nie są wyraźnie ugięte ani nie mają śladów korozji biologicznej, nowe pokrycie może mieć podobną masę jak płyty azbestowo-cementowe, czyli ok. 15 kg/m².

Nowe poszycie i pokrycie dachowe - schemat
Nowe poszycie i pokrycie dachowe

Większość pokryć z płyt azbestowo-cementowych na dachach domów mieszkalnych jest ułożona na deskowaniu pokrytym jedną warstwą papy. Łaty, do których były mocowane płyty, są zazwyczaj mocowane bezpośrednio do tego podkładu i przed ułożeniem nowego pokrycia powinny być zdemontowane. Zostawione na połaci, uniemożliwiałyby bowiem swobodną wentylację przestrzeni pod nowym pokryciem i zatrzymywały różne zanieczyszczenia, co mogłoby zaszkodzić trwałości dachu.

Wymiany wymaga również papa: po jej zdjęciu można będzie ocenić stan deskowania. Jeśliby znaleziono na nim objawy trwałego zawilgocenia czy - co gorsza - ogniska pleśni albo elementy zagrzybione, deskowanie też trzeba wymienić lub zastąpić poszyciem z płyt OSB.

Na nowe pokrycie podkładowe nadają się papy termozgrzewalne podkładowe na osnowie z włókna poliestrowego lub szklanego. Przybija się je gwoździami do podłoża i zgrzewa na zakładach. Można też użyć dekarskiej papy podkładowej z warstwą samowulkanizującą się na zakładach, co ułatwia jej ułożenie.

Może cię zainteresować
Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Zasady poprawnego montażu okna dachowego Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Jaka papa na deskowanie? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Co to jest drewno klejone? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Rynny stalowe - czy to dobry wybór?
Zobacz więcej Zwiń

Kolejny etap przygotowania remontowanego dachu pod nowe pokrycie to zamontowanie kontrłat, czyli listew o przekroju zbliżonym do 3 × 5 cm. Układane są one wzdłuż przebiegu krokwi. Kilkucentymetrowy odstęp nowego pokrycia od starego poszycia z desek umożliwia swobodną wentylację oraz spływ wody z ewentualnych przecieków w przestrzeni pod dowolnym pokryciem.

Z montażu kontrłat można zrezygnować, jeśli bezpośrednio na deskowaniu będą układane gonty bitumiczne. Podkład pod nie musi być bardzo sztywny i równy. Jeśli tak nie jest, to przed ułożeniem papy podkładowej połacie można wyrównać płytą OSB grubości 12-15 mm.

Jeśli po zdjęciu płyt azbestowo-cementowych nie będzie poszycia z desek, tylko pusta przestrzeń między krokwiami, to na krokwiach należy ułożyć folię wstępnego krycia, a na niej kontrłaty i łaty. Na tak przygotowane poszycie można układać dachówkę, blachodachówkę, płyty faliste itp.

Redaktor: Redakcja BudujemyDom
fot. otwierająca: Caro

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!