Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm

Systemy rynnowe

Znalezione pozycje: 14
Informacje o liczbie, przekroju i rozmieszczeniu rynien i rur spustowych powinny być zawarte w projekcie architektonicznym domu. W przypadku nieskomplikowanych dachów takie parametry można jednak bez problemu obliczyć samodzielnie, korzystając z kalkulatorów udostępnianych przez producentów orynnowania. Czytaj więcej
Systemy rynnowe
Informacje o liczbie, przekroju i rozmieszczeniu rynien i rur spustowych powinny być zawarte w projekcie architektonicznym domu. W przypadku nieskomplikowanych dachów takie parametry można jednak bez problemu obliczyć samodzielnie, korzystając z kalkulatorów udostępnianych przez producentów orynnowania.

Potrzebne przekroje można również oszacować stosując tzw. wskaźnik EPD (efektywna powierzchnia dachu, patrz rysunek), choć trzeba zastrzec, że sprawdzi się on tylko przy mniejszych i niezbyt skomplikowanych dachach:

EPD = (W + H/2) · L

Jego wartość zależy od wielkości odwadnianej połaci dachu oraz kąta jego nachylenia - z bardziej stromego woda spływa szybciej i może łatwiej ulec spiętrzeniu w rynnach. Stopień spiętrzenia wody w lejach i rurach spustowych zależy natomiast od ich umiejscowienia.

Wymiary niezbędne do wyznaczenia efektywnej powierzchni dachu.

 

Lokalizacje rur spustowych mogą być następujące:

  • na końcach rynien - to najczęściej stosowane rozwiązanie. Najlepiej sprawdza się na dachach dwuspadowych o niewielkiej powierzchni;

  • pośrodku długości rynny - taki wariant pozwala lepiej wykorzystać przepustowość leja spustowego – jedna rura spustowa może zbierać wodę z dwa razy większej powierzchni dachu, niż przy rozmieszczeniu na końcach rynien. Niestety, przy takiej lokalizacji odpływ trudniej wkomponować w elewację;

  • za narożnikiem - to najmniej zalecany układ, stosowany w dachach czterospadowych oraz skomplikowanych wielopołaciowych. Uwaga! Rury spustowe instaluje się dodatkowo w miejscach, gdzie woda ulega spiętrzeniu, czyli w pobliżu koszy dachowych, lukarn itp.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie doboru orynnowania - o estetyce. Oferta producentów rynien jest bardzo szeroka, w sprzedaży są zarówno rynny o kształcie półkolistym, wyglądające jak gzyms, trapezowe i prostokątne. Dwa pierwsze typy będą się lepiej prezentowały na budynkach o tradycyjnej architekturze. Elementy o ostrych kształtach warto natomiast zastosować w domach o nowoczesnej stylistyce.

Kolorystyka jest kwestią gustu, ale specjaliści są zgodni - rynny należy dopasowywać do pokrycia dachowego, elewacji oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Na szczęście zazwyczaj nie ma z tym problemu, ponieważ wiodący producenci oferują orynnowanie w szerokiej gamie kolorów - od czarnego, przez szary, zielony, brązowy, ceglasty, czerwony, aż po biały.

Norbert Skupiński

Ostatnio dodane produkty
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum