Dachówki ceramiczne

Cofnij do: Dachy i rynny
Ostatnio dodane produkty
Dachówki ceramiczne
Produkowane są z gliny i domieszek podwyższających jej parametry wytrzymałościowe (mączka ceglana, kwarc). Oferowane są w różnych odmianach, a najpopularniejsze z nich są dachówki zakładkowe i tradycyjna karpiówka.

W sprzedaży są dachówki naturalne, bez dodatkowych powłok, angobowane (z warstwą glinki szlachetnej chroniącej przed porostami), glazurowane (z dodatkową powłoką szkliwa, chroniącą przed nasiąkaniem) i barwione w masie (podobnie jak na naturalnych, nie widać na nich drobnych zarysowań i uszkodzeń).

Zalety dachówek ceramicznych

Ten rodzaj pokryć od stuleci ceniony jest za wyjątkową trwałość – dachówki mogą służyć nawet ponad 100 lat. Swoją popularność zawdzięczają też naturalnemu i efektownemu wyglądowi. Szeroka gama wzorów pozwala je dopasować zarówno do budynków o tradycyjnej, jak i nowoczesnej architekturze.

Actua w Holandii fot. Wienerberger
Actua w Holandii fot. Wienerberger

Dzięki niewielkim rozmiarom, można nimi kryć także dachy o skomplikowanych kształtach. Poza tym bardzo dobrze tłumią dźwięki. Są to jednak najcięższe pokrycia dostępne na rynku, dlatego wymagają odpowiednio wytrzymałej więźby dachowej. Układa się je na połaceniu. Za 1 m² dachówek ceramicznych zapłacimy przynajmniej 35 zł.

Dachówka Turmalin antracyt fot. Monier Braas
Dachówka Turmalin antracyt fot. Monier Braas

 

Jak układać dachówki?

Aby uzyskać jednolite kolorystycznie pokrycie, dachówki, jeszcze przed dostarczeniem na dach należy pomieszać z kilku palet. Elementy te układa się w rzędach poziomych, zaczynając od okapu. Sposób mocowania określa producent porycia, zazwyczaj wykorzystuje się do tego spinki dekarskie.

Nie trzeba przytwierdzać wszystkich dachówek, ponieważ utrzymują się one głównie pod własnym ciężarem. Na połaciach o kącie nachylenia powyżej 65° i na terenach zagrożonych silnymi wiatrami mocuje się co najmniej co trzecią dachówkę w każdym rzędzie z przesunięciem mocowania w lewo lub prawo w kolejnych. Przytwierdzić trzeba też wszystkie elementy na krawędziach dachu, przy kominach, oknach połaciowych i lukarnach, a także wzdłuż koszy i naroży. Dokładne wytyczne co do liczby dachówek, które powinny być zamocowane mechanicznie, znajdują się w projekcie i w materiałach producenta pokrycia.

Jeżeli jest to możliwe, nie należy docinać dachówek. Do wykończenia przeznaczone są gotowe elementy połówkowe, 3/4 lub 5/4. Czasami jednak nie da się tego uniknąć – dotyczy to np. koszy, naroży, miejsc wokół kominów, okien połaciowych, wyłazów itp. W takiej sytuacji dachówek nie wolno przycinać na dachu, ponieważ iskry powstające podczas pracy szlifierki kątowej mogłyby uszkodzić membranę pokrycia.

Mocowanie dachówek za pomocą spinek dekarskich
Mocowanie dachówek za pomocą spinek dekarskich

Te same miejsca są też "trudne" z innego powodu – pokrycie dachowe nie ma tam ciągłości, co grozi przeciekami. Aby zminimalizować to ryzyko, wykonuje się obróbki blacharskie. Do tego celu wykorzystuje się odpowiednio docięte elementy z blachy, a także gotowe akcesoria, takie jak specjalne dachówki, np. skrajne, pozwalające wyprowadzić ponad dach piony kanalizacyjne, anteny itp.

Klamrowanie dachówki
Klamrowanie dachówki