Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Akcesoria dachowe

Cofnij do: Dachy i rynny
Ostatnio dodane produkty
Akcesoria dachowe
Akcesoria dachowe są ważnym, choć często niedocenianym elementem wyposażenia dachu. Pozwalają go wykończyć w fachowy i estetyczny sposób.

Na dachu krytym dachówkami, blachami i gontami

Jeżeli zdecydowaliśmy się na ułożenie na połaci dachówek, powinniśmy sprawdzić, czy producent oferuje w ramach tego samego wzoru i koloru modele specjalne:

  • dachówki szczytowe i gąsiory – służą do wykończenia odpowiednio krawędzi przy ścianach szczytowych i kalenicy;
  • dachówki wentylacyjne – wspomagają system wentylacji pod pokryciem, zapewniając dodatkowe miejsce wlotu powietrza;
  • dachówki solarne – umożliwiają przeprowadzenie przewodów do kolektorów słonecznych;
  • dachówki świetlikowe – to przezroczyste elementy, służące do doświetlania strychów;
  • dachówki antenowe – pomagają w wyprowadzeniu na dach przewodów, kabli i masztu antenowego.

Niestety, dachówki specjalne są znacznie droższe od standardowych, dlatego często zastępowane są obróbkami blacharskimi. Ze względu na wysokie koszty robocizny, taki manewr też nie zawsze się opłaca, a do tego blacha nie najlepiej komponuje się z dachówkami i jest od nich mniej trwała.

Kolejna grupa akcesoriów dachowych to łączniki, służące do mocowania dachówek, blach czy gontów do konstrukcji dachu. Spinki dekarskie, wkręty i gwoździe muszą być dobrane do pokrycia i zawsze używane zgodnie z instrukcjami ich producenta.

Dachówka świetlikowa fot. Röben
Dachówka świetlikowa fot. Röben

Ławy i stopnie kominiarskie

Następnym niezbędnym elementem na dachu są ławy i stopnie kominiarskie. Dzięki nim można się bezpiecznie poruszać po połaci i nie narażać pokrycia na uszkodzenia. Szczególnie dotyczy to domów, w których obok komina nie zaplanowano wyłazu dachowego.

Stopnie kominiarskie fot. Wienerberger
Stopnie kominiarskie fot. Wienerberger

Na budynkach krytych dachówkami ławy i stopnie montuje się zwykle do łat, przykrywając elementy mocujące dachówkami. W przypadku pokryć blaszanych, akcesoria mocuje się nie do pokrycia, ale do elementów więźby dachowej, albo do deskowania – o ile ma odpowiednią wytrzymałość.

Ławy kominiarskie fot. Blachotrapez
Ławy kominiarskie fot. Blachotrapez

Ochrona przed śniegiem

Bardzo ważne są też płotki przeciwśnieżne i śniegołapy. Zadaniem tych pierwszych jest powstrzymanie gwałtownie spadających z dachu mas śniegu. Pozwalają zabezpieczyć przed uszkodzeniem rynny i ochronić ludzi znajdujących się w strefie okapu. Na połaciach o nachyleniu większym niż 40° i długości krokwi powyżej 6 m montuje się co najmniej dwa rzędy takich elementów – jeden mógłby się zerwać pod naporem śniegu.

Rolą śniegołapów jest rozdzielanie mas śniegu na mniejsze części. Elementy zabezpieczające przed śniegiem montuje się podobnie jak ławy i stopnie kominiarskie.

Na dachu przyda się też wróblówka, zapobiegająca gnieżdżeniu się ptaków pod okapem. Ma postać grzebienia, który przykręca się do łaty startowej przed ułożeniem pokrycia dachowego.

Śniegołap fot. Röben
Śniegołap fot. Röben