Najbardziej typowe dla Polski dachy to: dwu- i czterospadowy, kopertowy, przyczółkowy czy mansardowy. Często spotykane są także różnego rodzaju wieżyczki. Kształt dachu w dużej mierze zależy od architektury całego domu - czy jest on na planie kwadratu czy na przykład w kształcie liter L czy U. Dach może ponadto posiadać wiele elementów uatrakcyjniających jego wygląd, a jednocześnie pełniących funkcję użytkową. Na przykład jeżeli będziemy wykorzystywać poddasze do celów użytkowych, z pewnością potrzebne nam będą okna. Możemy się zdecydować na zamontowanie okien połaciowych Braas Smart 2 lub wykonać tzw. lukarny (rodzaj małego daszku z oknem). Są to elementy nie tylko doświetlające poddasze, ale także ozdobne. Lukarny bywają proste, półokrągłe lub pochyłe. Swoistą odmianą tego elementu jest tzw. wykusz spiczasty oraz lukarna typu "wole oko" - bardzo efektowna, ale trudna do wykonania. Z kolei w loggi dachowej okno jest zamontowane niejako "wewnątrz" dachu - dół okna zagłębia się prostopadle w jego konstrukcję (przypomina to rodzaj balkonu). Warto wziąć pod uwagę, że wykonanie lukarny jest zawsze droższe od okna połaciowego oraz że okna zamontowane w lukarnach (o tej samej powierzchni co okna połaciowe) gorzej doświetlają wnętrze. Do elementów typowo ozdobnych należą mansardy (charakterystyczne załamania połaci) i wspomniane lukarny "wole oko".
Dokonując wyboru kształtu dachu warto pamiętać, że dach o skomplikowanym kształcie kosztuje więcej niż prosty o tej samej powierzchni, ponadto ekipa dekarska powinna niezwykle starannie wykonać wentylację podpołaciową oraz obróbki na styku dachu z przegrodami pionowymi (kominy, boczne ściany lukarn, ściany attykowe). Pamiętajmy także, że wszelkie elementy "wystające" poza płaszczyznę dachu (na przykład lukarny) wymagają dokładnego ocieplenia. W ten sposób mamy gwarancję, że ciepło nie będzie uciekać przez nie z wnętrza budynku i nie będziemy ponosić zwiększonych nakładów na energię grzewczą potrzebną do ich ogrzania.
Decydując się na godną zaufania markę pokrycia dachowego jak Braas, możemy być pewni, że otrzymamy kompletny system dachowy umożliwiający realizację niemal każdej wizji architektonicznej. Dzięki elementom systemowym pochodzącym od jednego producenta ryzyko błędów wykonawczych jest minimalne. Jednak zanim zdecydujemy się na wiele elementów komplikujących konstrukcję połaci, skonsultujmy się z wykonawcami (doradzą, na ile trudne i kosztowne będzie zrealizowanie naszych pomysłów) oraz firmą handlową (która wyliczy ilość materiałów potrzebnych do budowy dachu).
źródło i zdjęcia: Monier Braas