Blacha dachowa

Cofnij do: Dachy i rynny
Najnowsze porady
Jak wilgoć niszczy dach i cały budynek? Sprawdź, jak się bronić przed zagrożeniem
Czym są naprężenia w konstrukcji dachu i jak wpływają na jego stabilność?
Historyczny kontrakt w branży transportowej! Budmat Transport zamawia 102 ciężarówki Renault Trucks
Lekki, trwały i piękny dach? Tylko z gontem bitumicznym Tegola
Dach na lata - na co zwrócić uwagę wybierając pokrycie dachowe?
Gont bitumiczny Master od Tegola - trwały dach inspirowany naturą
Bezpieczny dach na lata - jak mądrze wybrać dachówki?
Mała retencja, duże korzyści. Poznań finansuje systemy do gromadzenia deszczówki
Strefa okapowa dachów. Z czego najlepiej wykonać podbitkę dachową - OSB czy płyta budowlana?
Blacha dachowa
To jeden z najchętniej wybieranych materiałów do krycia dachów. Największą popularnością cieszą się blachodachówki i blacha płaska.

Blachodachówki

Powstają z wytłoczenia blachy tak, aby po ułożeniu przypominały dachówki. Wytłoczenie może mieć różną głębokość – im większa, tym lepiej, bo dzięki niemu arkusz jest sztywniejszy.

Blacha stalowa pokrywana jest obustronnie warstwą cynku, naniesionego ogniowo, powłoką pasywacyjną, gruntującą oraz – jednostronnie – nawierzchniową. Powierzchnia może być też pokryta warstwą alucynku, zwiększającą odporność na korozję. Jako wykończenie na arkusze nanosi się też różne warstwy dekoracyjno-ochronne, np. poliester, posypkę z barwionego piasku kwarcowego czy kruszywa skalnego.

Sposób układania blachodachówki
Sposób układania blachodachówki

Blachodachówki charakteryzują się przystępną ceną (od 25 zł/m²) i stosunkowo dużą trwałością, szacowaną na 30–50 lat. Zaletą tych produktów jest też dostępność w szerokiej gamie wzorów i kolorów, co pozwala łatwo dopasować pokrycie do elewacji domu. Ich atutem jest też niewielka waga oraz łatwość obróbki i montażu, zwłaszcza na dachach o nieskomplikowanych kształtach.

Podczas prac dekarskich należy jednak uważać, aby nie uszkodzić powłok ochronnych, bo może to skutkować powstaniem ognisk korozji. Dlatego do cięcia arkuszy nie należy używać mechanicznej szlifierki, ale nożyc do blachy.

Układanie blachodachówki fot. Blachotrapez
Układanie blachodachówki fot. Blachotrapez

Warto też wspomnieć, że blachodachówki mają słabą izolacyjność akustyczną. Układa się je na podkładzie w formie ołacenia.

Pokrycie dachowe fot. Budmat
Pokrycie dachowe fot. Budmat
Dach Ruukki Finnera fot. Ruukki
Dach Ruukki Finnera fot. Ruukki

Blachy płaskie

Na dachu kładzie się też blachy płaskie, najczęściej stalowe albo aluminiowe, rzadziej z miedzi i stopu cynkowo-tytanowego, które są znacznie droższe. Podobnie jak w przypadku blachodachówek, elementy stalowe i aluminiowe pokrywane są różnymi powłokami ochronnymi (np. poliester standard i mat, pural), które mają wpływ na trwałość powierzchni materiału.

Krycie dachu blachą płaską łączoną na tzw. rąbek stojący
Krycie dachu blachą płaską łączoną na tzw. rąbek stojący

Tego typu pokrycie jest łatwe i szybkie w montażu oraz bardzo lekkie, choć trzeba pamiętać, że jego wagę podnosi pełne deskowanie, które trzeba wykonać jako podkład.

Blacha dachowa Ruukki Classic fot. Ruukki
Blacha dachowa Ruukki Classic fot. Ruukki

Mankamentem blach płaskich jest słaba izolacyjność akustyczna. Można je układać zarówno na dachach płaskich, jak i stromych.

Blacha płaska fot. Blachy Pruszyński
Blacha płaska fot. Blachy Pruszyński