Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Blacha dachowa

Jak ograniczyć falowanie blachy na rąbek stojący?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Specyfika dachów wykonywanych w technologii rąbka stojącego wymaga od wykonawców właściwego doboru pozostałych materiałów, jak i sposobu ich montażu.

Już na etapie budowania podkonstrukcji musimy zwrócić uwagę na zastosowanie łat o odpowiednim przekroju (minimum 4x6cm), ich prawidłowy rozstaw (minimum 25 cm w osi łaty) oraz zniwelowanie wszelkich nierówności, które w przypadku gdy pozostaną nieskorygowane ujawnią się w postaci falowania płaszczyzn arkuszy.

W celu dodatkowego zabezpieczenia powinno rozważyć się także zastosowanie łat suchych (maximum 23% wilgotności), heblowanych i wyposażonych we frezowane krawędzie tak, aby przy ich ewentualnym skręcie nie wypychały one płaskiej części paneli.

Kiedy już zadbamy o prawidłowe wykonanie podkonstrukcji i rozpoczynamy montaż paneli musimy pamiętać o stosowaniu taśmy wygłuszającej  montowanej w ich środkowej części.

Taśma zarówno zniweluje ryzyko ewentualnego hałasu wywołanego uderzaniem ssanej wiatrem blachy o podkonstrukcję, jak i pozwoli zachować dystans pomiędzy łatą a płaską częścią arkuszy, dzięki czemu uniemożliwi przeniesienie i uwidocznienie drobnych nierówności podkonstrukcji.

Przyglądając się listwie montażowej, w którą wyposażone są blachy na rąbek zatrzaskowy, zauważymy podłużne otwory na wkręty. Ich kształt nie został dobrany przypadkowo. Podłużne otwory mają umożliwić pracę arkuszy w zakresie ich światła podczas rozszerzania się i kurczenia wywołanego zmianami temperatur otoczenia.

Poza prawidłowym rozmieszczeniem wkrętów montażowych musimy także zwrócić uwagę na siłę, z jaką zostaną one wkręcone. Zbyt mocne ich dokręcenie nie pozwoli na prawidłową pracę arkuszy, a w konsekwencji doprowadzi do falowania w miejscach zblokowania paneli.

To tylko niektóre z elementów wpływających na prawidłowe funkcjonowanie, a co za tym idzie estetyczny wygląd dachu w technologii rąbka stojącego.

Musimy pamiętać, że dach to także obróbki, akcesoria, okna połaciowe i kominy, których poprawny montaż może znacząco wpłynąć na estetykę gotowego pokrycia, a wszelkie zasady dotyczące ich prawidłowego montażu znajdują się w instrukcji montażu dostępnej tutaj.

źródło i zdjęcia: Ruukki Polska

 

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum