Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Blacha dachowa

Jak ograniczyć falowanie pokrycia dachowego z blachy na rąbek stojący?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Specyfika dachów wykonywanych w technologii rąbka stojącego wymaga od wykonawców właściwego doboru pozostałych materiałów, jak i sposobu ich montażu.

Już na etapie budowania podkonstrukcji musimy zwrócić uwagę na zastosowanie łat o odpowiednim przekroju (minimum 4x6cm), ich prawidłowy rozstaw (minimum 25 cm w osi łaty) oraz zniwelowanie wszelkich nierówności, które w przypadku gdy pozostaną nieskorygowane ujawnią się w postaci falowania płaszczyzn arkuszy.

W celu dodatkowego zabezpieczenia powinno rozważyć się także zastosowanie łat suchych (maximum 23% wilgotności), heblowanych i wyposażonych we frezowane krawędzie tak, aby przy ich ewentualnym skręcie nie wypychały one płaskiej części paneli.

Kiedy już zadbamy o prawidłowe wykonanie podkonstrukcji i rozpoczynamy montaż paneli musimy pamiętać o stosowaniu taśmy wygłuszającej  montowanej w ich środkowej części.

Taśma zarówno zniweluje ryzyko ewentualnego hałasu wywołanego uderzaniem ssanej wiatrem blachy o podkonstrukcję, jak i pozwoli zachować dystans pomiędzy łatą a płaską częścią arkuszy, dzięki czemu uniemożliwi przeniesienie i uwidocznienie drobnych nierówności podkonstrukcji.

Przyglądając się listwie montażowej, w którą wyposażone są blachy na rąbek zatrzaskowy, zauważymy podłużne otwory na wkręty. Ich kształt nie został dobrany przypadkowo. Podłużne otwory mają umożliwić pracę arkuszy w zakresie ich światła podczas rozszerzania się i kurczenia wywołanego zmianami temperatur otoczenia.

Poza prawidłowym rozmieszczeniem wkrętów montażowych musimy także zwrócić uwagę na siłę, z jaką zostaną one wkręcone. Zbyt mocne ich dokręcenie nie pozwoli na prawidłową pracę arkuszy, a w konsekwencji doprowadzi do falowania w miejscach zblokowania paneli.

To tylko niektóre z elementów wpływających na prawidłowe funkcjonowanie, a co za tym idzie estetyczny wygląd dachu w technologii rąbka stojącego.

Musimy pamiętać, że dach to także obróbki, akcesoria, okna połaciowe i kominy, których poprawny montaż może znacząco wpłynąć na estetykę gotowego pokrycia, a wszelkie zasady dotyczące ich prawidłowego montażu znajdują się w instrukcji montażu dostępnej tutaj.

źródło i zdjęcia: Ruukki Polska

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum