PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Blacha dachowa

Jak wybrać panel dachowy na rąbek?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Panel na rąbek od kilku lat cieszy się dużą popularnością jako pokrycie dachowe. Dlatego większość producentów blaszanych pokryć dachowych ma go w swojej ofercie. Jednak warto wybrać ten produkt z rozwagą, aby zapewnić trwałość, bezpieczeństwo oraz estetyczny wygląd dachu. W tym celu przedstawimy zalety panelu dachowego na rąbek PHR Revolution oferowanego przez Hanbud.

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie zalety ma panel dachowy na rąbek?
  • Gdzie stosować panel dachowy na rąbek?
  • Czym się kierować podczas wyboru panelu dachowego na rąbek?
  • Jakie udogodnienia dla dekarzy powinien posiadać panel na rąbek?

Zalety panelu dachowego na rąbek

Panel dachowy zyskał uznanie wielu użytkowników i często wybierany jest przez osoby pragnące uzyskać atrakcyjny wygląd dachu. Warto poznać najważniejsze zalety tego produktu, które wpłynęły na jego popularność.

Jedną z najważniejszych zalet panelu dachowego na rąbek jest atrakcyjny wygląd dachu. Rąbek podkreśla bryłę budynku i nadaje całemu budynkowi atrakcyjną formę. Klient może wybrać kolor, powłokę oraz typ wykończenia, dopasowując wygląd dachu do stylizacji danego budynku. Ponadto, panel na rąbek może być stosowany do dachów o nachyleniu wynoszącym 7 stopni. Często stosowany jest do krycia budynków o prostej bryle i dużej powierzchni. Popularnym trendem jest wybór panelu na rąbek do domów w stylu nowoczesnej stodoły.

Do produkcji panelu na rąbek producenci stosują specjalne powłoki zapewniające ochronę przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych, takich jak wiatr, opady, czy promieniowanie UV. Dzięki temu pokrycie dachowe jest trwałe i estetyczne, a domownicy mogą czuć się bezpiecznie. Blacha jest materiałem lżejszym niż ceramika, co pozwala zmniejszyć ciężar dachu. Możliwość dopasowania rozmiaru arkuszy ułatwia montaż oraz ogranicza ilość powstającego odpadu, co zmniejsza koszt inwestycji.

Panel na rąbek od kilku lat jest jednym z najczęściej wybieranych pokryć dachowych
Panel na rąbek od kilku lat jest jednym z najczęściej wybieranych pokryć dachowych

Zastosowanie panelu dachowego na rąbek

Ze względu na swoją uniwersalność, trwałość oraz atrakcyjny wygląd panel dachowy na rąbek jest wybierany nie tylko w obiektach mieszkalnych, ale także w obiektach użyteczności publicznej, czy też w obiektach sakralnych. Panel na rąbek stosowany jest zarówno w tradycyjnej, jak i nowoczesnej architekturze.

Czym się kierować podczas wyboru panelu dachowego na rąbek?

Oferowana długość arkuszy. Warto sprawdzić, jaką długość arkuszy przewiduje producent. Panel PHR Revolution oferowany jest w panelach docinanych na wymiar od 40 cm do 10 m, dzięki czemu można dopasować ich długość do każdego projektu. Co więcej, w przypadku niestandardowych dachów Hanbud przewiduje także możliwość realizacji indywidualnych zamówień.

Typ przetłoczenia arkuszy. Użytkownik powinien mieć do wyboru różne typy przetłoczeń, które pozwolą dobrać wygląd pokrycia dachowego do preferencji użytkownika. Panel dachowy na rąbek PHR Revolution występuje w następujących typach wykończeń:

  • Płaskie – dobrze komponuje się z budynkami o klasycznej formie. Prosta forma wykończenia płaskiego idealnie podkreśla bryłę budynku.
  • Molet – regularnie rozmieszczone wgłębienia punktowe nie tylko nadają arkuszom atrakcyjną formę, ale także dodatkowo wzmacniają arkusze. Delikatne przetłoczenia na powierzchni panelu na rąbek wyglądają subtelnie. Promienie padającego słońca nadają pokryciu dachowemu atrakcyjny wygląd, który zmienia się w zależności do pory dnia. Panel PHR Revolution w wykończeniu moletowanym będzie dobrym rozwiązaniem dla osób pragnących połączyć tradycję z nowoczesnością.
  • Mikrofala – przetłoczenia wzdłużne arkuszy podkreślają elegancki i ponadczasowy wygląd pokrycia dachowego. Mikrofale dodatkowo usztywniają arkusz, co pozytywnie wpływa na właściwości użytkowe rąbka, zmniejszając poziom hałasu.
  • Trapez – użytkownik może wybrać Panel PHR Revolution z dwoma lub czterema podłużnymi przetłoczeniami w kształcie trapezu. Ta forma wykończenia arkusza ciekawie urozmaica wygląd pokrycia dachowego. Trapez jest chętnie wybierany przez użytkowników ceniących stylowe i dopracowane rozwiązania. Warto pamiętać, że zastosowane przetłoczenie dodat-kowo wzmacnia arkusz.

Rodzaj powłok ochronnych i dekoracyjnych

Zastosowana powłoka wpływa na trwałość oraz walory estetyczne pokrycia dachowego. Warto więc wybrać ją świadomie, aby móc przez lata cieszyć się atrakcyjnym wyglądem dachu. Niemal wszyscy producenci oferują powłokę matową lub błyszczącą, określaną po prostu jako mat i połysk. Warto pamiętać, że powłoki mogą być nazwane przez producenta nazwą własną.

Decydując się na zakup pokrycia, zdecydowanie polecamy wybór powłok premium, które wyróżniają się większą odpornością na czynniki atmosferyczne oraz korozję, co producent potwierdza, udzielając 50-letniej gwarancji. Hanbud oferuje powłokę Polar Mat, która wykonana jest z 4 wierzchnich warstw zabezpieczających oraz 3 dolnych, w tym grubej warstwy spodniej. Powłoka Polar Mat dostępna jest w kolorze brązowym lub antracytowym.

Jakie udogodnienia dla dekarzy powinien posiadać panel na rąbek?

Poszczególni producenci panelu na rąbek stosują różne udogodnienia i innowacje montażowe, które mają na celu usprawnić i przyspieszyć prace dekarskie. Na bazie doświadczeń i wielu opinii dekarzy Hanbud wprowadził w panelu na rąbek PHR Revolution następujące udogodnienia dla dekarzy.

Różne typy wycięć. Panel PHR Revolution dostępny jest w 3 typach wycięć, które pozwalają dopasować sposób łączenia do przyjętej techniki montażu.

Dopasowane wycięcia na wkręty. Wyprofilowane wycięcia na wkręty ułatwiają właściwe zamontowanie arkuszy.

Unikatowy zamek zatrzaskowy. Zastosowany w panelu PHR Revolution sposób łączenia arkuszy został opracowany na podstawie wielomiesięcznych testów.

Maskownica zapewniająca estetykę. Zastosowany kształt maskownicy zapewnia estetyczny i szczelny montaż dachu.

Dostępny komplet obróbek. Hanbud oferuje komplet obróbek dachowych z serii PHR Revolution, które gwarantują szczelny i estyczny montaż pokrycia dachowego.

źródło i zdjęcia: Hanbud