Czy konstrukcja dachu może być jednocześnie tania i solidna?
Aby konstrukcja dachu była tania i szybka w montażu, należy zdecydować się na nieskomplikowany kształt tej części budynku. Dzięki temu ograniczymy wydatki na materiały budowlane i izolacyjne oraz akcesoria niezbędne do montażu elementów o nietypowych formach lub z dużą ilością detali. Również koszty robocizny będą niższe, a ponadto zaoszczędzisz na ewentualnych poprawkach. W związku z tym dla inwestorów z niewielkim budżetem najlepszym wyborem są dachy dwuspadowe. Ich duże i proste powierzchnie sprawiają, że wzniesienie takiej konstrukcji nie wymaga zaawansowanych umiejętności. Na rynku dostępne są proste w montażu pokrycia dachowe z blachy, zatem niektórzy decydują się nawet na samodzielne mocowanie metalowych arkuszy lub modułów. Co więcej, łatwo wyliczyć, ile materiałów zostanie zużytych podczas budowy. Nie ma także potrzeby docinania połaci, aby dopasować ich kształt do podłoża. Zakupiony materiał nie marnuje się, a ponadto liczba odpadów powstających w czasie budowy zostaje ograniczona.
Dlaczego warto wybrać dach dwuspadowy?
Na dach dwuspadowy warto zdecydować się nie tylko ze względów finansowych. Ten rodzaj konstrukcji ma wiele innych zalet. Do jej najważniejszych atutów należy:
- duża powierzchnia poddasza do zagospodarowania, która nadaje się do adaptacji na cele mieszkalne;
- stabilność i odporność na oddziaływanie czynników atmosferycznych;
- sprawne odprowadzanie wody deszczowej i śniegu, dzięki czemu opady nie zalegają na powierzchni dachu i nie powodują niebezpiecznego przeciążenia.
Dachy dwuspadowe pasują do architektury tradycyjnej i nowoczesnej, budynków murowanych i drewnianych. Warto także zaznaczyć, że pozwalają obniżyć koszty związane z eksploatacją budynku, ponieważ redukują straty ciepła wewnątrz domu. Mniej połaci dachowych tworzy niewielką powierzchnię przenikania ciepła na zewnątrz.
źródło i zdjęcia: Hanbud