Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Blacha dachowa

Blachy na dach - wszystko co powinieneś o nich wiedzieć?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Niejednokrotnie inwestorzy zastanawiają się czym pokryć dach domu. Najważniejsze by był on solidny, trwały, estetyczny i nie kosztował fortuny. I wtedy wybór pada na pokrycia blaszane, ponieważ wzory, bogata kolorystyka i właściwości pozwalają wykonać z nich każdy wymarzony dach.

Pokrycia blaszane dostępne są w postaci blach profilowanych (blachodachówek modułowych czy ciętych na wymiar, blach trapezowych i falistych) oraz płaskich. Różnią się sposobem wykonania oraz stopniem odporności. Najbardziej popularne są blachy dachowe wykonane ze stali ocynkowanej lub pokrytej alucynkiem (stop aluminium, cynku i krzemu). Dodatkowo pokryte warstwami zabezpieczającymi stal przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi (rodzaj powłoki zależy od producenta blachy). Pokrycia z blachy wybierają zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i dużych budynków użyteczności publicznej. Są ogólnodostępne, występują w bogatej gamie kolorystycznej, łatwo się je montuje, a ich cena jest przystępna.

Wszechstronne zastosowanie blach

Blacha to lekki materiał (1 m2 waży do 5kg), dlatego aby ją ułożyć, nie jest wymagane wykonanie nadmiernie wytrzymałej i skomplikowanej więźby. Wiąże się to z mniejszym zużyciem drewna, a tym samym ograniczeniem kosztów. Pokrycia z blachy są też bardzo często stosowane podczas wymiany dachu, ponieważ nie wymagają wzmocnienia starej konstrukcji. Blachę można stosować na każdym dachu, zaczynając od prostych powierzchni, a kończąc na najbardziej skomplikowanych z kilkoma lukarnami. Minimalny kąt nachylenia połaci wynosi 4o, w zależności od użytego materiału - blachy dachowe tworzą na całej powierzchni dachu pokrycie ciągłe i bardzo szczelne.

Blachy bogactwo kolorów i wzorów

Największą zaletą pokryć blaszanych jest szeroki wybór kolorystyki i dostępność różnych rodzajów arkuszy blaszanych. Możemy wybrać blachę płaską lub profilowaną - falistą, trapezową lub blachodachówkę. Pokrycia blaszane Budmat dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej - poczynając od tradycyjnych kolorów wykorzystanych do ich produkcji materiałów takich jak stal, po barwy dostępne w palecie RAL. Za kolorystykę odpowiadają powłoki wykończeniowe. Firm Budmat w swojej rodzinie blachodachówek modułowych gwarantuje także powtarzalność kolorów. Dotyczy to zarówno pokryć z blachy oraz akcesoriów oferowanych przez firmę.

Trwałe blachy

Pokrycia blaszane wykonywane są z różnych materiałów wsadowych. Budmat w swojej produkcji wykorzystuje stal pochodzącą ze światowych koncernów: SSAB i Arcelor Mittal. W swoich hutach stosują one innowacyjne technologie pod nadzorem wyspecjalizowanych fachowców, co gwarantuje najlepszą jakość oferowanych produktów, z których można stworzyć stabilne i odporne na zniszczenia, niezwykle estetyczne pokrycia dachowe. Wszystkie produkty firma Budmat, która od zawsze stawia na najwyższą jakość - zarówno pokrycia blaszane, jak i akcesoria - odznaczają się nadzwyczajną trwałością i niepowtarzalnym wyglądem konstrukcji z nich wykonanych.

Konserwacja blach

Gładka, powlekana powierzchnia blaszanego dachu nie wymaga specjalnych zabiegów konserwatorskich. Wystarczy raz w roku uprzątnąć liście i gałęzie zalegające w koszach i załamaniach oraz zmyć połacie wodą.

źródło i zdjęcia: Budmat

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum