Systemy rynnowe - dobór, montaż i użytkowanie

Systemy rynnowe z oferty Gamrat zaprojektowane są z myślą o ciężkich i zmieniających się warunkach klimatycznych, które znalazły  zastosowanie na setkach tysięcy dachów i zyskały uznanie nie tylko wśród inwestorów, ale także wśród wykonawców i ekspertów.

Systemy rynnowe - dobór, montaż i użytkowanie
Gamrat SA Systemy rynnowe, podsufitki, deska tarasowa, systemy rurowe, węże i przewody elastyczne, odwodnienia liniowe
Dane kontaktowe:
13 491 47 49, 606 787 166 (Informacja techniczna)
Mickiewicza 108 38-200 Jasło

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jak łączy się odcinki rynien? 

Rynny z tworzyw łączone są na zatrzask z uszczelką lub na klej. Połączenie na uszczelkę jest całkowicie szczelne, łatwe do wykonania i najskuteczniej przenosi zmiany długości rynien występujące pod wpływem temperatury. W celu ułatwienia montażu i zmniejszenia oporów związanych ze zmianami długości rynien należy posmarować uszczelki w kształtkach, przed ich zamontowaniem, zalecanym przez producenta żelem poślizgowym. Na rynku dostępne są też systemy łączone na klej - mniej popularne, wymagające większego nakładu pracy i dokładności w montażu.

Jakie cechy systemów rynnowych z tworzyw sztucznych należy zwrócić uwagę przy ich kupowaniu?

Rynny z tworzyw sztucznych posiadają szereg zalet. Jednak najważniejsze parametry to:

  • kształt rynny z wywinięciami usztywniającymi i wzmacniającymi instalację
  • duża odporność na obciążenia śniegiem - mocne uchwyty podtrzymujące rynnę
  • duża wydajność systemu - głęboka rynna i rura spustowa o dużej średnicy (najmniejsza możliwość zatkania)
  •  łatwy montaż i demontaż w razie potrzeby

Czy systemy rynnowe tworzywowe posiadają słabsze punkty?  

Należy pamiętać (szczególnie przy montażu), że rynny z tworzywa:

  • są bardziej wrażliwe na uderzenia w niskich temperaturach niż metalowe,
  • mają duży współczynnik rozszerzalność liniowej (0,07 mm/m/°C).

Zmiany długości rynny i rury spustowej pod wpływem zmian temperatury są kompensowane w kształtkach rynnowych i rurowych, dlatego prawidłowy montaż jest tak istotny.

Jakie są najważniejsze zasady prawidłowego montażu instalacji rynnowej?  

  • montaż prowadzić w temperaturze powyżej 5°C
  • rozstaw uchwytów nie może być większy niż 60 cm
  • rozstaw obejm maksymalnie 2 m (obejmy mocowane powinny być na kształtkach rurowych -rura musi mieć możliwość swobodnej zmiany długości w zależności od zmian temperatury otoczenia),
  • sprawdzać prawidłowość założenia uszczelek i smarować je przed montażem żelem poślizgowym. Nie stosować do tego celu substancji ropopochodnych, które niszczą uszczelkę.
  • montaż rynien w kształtkach wykonać zgodnie z oznaczeniem na kształtkach
  • przy montażu rur w kształtkach pamiętać o zachowaniu luzu (w zależności od temperatury montażu - w lecie wystarczy ok. 5 mm a gdy temperatura spada blisko 5O C - nawet 12 mm).

Na jakich uchwytach mocować rynny?

Rynny można mocować do deski czołowej (najczęściej za pomocą uchwytów z tworzywa) lub do desek poszycia dachowego wykorzystując dostępne w ofertach listwy stalowe. Za najbardziej korzystne dla prawidłowego funkcjonowania instalacji z tworzyw sztucznych uważa się mocowanie rynien na uchwytach z tworzywa.  

Czy system rynnowy powinien być wykonany z takiego samego materiału, jak pokrycie dachowe?

Czy system rynnowy może być ceramiczny, betonowy lub bitumiczny - raczej nie. Postawione pytanie dotyczyć może ewentualnie systemów metalowych. Tu faktycznie wskazana jest ostrożność, ponieważ nie wszystkie metale stosowane do produkcji pokryć dachowych i systemów rynnowych się tolerują. Między niektórymi mogą zachodzić reakcje chemiczne skutkujące uszkodzeniem wyrobów (tak zwana korozja kontaktowa). Miedzi np. nie powinno się łączyć z aluminium lub tytancynkiem. Powszechnie stosowane systemy rynnowe z tworzyw sztucznych nie wchodzą w reakcję z żadnymi materiałami stosowanymi na pokrycia dachowe - są więc rozwiązaniem uniwersalnym.

źródło i zdjęcia: Gamrat SA