Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Jak bezpiecznie podłączyć okap kuchenny do rekuperatora?
Decydując się na montaż rekuperacji, warto zdecydować się na podłączenie do niej okapu kuchennego. Takie podłączenie usprawnia skuteczność cyrkulacji i powoduje, że kuchenne opary zostaną wyprowadzone bezpośrednio na zewnątrz, a różnica ciśnień zostanie automatycznie zbilansowana. Warto jednak pamiętać, że to rozwiązanie wymaga zachowania określonych zasad bezpieczeństwa. Jakich? Wyjaśniamy w tym artykule.

Czy rekuperator do odzysku ciepła z wody można zamontować pod odpływem liniowym?
Na tak zadane w tytule pytanie odpowiedź brzmi: Tak, ale tylko modele do tego przeznaczone. Dobrym przykładem jest tu rekuperator do wody ZYPHO iZi 30 z odpływem liniowym 80 cm.

Poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach. Wskazówki i porady
O jakości powietrza w Polsce mówi się od lat i niestety nie są to informacje pozytywne. Należy pamiętać, iż nie jest to problem jedynie zewnętrzny, bowiem zanieczyszczone powietrze przedostaje się również do domów i mieszkań. W jaki sposób przygotować się na jesienno-zimowe dni, kiedy stężenie pyłu zawieszonego PM1, PM2,5 oraz benzo[a]pirenu (BaP) przekroczy dopuszczalne granice?

Jak działają aktywne i pasywne belki chłodzące oraz dlaczego warto je stosować?
W zamkniętych pomieszczeniach spędzamy nawet 90% naszego czasu. Biorąc pod uwagę, że standardowy dzień pracy ma 8 godzin, a nierzadko jest rozszerzony także o nadgodziny - już w samym biurze przebywamy co najmniej ⅓ doby.

Dom w ekoklimacie! Jak zadbać o energooszczędność w domu?
Systemy fotowoltaiczne, pompy ciepła i rekuperacja to obecnie już nie nowości, a standardowo stosowane rozwiązania, pozwalające na zachowanie takiego poziomu emisyjności, jaki wynika z obowiązujących przepisów. To jednak nie wszystkie rozwiązania, które są oczekiwane przez współczesnych inwestorów. Odpowiedni system klimatyzacyjny i przydomowa stacja ładowania pojazdów to niektóre z nich. Wszystkie te udogodnienia, wraz z pokryciem dachowym i systemem rynnowym zakupić można w jednym miejscu. Taką możliwość oferuje firma Lindab w ramach nowego projektu "Dom w ekoklimacie", która stawia na komplementarność oferty.

Jaką funkcję pełnią kratki wentylacyjne?
Kratki wentylacyjne są stosowane we wszystkich rodzajach budynków i odpowiadają za skuteczną wentylację pomieszczeń. Wykorzystywane są zarówno przy wentylacji grawitacyjnej, jak i mechanicznej.

Aranżacja pomieszczeń, a wentylacja. Na co zwracać uwagę?
Czy kiedykolwiek w biurze lub podczas wizyty w restauracji miałeś poczucie, że siedzisz w przeciągu? Często zdarza się, że przebudowujemy lub zmieniamy aranżację pomieszczenia bez uwzględnienia wentylacji. Jednym z wyzwań, które powinniśmy wziąć wtedy pod uwagę jest właśnie powstający przeciąg.

Jak sprawdzić jakość powietrza, którym oddychasz?
Codziennie spotykamy sytuacje, w których musimy szybko ocenić jakość rzeczy - robimy to na zakupach spożywczych, podczas wybierania ubrań w sklepie i we własnej pracy zawodowej. Nie pamiętamy jednak o bardzo istotnej kwestii, czyli o sprawdzaniu jakości powietrza, którym oddychamy. Ponieważ nie możemy go zobaczyć, rzadko myślimy o tym, jakie są jego parametry, choć to jeden z czynników wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie nie mniej od pozostałych rzeczy, które na co dzień podlegają naszej ocenie. Jak możesz sprawdzić jakość powietrza, którym oddychasz?

Reversus - rekuperator tak ciepły, że pracuje bez grzałek elektrycznych
Reversus to nowoczesny rekuperator, który może być podłączony do instalacji wentylacyjnej zarówno od góry, jak i od dołu urządzenia. Pozwala to na łatwe zamontowanie rekuperatora w pomieszczeniu gospodarczym, czy garażu, jak i na poddaszu domu. Dzięki możliwości podłączenia rekuperatora z dwóch stron równocześnie można wykonać typową instalację w domu jednorodzinnym dwukondygnacyjnym bez konieczności stosowania trójników.

Koszty eksploatacyjne domowej centrali wentylacyjnej
Biorąc pod uwagę koszty eksploatacyjne domowej centrali wentylacyjnej (tzw. rekuperatora) należy określić poniższe kategorie wydatków.

Domowy system wentylacji mechanicznej z systemem antysmogowym
Stosując w instalacji wentylacyjnej dodatkowe filtry, można zapobiec przedostawaniu się smogu do wnętrza domu. Jednak eksploatacja takich filtrów jest mało ekonomiczna. Jaką mamy alternatywę?

Jak podłączyć wentylator gdy w kanale nie ma zasilania?
Odpowiedź nasuwa się sama. Należy doprowadzić zasilanie do punktu w którym będzie znajdował się wentylator - w kanałach odprowadzających powietrze, pionach wentylacyjnych. Kanał taki zazwyczaj prowadzony jest od piwnicy, aż do komina przez całą wysokość budynku.

Największe fakty i mity o systemie rekuperacyjnym
Rekuperacja to w największym skrócie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, system z rekuperatorem jest nowoczesną metodą umożliwiającą ciągłą cyrkulację powietrza. W jaki sposób działa rekuperacja i jakie są największe fakty oraz mity o tym systemie?

Oczyszczacze powietrza z technologią Flash Streamer
Ostatnia dekada przyniosła nam świadomość zagrożeń, jakie wynikają z degradacji środowiska. Na jego zgubny wpływ na nasze zdrowie odpowiedzią stały się nowatorskie technologie, których zadaniem jest minimalizowanie skutków zanieczyszczenia powietrza. Takie zadanie postawili przed sobą również twórcy sprawdzonej technologii Daikin Flash Streamer.

Ile prądu pobiera klimatyzator?
Klimatyzatory to nowoczesne urządzenia o relatywnie niskim zużyciu prądu. Energia elektryczna potrzebna jest do obiegu i sprężania czynnika chłodniczego, tak aby skutecznie chłodzić. Pobór mocy klimatyzatora określany jest przez producenta w dokumentacji urządzenia. Istotną sprawą jest różnica między mocą chłodniczą jednostek a ich poborem prądu.