Rekuperacja i klimatyzacja mają gwarantować domownikom komfort mieszkania. Ich zasada działania jest jednak różna, stąd też wielu inwestorów zastanawia się, czy w przypadku montażu rekuperacji tak naprawdę warto ponosić kolejny koszt i decydować się na klimatyzację.
Jak wygląda to od strony praktycznej oraz o czym w tym przypadku należy pamiętać?
Rekuperacja a klimatyzacja - główne różnice
Rekuperatory to urządzenia, które wymieniają zużyte powietrze i nawiewają je do domu świeże i czyste - wszystko to dzieje się z jednoczesną oszczędnością energii.
Klimatyzacja schładza powietrze, tak by było odpowiednie pod względem temperatury oraz wilgotności. Efekt montażu tego typu sprzętów jest więc nieco inny, choć jak się okazuje, praca rekuperacji jest zdecydowanie bardziej złożona. W praktyce rekuperacja również schładza powietrze w okresie letnim poprzez by‑pass - o 2‑3 stopnie Celsjusza.
Czy warto łączyć rekuperację z klimatyzacją?
Rekuperację warto łączyć z klimatyzacją. Rekuperatory dostępne w Ecomax są kompatybilne z markami premium klimatyzacji. Zaletą takiego rozwiązania może być przede wszystkim równomierne rozprowadzanie temperatury w pomieszczeniach przez rekuperator.
Prawidłowo dobrana oraz zamontowana klimatyzacja będzie więc dobrze współpracowała z rekuperatorem i zapewniała komfort w okresie letnim, który jest kluczowy zwłaszcza wtedy, gdy przebywamy często w domu, np. w nim pracujemy.
Oczywiście montaż klimatyzacji to dodatkowy koszt, choć właśnie ze względu na komfort w okresie letnim warto go ponieść.
Suche powietrze w domu a klimatyzacja
Wadą klimatyzacji może być natomiast to, że powietrze we wnętrzach stanie się zbyt suche i może prowadzić do łatwiejszego zapadania na infekcje i dłuższego utrzymywania się patogenów we wnętrzach. Tutaj funkcję regulatora może pełnić właśnie rekuperacja z wbudowanym higrostatem, która będzie kontrolowała poziom wilgotności w pomieszczeniach.
Najlepiej sprawdzi się do tego celu wymiennik obrotowy, który utrzymuje ten parametr na idealnym poziomie - dzięki możliwości zwrotu wilgoci, unikamy przesuszania powietrza.
To kolejny argument za połączeniem rekuperacji z klimatyzacją, przy czym wentylacja mechaniczna będzie odgrywała w tym przypadku rolę nadrzędną i regulującą.
Rekuperacja i klimatyzacja rzeczywiście mogą dobrze ze sobą współpracować. Istnieje kilka istotnych powodów, dla których warto połączyć pracę tych dwóch urządzeń.
Jednymi z kluczowych jest zapobieganie przed nadmiernym wysuszeniem powietrza w domu oraz gwarantowanie komfortu przebywania we wnętrzach o każdej porze roku.
Jeśli chcesz zdecydować się na takie połączenie, koniecznie skorzystaj z usług sprawdzonej firmy, która w odpowiedni sposób dobierze do siebie te urządzenia i pokaże, jak w prawidłowy sposób je eksploatować.
źródło i zdjęcia: ECOMAX