PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Czy warto łączyć rekuperację z klimatyzacją?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Choć cel mają taki sam - zapewnianie komfortu przebywania we wnętrzach o każdej porze roku - różnią się zasadą działania. Jakie są główne różnice pomiędzy rekuperacją a klimatyzacją i czy warto łączyć pracę tych dwóch systemów? 

Rekuperacja i klimatyzacja mają gwarantować domownikom komfort mieszkania. Ich zasada działania jest jednak różna, stąd też wielu inwestorów zastanawia się, czy w przypadku montażu rekuperacji tak naprawdę warto ponosić kolejny koszt i decydować się na klimatyzację.

Jak wygląda to od strony praktycznej oraz o czym w tym przypadku należy pamiętać?

Rekuperacja a klimatyzacja - główne różnice

Rekuperatory to urządzenia, które wymieniają zużyte powietrze i nawiewają je do domu świeże i czyste - wszystko to dzieje się z jednoczesną oszczędnością energii.

Klimatyzacja schładza powietrze, tak by było odpowiednie pod względem temperatury oraz wilgotności. Efekt montażu tego typu sprzętów jest więc nieco inny, choć jak się okazuje, praca rekuperacji jest zdecydowanie bardziej złożona. W praktyce rekuperacja również schładza powietrze w okresie letnim poprzez by‑pass - o 2‑3 stopnie Celsjusza.

Czy warto łączyć rekuperację z klimatyzacją?

Rekuperację warto łączyć z klimatyzacją. Rekuperatory dostępne w Ecomax są kompatybilne z markami premium klimatyzacji. Zaletą takiego rozwiązania może być przede wszystkim równomierne rozprowadzanie temperatury w pomieszczeniach przez rekuperator.

Prawidłowo dobrana oraz zamontowana klimatyzacja będzie więc dobrze współpracowała z rekuperatorem i zapewniała komfort w okresie letnim, który jest kluczowy zwłaszcza wtedy, gdy przebywamy często w domu, np. w nim pracujemy.

Oczywiście montaż klimatyzacji to dodatkowy koszt, choć właśnie ze względu na komfort w okresie letnim warto go ponieść.

Rekuperator reguluje poziom wilgotności powietrza
Prawidłowo dobrana rekuperacja z klimatyzacją zapewnia komfort cieplny i zdrowe powietrze w domu przez cały rok

Suche powietrze w domu a klimatyzacja

Wadą klimatyzacji może być natomiast to, że powietrze we wnętrzach stanie się zbyt suche i może prowadzić do łatwiejszego zapadania na infekcje i dłuższego utrzymywania się patogenów we wnętrzach. Tutaj funkcję regulatora może pełnić właśnie rekuperacja z wbudowanym higrostatem, która będzie kontrolowała poziom wilgotności w pomieszczeniach.

Najlepiej sprawdzi się do tego celu wymiennik obrotowy, który utrzymuje ten parametr na idealnym poziomie - dzięki możliwości zwrotu wilgoci, unikamy przesuszania powietrza

To kolejny argument za połączeniem rekuperacji z klimatyzacją, przy czym wentylacja mechaniczna będzie odgrywała w tym przypadku rolę nadrzędną i regulującą.

Suche powietrze w domu a klimatyzacja
 Rekuperacja z wbudowanym higrostatem kontroluje poziom wilgotności w pomieszczeniach i zapobiega przesuszaniu powietrza

Rekuperacja i klimatyzacja rzeczywiście mogą dobrze ze sobą współpracować. Istnieje kilka istotnych powodów, dla których warto połączyć pracę tych dwóch urządzeń.

Jednymi z kluczowych jest zapobieganie przed nadmiernym wysuszeniem powietrza w domu oraz gwarantowanie komfortu przebywania we wnętrzach o każdej porze roku.

Jeśli chcesz zdecydować się na takie połączenie, koniecznie skorzystaj z usług sprawdzonej firmy, która w odpowiedni sposób dobierze do siebie te urządzenia i pokaże, jak w prawidłowy sposób je eksploatować.

Źródło i zdjęcia: ECOMAX 

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum