Jak zapobiec wysuszaniu powietrza przez rekuperator?

Suche powietrze negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Przede wszystkim wysusza błony śluzowe, co zwiększa ryzyko wystąpienia poważniejszych dolegliwości. Cześć inwestorów obawia się, iż wentylacja mechaniczna spotęguje ten problem. Czy są to uzasadnione obawy?

Jak zapobiec wysuszaniu powietrza przez rekuperator?
ECOMAX Rekuperatory
Dane kontaktowe:
52 561 04 09, 888 444 419, 604 49 18 33
Chwytowo 14 85-223 Bydgoszcz
Zobacz firmę w innym dziale: Centralne odkurzanie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Jak suche powietrze wpływa na nasze zdrowie?

Suche powietrze negatywnie wpływa na zdrowie i to z wielu różnych powodów. Najczęstszymi obawami zbyt długiego przebywania w takich wnętrzach są:

  • kaszel
  • chrypka
  • większa podatność na infekcje.

Wynika to przede wszystkim z tego, że suche powietrze sprzyja rozprzestrzenianiu się bakterii oraz wirusów. Wysuszona śluzówka nosa jest również znakomitym środowiskiem do ich zaatakowania, co wynika ze zmniejszonej odporności organizmu. Suche powietrze to dodatkowo częstsze problemy z zatokami. Dlatego dla ich zdrowia wilgotność nie powinna być ani zbyt wysoka, dlatego najlepiej, aby oscylowała w okolicach 50 proc.

Czy rekuperacja może wysuszyć powietrze?

Urządzenia takie jak rekuperatory mają wiele zalet. Dzięki nim powietrze w domu jest czyste (bez zanieczyszczeń wywołanych smogiem), a także pozbawione alergenów i różnego rodzaju patogenów. Co natomiast z jego wilgotnością? Może okazać się, że konkretne typy urządzeń rzeczywiście będą sprzyjać niskiej wilgotności. Są też takie, które pozwolą na jej utrzymanie na idealnym poziomie, zwłaszcza w okresie zimowym.

Przykładem jest wymiennik obrotowy, który nie wysusza powietrza, a wszystko to wskutek procesu odzyskiwania wilgoci. Ma to miejsce dzięki temu, że podczas wyciągania powietrza z budynku wilgoć jest pozostawiana w kanalikach rotarora. To bardzo ważna cecha, gdyż zbyt suche powietrze sprawia, iż bakterie oraz wirusy utrzymują się w pomieszczeniach nawet 3 razy dłużej. Dodatkowo wiele wymienników tego typu, w tym również dostępnych w naszej ofercie, posiada wbudowany higrostat. Dzięki temu na bieżąco monitorowany jest stopień wilgotności powietrza, co zabezpiecza przed jego nadmiernym wysuszeniem.

Rekuperatory ENSY dbają o prawidłową wilgotność powietrza niezależnie od pory roku
Rekuperatory ENSY dbają o prawidłową wilgotność powietrza niezależnie od pory roku fot. Ecomax

Wciąż jednak nie uzyskaliśmy pełnej odpowiedzi, czy rekuperacja wysusza powietrze. Generalnie zależy to od zastosowanego systemu. Wiemy już, że wymienniki obrotowe pozwalają utrzymać ją na optymalnym poziomie, jednak nieco inaczej wygląda to w przypadku wymienników przeciwprądowych. Standardowo urządzenia te nie odzyskują bowiem wilgoci, a wyjątkiem jest sytuacja, gdy są one wyposażone w tzw. wymiennik entalpiczny, który niestety obniża skuteczność, z jaką odzyskiwane jest powietrze (sprawność wynosi wtedy średnio 70‑80 proc.). Standardowo więc takie urządzenie doprowadza do bardzo mocnego wysuszenia powietrza we wnętrzach, co zimą podczas intensywnego ogrzewania może negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie domowników. Intensywniejsze wysuszenie powietrza może sprawdzić się natomiast niedługo od wybudowania, gdy ściany domu są naprawdę wilgotne i uzyskanie optymalnych warunków do zamieszkania jest wyjątkowo trudne.

Jeśli więc projekt rekuperacji zawiera właśnie takie urządzenie, warto raz jeszcze przemyśleć jego montaż. Jeśli natomiast wymiennik przeciwprądowy już został zainstalowany, to najtańszym rozwiązaniem jest inwestycja w nawilżacz powietrza, który pozwoli na utrzymanie wilgotności w idealnym zakresie, odpowiednim dla zdrowia domowników. Także tutaj istnieją jednak alternatywy. Przykładem są rekuperatory powietrza ENSY pozwalające na ustawienie na sterowniku minimalnej oraz maksymalnej wilgotności, której urządzenie będzie pilnowało. Będzie też utrzymywało ją w pewnych widełkach, dla maksymalnego komfortu domowników.

Istotne znaczenie dla optymalnej wilgotności powietrza mają także filtry w rekuperatorach, które radzą sobie z różną wilgotnością, zapewniając jednocześnie ochronę przed pyłkami ePM1. Takie pyłki są najbardziej szkodliwe dla ludzi oraz zwierząt, dlatego montaż dużych i precyzyjnych filtrów F7 zdecydowanie jest zalecany.

Grafika przedstawiająca skuteczność poszczególnych filtrów marki ENSY
Grafika przedstawiająca skuteczność poszczególnych filtrów marki ENSY fot. Ecomax

Jak więc widać, odpowiedź na pytanie, czy rekuperacja wysusza powietrze jest jedna i brzmi: to zależy. W przypadku wymienników przeciwprądowych rzeczywiście może tak się zdarzyć. Często bowiem zimą powietrze jest przesuszone, gdyż rekuperatory przeciwprądowe pracują od 5 lub od 7 stopni Celsjusza (normalny tryb ich działania) i zdarza się, że grzałki dogrzewające, które są wewnątrz potęgują ten efekt. Natomiast nowoczesne wymienniki obrotowe pozwalają na utrzymanie tego parametru na idealnym poziomie, zarówno dla zdrowia, jak i samopoczucia domowników. Przykładem są wspomniane już rekuperatory ENSY, które gwarantują dokładnie taką wilgotność powietrza w domu, na której zależy domownikom.

źródło i zdjęcia: ECOMAX