Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Czy warto montować rekuperację?

Osoby, które są na etapie wyboru projektu domu bądź we wczesnej fazie budowy, często zastanawiają się, czy montaż systemu rekuperacji ma sens. O ile zostanie spełnione kilka istotnych kryteriów, rekuperacja przyniesie zauważalne korzyści.

Czy warto montować rekuperację?
ECOMAX Rekuperatory
www.ecomax.pl
ECOMAX Rekuperatory
Dane kontaktowe:
52 561 04 09, 888 444 419, 604 49 18 33
Chwytowo 14, 85-223 Bydgoszcz
Zobacz firmę w innym dziale: Centralne odkurzanie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak ocenić opłacalność systemu rekuperacji?
  • Jakie korzyści wynikają z montażu rekuperatora?

Jak ocenić opłacalność systemu rekuperacji?

Rekuperatory to wymienniki ciepła oraz urządzenia stosowane w systemach wentylacji, które minimalizują straty ciepła oraz dostarczają do wnętrz świeże i czyste powietrze. Korzyści jest więc wiele, choć dla większości inwestorów głównym wyzwaniem jest koszt rekuperacji, który nie należy do niskich. Rozwiązanie to jednak opłaca się w dłuższym okresie czasu, jest bowiem sposobem m.in. na oszczędności na ogrzewaniu oraz obniża o około 30% energetyczność domu, która od 2021 roku jest na poziomie 70 kWh/(m2∗rok) dla domów jednorodzinnych. Opłaca się również dzięki czystemu powietrzu, co jest kluczowe w dobie zanieczyszczeń i smogu, trapiących nas zwłaszcza w okresie grzewczym.

Aby jednak wszystkie te zalety rzeczywiście były odczuwalne, musi zaistnieć kilka przesłanek takich jak:

  • koszt zakupu i instalacji nie jest dla inwestora priorytetowy ‑ w przypadku oszczędzania na rekuperacji może okazać się, że źle dobrane urządzenie będzie droższe w eksploatacji, aniżeli pierwotnie zakładano,
  • instalacja jest wykonywana z zapasem ‑ instalacja mająca więcej kanałów i więcej anemostatów jest bardziej kosztowna, ale też okazuje się być cicha na etapie użytkowania, co nie wymaga np. wyłączania rekuperatora na noc, aby móc spokojnie zasnąć,
  • rekuperator jest odpowiednio dobrany ‑ wybór właściwego sprzętu pozwoli ograniczyć koszty i zwiększyć jego efektywność,
  • podzespoły takie jak kanały, anemostaty i tłumiki są wysokiej jakości ‑ wtedy można liczyć na bezproblemowe działanie, a także brak szumów,
  • powietrze rozprężane jest na czerpni oraz wyrzutni ‑ co zapewnia sprawność działania.

Warto wspomnieć o warunkach, które muszą zostać spełnione, aby rzeczywiście było to wygodne i opłacalne. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim odpowiedni projekt rekuperacji, który musi być przygotowywany indywidualnie dla każdego domu oraz według potrzeb jego mieszkańców. Już na tym etapie eksperci wskazują też, jaki rekuperator będzie odpowiedni, aby sprostać wszystkim tym wymogom, ale z pewnym zapasem, aby urządzenie działało w sposób optymalny, a nie na pełnię swoich możliwości.

Jakie korzyści wynikają z montażu rekuperatora?

Rekuperator warto zainstalować również z wielu innych powodów. Poza świeżym i zdrowym powietrzem, system może gwarantować również jego optymalną wilgotność, czyli nie za niską oraz nie za wysoką. Ponownie jednak ‑ aby było to możliwe ‑ urządzenie musi być dobrze dobrane, aby poradzić sobie z nadmiarem wilgoci bez generowania hałasu.

Czy warto zainstalować rekuperację? Przekłada się ona także bezpośrednio na niższe koszty ogrzewania, dzięki odzyskowi energii cieplnej. Średnio jest to od 30 do nawet 40 proc. oszczędności, jednak znów tylko wtedy, gdy zakupiono dobrze dopasowany i wysokiej jakości sprzęt, który został prawidłowo zamontowany. Aby oszczędność była jeszcze większa, powinno się wybierać przewymiarowane jednostki. Pracują one wtedy na niskim biegu, obejmując swoim działaniem obszar całego domu, jednocześnie przy bardzo niskich kosztach eksploatacji. Analogicznie można to porównać do jazdy autostradowej: poruszając się samochodem na najwyższym biegu z prędkością 100 km/h zużywamy bardzo mało paliwa w stosunku do jazdy z maksymalną dla danego auta prędkością. Pokazuje to, że dobieranie rekuperacji 1:1 lub nawet z dziesięcioprocentowym, czyli niewielkim zapasem, jest sporym błędem.

Dobrym rozwiązaniem jest także montaż rekuperatora z okapem - dzięki temu zapachy są usuwane (z pominięciem wymiennika ‑ nieczystości wyciągane z okapy nie brudzą go) z kuchni szybciej i efektywniej, co jest konieczne zwłaszcza w pomieszczeniach, które zostały połączone z jadalnią oraz salonem.

źródło i zdjęcie: ECOMAX