W łazience jak w saunie
Wilgoć jest immanentną cechą łazienek. To tutaj zażywamy gorącej kąpieli w wannie lub pod prysznicem, podczas której w pomieszczeniu unosi się para wodna. Często także, zwłaszcza w małych mieszkaniach, w łazienkach suszy się pranie lub co najmniej schną ręczniki, w które wycieramy się po kąpieli.
Słaba wentylacja pomieszczeń, wynikająca z coraz bardziej wyśrubowanych parametrów termoizolacyjności budynków znacząco wpływa na efektywność tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Dlatego coraz częściej mieszkańcy takich budynków decydują się na montaż wentylatora z czujnikiem wilgotności.
Ważną zaletą takiego rozwiązania jest to, że wentylator sam się włącza, gdy wykryje przekroczenie wilgotności powietrza ponad zadany poziom. Wentylator można zamontować w ścianie lub suficie - jeśli producent urządzenia przewiduje takie miejsce montażu (np. wentylator łazienkowy sufitowy airRoxy serii aRid).
Jak działa wentylator z higrstatem?
Wentylator wyposażony w czujnik wilgotności rozpoczyna pracę po wykryciu przekroczenia zadanej wilgotności (ok. 70%). Wyłącza się automatycznie po upływie ok. 8-10 minut, jeśli poziom wilgotności spadł poniżej 70%.
Jeśli wentylator jest podłączony do wyłącznika światła, również rozpocznie pracę po przekroczeniu zadanej wilgotności na poziomie 70% i zatrzyma się, jeśli wilgotność spadnie poniżej 70% i upłynie określony czas około 8-10 minut lub wentylator będzie pracował przez 10 minut od momentu, w którym włącznik światła zostanie wyłączony.
Wentylator może także posiadać klapę zwrotną, która powstrzymuje wsteczny ruch powietrza z kanału wentylacyjnego i tym samym chroni pomieszczenie przed napływem chłodnego powietrza oraz brzydkich zapachów i hałasów z pionu wentylacyjnego.
Jak podłączyć wentylator z czujnikiem wilgotności i…timerem?
Wentylator z czujnikiem wilgotności należy podłączyć na stałe do źródła zasilania, za pomocą kabla dwu- lub trójżyłowego z zabezpieczonym uziemieniem. Kabel dwużyłowy znajdzie zastosowanie w przypadku wentylatorów z samym czujnikiem wilgoci, natomiast trójżyłowy będzie właściwy wtedy, gdy dodatkowo wentylator wyposażony będzie w Timer.
Jest to "elektronika", za pomocą której ustalany jest czas pracy po wyciągnięciu wilgoci z łazienki. Wentylator może być także podłączony do wyłącznika światła.
Wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgotności - jaki wybrać?
W ofercie firmy Ventox znajduje się bogata oferta wentylatorów z czujnikiem wilgotności zarówno o standardowym wzornictwie, jak i o bardzo nowoczesnym wyglądzie, w bogatej gamie kolorystycznej.
Dostępne są m.in. bardzo estetyczne wentylatory z płaską klapą wykonaną z chromu lub szkła (w macie, w satynie lub z połyskiem), przypominające kafelkę ceramiczną. Zakupić można również wentylatory sufitowe oraz ścienno-sufitowe.
Autor: Damian Żabicki
Opracowanie: Aleksander Rembisz
Zdjęcie: Ventox