PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy, urządzenia, elementy

Jak działa wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgotności?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Łazienka jest miejscem szczególnie narażonym na wilgoć. Nadmiar wilgoci bierze się oczywiście z kąpieli/prysznica, ale szczelna stolarka okienna i wentylacja grawitacyjna mogą utrzymywać ten stan zbyt długo. Doskonałym rozwiązaniem może być zastosowanie wentylatora z czujnikiem wilgotności. W jaki sposób działa?

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Skąd tyle wilgoci w łazience?
  • Jak działa wentylator z higrostatem?
  • Jak podłączyć wentylator z czujnikiem wilgotności i…timerem?
  • Jaki wentylator łazienkowy wybrać?

W łazience jak w saunie

Wilgoć jest immanentną cechą łazienek. To tutaj zażywamy gorącej kąpieli w wannie lub pod prysznicem, podczas której w pomieszczeniu unosi się para wodna. Często także, zwłaszcza w małych mieszkaniach, w łazienkach suszy się pranie lub co najmniej schną ręczniki, w które wycieramy się po kąpieli.

Słaba wentylacja pomieszczeń, wynikająca z coraz bardziej wyśrubowanych parametrów termoizolacyjności budynków znacząco wpływa na efektywność tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Dlatego coraz częściej mieszkańcy takich budynków decydują się na montaż wentylatora z czujnikiem wilgotności.

Ważną zaletą takiego rozwiązania jest to, że wentylator sam się włącza, gdy wykryje przekroczenie wilgotności powietrza ponad zadany poziom. Wentylator można zamontować w ścianie lub suficie - jeśli producent urządzenia przewiduje takie miejsce montażu (np. wentylator łazienkowy sufitowy airRoxy serii aRid).

Jak działa wentylator z higrstatem?

Wentylator wyposażony w czujnik wilgotności rozpoczyna pracę po wykryciu przekroczenia zadanej wilgotności (ok. 70%). Wyłącza się automatycznie po upływie ok. 8-10 minut, jeśli poziom wilgotności spadł poniżej 70%.

Jeśli wentylator jest podłączony do wyłącznika światła, również rozpocznie pracę po przekroczeniu zadanej wilgotności na poziomie 70% i zatrzyma się, jeśli wilgotność spadnie poniżej 70% i upłynie określony czas około 8-10 minut lub wentylator będzie pracował przez 10 minut od momentu, w którym włącznik światła zostanie wyłączony.

Wentylator może także posiadać klapę zwrotną, która powstrzymuje wsteczny ruch powietrza z kanału wentylacyjnego i tym samym chroni pomieszczenie przed napływem chłodnego powietrza oraz brzydkich zapachów i hałasów z pionu wentylacyjnego.

Jak podłączyć wentylator z czujnikiem wilgotności i…timerem?

Wentylator z czujnikiem wilgotności należy podłączyć na stałe do źródła zasilania, za pomocą kabla dwu- lub trójżyłowego z zabezpieczonym uziemieniem. Kabel dwużyłowy znajdzie zastosowanie w przypadku wentylatorów z samym czujnikiem wilgoci, natomiast trójżyłowy będzie właściwy wtedy, gdy dodatkowo wentylator wyposażony będzie w Timer.

Jest to "elektronika", za pomocą której ustalany jest czas pracy po wyciągnięciu wilgoci z łazienki. Wentylator może być także podłączony do wyłącznika światła.

Wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgotności - jaki wybrać?

W ofercie firmy Ventox znajduje się bogata oferta wentylatorów z czujnikiem wilgotności zarówno o standardowym wzornictwie, jak i o bardzo nowoczesnym wyglądzie, w bogatej gamie kolorystycznej.

Dostępne są m.in. bardzo estetyczne wentylatory z płaską klapą wykonaną z chromu lub szkła (w macie, w satynie lub z połyskiem), przypominające kafelkę ceramiczną. Zakupić można również wentylatory sufitowe oraz ścienno-sufitowe.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie: Ventox