Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak podłączyć wentylator gdy w kanale nie ma zasilania?

Odpowiedź nasuwa się sama. Należy doprowadzić zasilanie do punktu w którym będzie znajdował się wentylator - w kanałach odprowadzających powietrze, pionach wentylacyjnych. Kanał taki zazwyczaj prowadzony jest od piwnicy, aż do komina przez całą wysokość budynku.

Jak podłączyć wentylator gdy w kanale nie ma zasilania?
Ventox Wentylatory, klimatyzatory, oczyszczacze powietrza, filtry powietrza, oświetlenie LED, odpływy liniowe
www.ventox.pl
Ventox Wentylatory, klimatyzatory, oczyszczacze powietrza, filtry powietrza, oświetlenie LED, odpływy liniowe
Dane kontaktowe:
509 336 516
Paderewskiego 90, 41-810 Zabrze

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jak doprowadzić zasilanie do miejsca montażu wentylatora?

Można więc wykorzystać kanał i poprowadzić przez niego przewód, na przykład z piwnicy lub innego pomieszczenia do łazienki lub innego punktu, w którym zamierzamy zamontować wentylator. Najpierw sprawdzamy miernikiem punkt, z którego chcemy zasilać nasz wentylator, czy znajduje się w nim prąd. Następnie wybieramy przewód oraz wentylator.

Przewód powinien być odporny na warunki atmosferyczne ponieważ w kanale może skraplać się woda. Ponieważ wentylator będzie na stałe podłączony do źródła zasilania, powinien być wyposażony w jedną z funkcji sterowania: czujnik wilgoci, czujnik światła, czujnik ruchu lub może być uruchamiany za pomocą sznurka.

Warto zmierzyć długość przewodu jaką potrzebujemy. Można po prostu wpuścić w otwór w łazience sznurek z obciążeniem i wyjąć koniec poprzez otwór na spodzie kanału doprowadzając go do punktu zasilania. Po zaznaczeniu długości i wyjęciu sznurka wystarczy odmierzyć długość i tak wiemy już jakiej długości przewód jest nam potrzebny. Wówczas wpuszczamy przewód przez otwór w naszej łazience. Możemy dodatkowo obciążyć przewód, aby łatwiej opadł na spód.

Kanały wentylacyjne w środku często są bardzo chropowate i nierówne np. z cegły, co może przysporzyć nam sporo pracy. Jak już uda nam się przeciągnąć przewód należy zabezpieczyć jego górny koniec tak aby nie spadł do kanału.

Najlepiej użyć wiertarki i przykręcić w kanale obejmę, która zaciśnie i przytrzyma przewód jednocześnie nie uszkadzając jego izolacji. Następnie podłączamy przewód i wentylator do zasilania i montujemy wentylator. Sprawdzamy - jeżeli wszystkie przewody elektryczne podłączone są prawidłowo i may zasilanie w pomieszczeniu, wentylator musi działać. Niektóre funkcje wentylatora mogą nie działać w instalacjach dwużyłowych.

Jak podłączyć wentylator do zasilania i czy wszystkie funkcje będą działać?

  • Instalacje elektryczne nowego typu wykonane są za pomocą okablowania trójżyłowego: czarny lub brązowy - faza,  niebieski - neutralny, zero, żółto-zielony to uziemienie.
  • Stare instalacje elektryczne mogą być wykonane z okablowania dwużyłowego: czarny lub brązowy - faza, niebieski - neutralny.

W przypadku instalacji elektrycznej starego typu nie ma możliwości prawidłowego podłączenia wentylatora z timerem, natomiast ten z czujnikiem wilgoci będzie działał prawidłowo. Wentylator z czujnikiem wilgoci, światła, ruchu i timerem, który wymaga podłączenia do włącznika światła będzie działać w instalacji starego typu, ale bez timera. Reszta modeli powinna działać bez problemu, również na kablu dwużyłowym.

źródło i zdjęcia: Ventox