Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy, urządzenia, elementy

Jak podłączyć wentylator gdy w kanale nie ma zasilania?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Odpowiedź nasuwa się sama. Należy doprowadzić zasilanie do punktu w którym będzie znajdował się wentylator - w kanałach odprowadzających powietrze, pionach wentylacyjnych. Kanał taki zazwyczaj prowadzony jest od piwnicy, aż do komina przez całą wysokość budynku.

Jak doprowadzić zasilanie do miejsca montażu wentylatora?

Można więc wykorzystać kanał i poprowadzić przez niego przewód, na przykład z piwnicy lub innego pomieszczenia do łazienki lub innego punktu, w którym zamierzamy zamontować wentylator. Najpierw sprawdzamy miernikiem punkt, z którego chcemy zasilać nasz wentylator, czy znajduje się w nim prąd. Następnie wybieramy przewód oraz wentylator.

Przewód powinien być odporny na warunki atmosferyczne ponieważ w kanale może skraplać się woda. Ponieważ wentylator będzie na stałe podłączony do źródła zasilania, powinien być wyposażony w jedną z funkcji sterowania: czujnik wilgoci, czujnik światła, czujnik ruchu lub może być uruchamiany za pomocą sznurka.

Warto zmierzyć długość przewodu jaką potrzebujemy. Można po prostu wpuścić w otwór w łazience sznurek z obciążeniem i wyjąć koniec poprzez otwór na spodzie kanału doprowadzając go do punktu zasilania. Po zaznaczeniu długości i wyjęciu sznurka wystarczy odmierzyć długość i tak wiemy już jakiej długości przewód jest nam potrzebny. Wówczas wpuszczamy przewód przez otwór w naszej łazience. Możemy dodatkowo obciążyć przewód, aby łatwiej opadł na spód.

Kanały wentylacyjne w środku często są bardzo chropowate i nierówne np. z cegły, co może przysporzyć nam sporo pracy. Jak już uda nam się przeciągnąć przewód należy zabezpieczyć jego górny koniec tak aby nie spadł do kanału.

Najlepiej użyć wiertarki i przykręcić w kanale obejmę, która zaciśnie i przytrzyma przewód jednocześnie nie uszkadzając jego izolacji. Następnie podłączamy przewód i wentylator do zasilania i montujemy wentylator. Sprawdzamy - jeżeli wszystkie przewody elektryczne podłączone są prawidłowo i may zasilanie w pomieszczeniu, wentylator musi działać. Niektóre funkcje wentylatora mogą nie działać w instalacjach dwużyłowych.

Jak podłączyć wentylator do zasilania i czy wszystkie funkcje będą działać?

  • Instalacje elektryczne nowego typu wykonane są za pomocą okablowania trójżyłowego: czarny lub brązowy - faza,  niebieski - neutralny, zero, żółto-zielony to uziemienie.
  • Stare instalacje elektryczne mogą być wykonane z okablowania dwużyłowego: czarny lub brązowy - faza, niebieski - neutralny.

W przypadku instalacji elektrycznej starego typu nie ma możliwości prawidłowego podłączenia wentylatora z timerem, natomiast ten z czujnikiem wilgoci będzie działał prawidłowo. Wentylator z czujnikiem wilgoci, światła, ruchu i timerem, który wymaga podłączenia do włącznika światła będzie działać w instalacji starego typu, ale bez timera. Reszta modeli powinna działać bez problemu, również na kablu dwużyłowym.

źródło i zdjęcia: Ventox

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum