PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy, urządzenia, elementy

Jaki wentylator najlepiej sprawdzi sie w łazience?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

W natłoku spraw podczas remontu łazienki lub budowy nowego domu wentylacja łazienki jest bardzo często odkładana na ostatnią chwilę, a zagoniony inwestor wstawia później „jakiś wentylator”. O wyborze wentylatora trzeba jednak myśleć już na etapie rozprowadzenia instalacji elektrycznej i zabudowie łazienki. Warto potraktować wentylator nie tylko jako niezbędne urządzenie, ale również jako jeden z elementów wykończenia łazienki.

Możliwości zabudowy wentylatorów

W walce o przestrzeń podnosimy sufit, ale w podsufitce zabrakło miejsca na wentylator sufitowy. Podobna sytuacja jest również ze ścianą, gdzie instalacja wentylacyjna została zmniejszona do granic możliwości. Tu z pomocą przychodzi model wentylatora łazienkowego MMK, którego króciec (część wentylatora wchodząca w otwór) ma długość zaledwie 38 mm razem z klapą zwrotną.

Klapę zwrotną można zdemontować ręcznie, co da nam jeszcze kolejne 5 mm luzu. Standardowe rozmiary (średnice króćca) wentylatorów łazienkowych to 100, 120, 125, 150 mm. Rozmiar wentylatora powinien uwzględniać wielkość pomieszczenia, a odpowiednio dobrany będzie kompromisem pomiędzy głośnością a prędkością wyciąganego powietrza.

Wentylator łazienkowy MMK do płytkiej zabudowy - zaledwie 38 mm razem z klapą zwrotną
Wentylator łazienkowy MMK do płytkiej zabudowy - zaledwie 38 mm razem z klapą zwrotną

Wartość zapotrzebowania pomieszczenia na wymianę powietrza można wyliczyć według specjalnego wzoru, ale doświadczenia producentów i użytkowników pozwoliły na uproszczony dobór urządzeń.

Przykładowo: łazienka o wysokości 2,4 m i do 9 m2 powierzchni - model 100, do 16 m2 - model 120-125, do 25 m2 - model 150. Pamiętajmy o zwróceniu uwagi na średnicę otworu wentylacyjnego przed remontem!

Trójżyłowa instalacja elektryczna

Daj się wykazać elektrykowi i poproś o położenie trójżyłowego przewodu od punktu wentylacyjnego do włącznika światła. Taka instalacja otworzy drogę do montażu dowolnego wentylatora pod względem wymagań podłączeniowych.

W starszych lokalach można natknąć się na instalację elektryczną dwużyłową, gdzie w kanale wentylacyjnym mamy jedynie fazę i zero ze stałym dopływem zasilania. W takiej sytuacji firma Ventox poleca zastosowanie modeli wentylatorów z czujnikiem ruchu, czujnikiem światła lub włącznikiem sznurkowym.

Uwaga na mikrofalowe czujniki ruchu w wentylatorach łazienkowych

Nowoczesne mikrofalowe czujniki ruchu mogą nas zaskoczyć i niekoniecznie pozytywnie. Nie należy wybierać wentylatorów z tymi czujkami jeśli mamy przeszklone drzwi w łazience, okno, karton-gipsowe ściany, rury kanalizacyjne w pobliżu kanału wentylacyjnego, ciasną ubikację, metalowe przedmioty w pobliżu kanału wentylacyjnego.

Jednak, jeśli jesteśmy zdeterminowani do tego rozwiązania, możemy wybrać model wentylatora ze starszym rozwiązaniem czujnika ruchu PIR - np. pRestige marki airRoxy. Wentylator ten sprawdzi się w powyższych przypadkach. Można w nim ustawić czułość czujnika i dodatkowo czas pracy liczony od momentu zaniku ruchu w pomieszczeniu.

Co to znaczy, że wentylator jest cichy?

Każdy człowiek inaczej odbiera poziom szumu lub tzw. hałasu. Pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę to parametry, którymi balansują firmy czyli poziom szumu mierzony z odległości jednego lub trzech metrów od źródła. Odległość pomiaru głośności urządzenia ma zdecydowane znaczenie w odzwierciedleniu jego parametrów.

Chcąc porównać w tym zakresie modele różnych marek musimy wziąć ten parametr pod uwagę. Najcichszym dostępnym modelem w ofercie Ventox jest wentylator ścienno-sufitowy MMP 100 marki MMotors, którego szum mierzony z odległości 1 m, to zaledwie 23 dB.

To zarówno najcichszy jak i zdecydowanie najbardziej energooszczędny (jedyne 5,5 W) model wentylatora. Inny model, który można zdecydowanie nazwać mianem „cichy” to model dRim polskiego producenta airRoxy. Ten model wentylatora generuje szum na poziomie 28 dB z odległości 1 m.

Wygląd wentylatora w łazience ma znaczenie

To chyba najtrudniejsze zadanie przed kupującym wentylator do swojej łazienki. W natłoku produktów i ofert oraz ich parametrów łatwo się pogubić. Rada w gruncie rzeczy jest bardzo prosta.

Dobierzmy wentylator do kolorystyki, stylistyki pomieszczenia. Wentylator nie musi być biały. Obecnie wśród producentów produktów wentylacyjnych dominuje tendencja do produkcji kratek i wymiennych frontów, paneli wentylatorów w różnych kolorach i kształtach, a tworzywa, z których wykonane są panele frontowe, są coraz bardziej różnorodne.

Zgodzić się należy z przekonaniem, że pełne panele prezentują się ładnie. W całości zakrywają otwór wentylacyjny, który bardzo często nie został wykonany z należytą dbałością o estetykę. Dodatkowo panele ograniczają głośność wentylatora lub odgłosy z pionu wentylacyjnego.

Podświetlenie LED w wentylatorach łazienkowych

Podświetlenie LED w wentylatorze łazienkowym to rozwiązanie cieszące się bardzo dużą popularnością ze względu na efekt i charakter oświetlenia. Pamiętajmy że jest to oświetlenie dekoracyjne które nie może być mylone z oświetleniem głównym pomieszczenia.

Marka MMotors produkuje modele OK 100 w kilku wariantach podświetlenia które może dodać uroku podkreślając kolorystykę pomieszczenia. Na uwagę zasługuje fakt że modele OK są standardowo wyposażone w klapę zwrotną.

Wentylator łazienkowy z oświetleniem LED OK Green Light 100, klapa zwrotna
Wentylator łazienkowy z oświetleniem LED OK Green Light 100, klapa zwrotna

Zawór zwrotny niemal w stu procentach ogranicza ruch wsteczny powietrza do pomieszczenia, tak zwaną cofkę. Dzięki temu rozwiązaniu zimne powietrze z zewnątrz lub nieprzyjemne zapachy z kanału wentylacyjnego nie będą miały wstępu do naszej łazienki.

Oczyszczacze powietrza marki Rotenso

W sklepie ventox.pl Klient znajdzie więcej informacji oraz produktów, które mogą być pomocne w remoncie i codziennym użytkowaniu pomieszczeń.

Oczyszczacze powietrza marki Rotenso informują użytkownika o jakości powietrza w pomieszczeniu
Oczyszczacze powietrza marki Rotenso informują użytkownika o jakości powietrza w pomieszczeniu

Na szczególną uwagę zasługują znakomite oczyszczacze powietrza marki Rotenso, rodzimego producenta ThermoSilesia, wykonane w delikatnej stylistyce i wyposażone w doskonałe filtry. Nowością w ofercie jest klimatyzator przenośny Rotenso Zico Z35W.

źródło i zdjęcia: Ventox