Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Czym różnią się systemy fotowoltaiczne od solarnych?
Aktualnie istnieją przynajmniej dwa skuteczne sposoby wykorzystania energii słonecznej do zaspokojenia swoich potrzeb. Jednym z nich są panele fotowoltaiczne, a drugim są kolektory słoneczne, zwane również solarami. Choć wiele osób myli je lub uważa za to samo, są to jednak zupełnie różne systemy, które oferują odmienne korzyści. Przyjrzyjmy się, czym się różni instalacja fotowoltaiczna od instalacji z kolektorami słonecznymi, abyś mógł zdecydować, co będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.

Jak zredukować zużycie energii elektrycznej?
Energia elektryczna pełni kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu każdego domu. Jest nieodzowna dla zapewnienia komfortu mieszkańcom, umożliwiając oświetlenie pomieszczeń oraz często potrzebne ogrzewanie. Ponadto, zwiększa poziom bezpieczeństwa, zasilając alarmy, zamki i czujniki. Wspomaga również wykonywanie codziennych czynności za pomocą elektrycznych urządzeń RTV i AGD. Niemniej jednak, produkcja energii elektrycznej nie zawsze jest ekologiczna, a opłaty za prąd często stanowią znaczący wydatek w budżecie domowym. Dlatego warto dążyć do ograniczenia zużycia energii elektrycznej.

Estetyka instalacji grzewczej w 4 krokach
Nowoczesny system grzewczy pracuje energooszczędnie i zapewnia komfort temperaturowy dla użytkownika. Dla wielu inwestorów ważny jest także sposób wykonania instalacji w kotłowni i ogrzewanych pomieszczeniach.

Co nowego w programie Mój Prąd 5.0?
Nowością w programie Mój Prąd 5.0 jest dofinansowanie do pomp ciepła, magazynów ciepła, magazynów energii i kolektorów słonecznych.

Czy program Mój Prąd i odmrożenie cen energii zwiększą popularność magazynów energii?
Końcem zeszłego roku została przyjęta ustawa zamrażająca ceny energii dla gospodarstw domowych oraz mikro, małych i średnich firm. Zabieg ten miał na celu ochronę osób fizycznych przed wysokimi cenami prądu jak również próbę obniżenia inflacji wynikającej ze zwiększonych kosztów produkcji wśród MŚP.

Decentralne rekuperatory STIEBEL ELTRON: komfort, oszczędność i zdrowe powietrze w Twoim domu
Właściwa wentylacja jest kluczowym elementem do zapewnienia komfortu we wnętrzach budynku. Jej brak może prowadzić do wielu problemów, takich jak wilgoć, pleśń, zaparowane okna czy zaduch. Dlatego warto zainwestować w system decentralnej wentylacji VLR 70 od STIEBEL ELTRON.

Rekuperator decentralny PRANA w ścianie zamiast centrali wentylacyjnej i sieci kanałów pod sufitem
Rekuperatory PRANA to nowoczesna rekuperacja ścienna, która pozwala tworzyć zdecentralizowane systemy wentylacyjne oparte o miedziany przeciwprądowy wymiennik ciepła.

Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet?
Kotły na pellet mogą być instalowane w nowych domach oraz montowane podczas termomodernizacji w już istniejących budynkach. Dofinansowanie dostaniemy wtedy, jeśli wymieniamy stary kocioł w remontowanym domu.

Chemia instalacyjna - czy warto ją stosować?
Wielu inwestorów na etapie planowania modernizacji lub pierwszego montażu instalacji CO uznaje środki ochrony instalacji za zbędny wydatek, podnoszący niepotrzebnie koszty inwestycji. Warto wiedzieć, czemu służą chemiczne środki ochrony instalacji, oraz czym grozi zaniedbanie tego tematu zarówno w przypadku instalacji modernizowanych, jak i nowych.

Jak dbać o komfort cieplny w domu przez cały rok?
Czym jest komfort cieplny i w jakich warunkach go odczuwamy? Co wpływa na odczuwanie go przez nas w domu? Jak dbać o komfort cieplny zimą, a jak latem? Podpowiadamy, jak zadbać o komfort cieplny w domu przez cały rok.

Mój Prąd 5.0, czyli najnowsze informacje o dotacjach do OZE
W drugiej połowie kwietnia 2023 roku ruszył program Mój Prąd, skierowany do osób fizycznych z całej Polski. Celem programu jest dofinansowanie budowy mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz promocja wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii. Budżet programu wynosi 955 000 tysięcy złotych, co pozwoli na dołączenie do grona prosumentów wielu osób. To doskonała okazja dla tych, którzy planują założenie własnej zielonej elektrowni. W artykule opiszemy, jakie zasady obowiązują w programie, kto może składać wnioski o dofinansowanie fotowoltaiki, oraz podpowiemy, jakie kroki należy podjąć, aby nie martwić się kwestiami formalnymi.

Rekuperatory do zabudowy MinistAIR
Rekuperator jest niezbędnym elementem wyposażenia dla budynków budowanych w technologii energooszczędnej i pasywnej. Rekuperator to inaczej centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła. Wyposażony jest w wymiennik, który odzyskuje ciepło ze zużytego, wywiewanego z budynku powietrza i przekazuje je do świeżego, nawiewanego do środka, bez wykorzystywania dodatkowej energii. To nowoczesne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność na rynku budowlanym, głównie ze względu na oszczędności jakie niesie ze sobą.

Zsyp na pranie w domu
Zsypy na pranie instalowane są najczęściej w hotelach, szpitalach i domach spokojnej starości, czyli wszędzie tam, gdzie prania jest dużo, a odległości pomiędzy miejscem zbierania brudnej bielizny a pralką są znaczne. Coraz częściej jednak na montaż takiego niewątpliwego udogodnienia decydują się właściciele piętrowych domków jednorodzinnych, którzy pralnię bądź pralkę ulokowali na najniższej kondygnacji.

Doskonała regulacja w modernizowanej instalacji - 4 wskazówki
Siłownik obrotowy jest niezbędnym elementem armatury każdej instalacji, w której zamontowano zawór obrotowy. Pełni on ważną funkcję na przykład w instalacji na paliwo stałe, w której odpowiada za odpowiednią pozycję zawieradła zaworu mieszającego, a także odpowiednią wartość temperatury wody powrotnej do kotła na pellet czy węgiel. Istnieją też inne rozwiązania.

Jakie rury do centralnego odkurzacza?
Centralny odkurzacz to rozwiązanie bardzo cenione w biurowcach, a także w prywatnych domach przez osoby, które przykładają dużą wagę do czystości. Pozwala nie tylko na wygodne sprzątanie na poszczególnych piętrach budynku, ale też umożliwia natychmiastowe usunięcie zanieczyszczeń poza pomieszczenia, co jest istotne zwłaszcza dla alergików. Oczywiście taki system odkurzania nie mógłby się obyć bez porządnych rur i kształtek, łączących punkty ssące z jednostką centralną. Jakie rury wybrać do centralnego odkurzacza?