Taniej nawet o połowę - spłukuj toalety deszczówką
Jak policzono, w naszych domach aż 35% dziennego zużycia wody wykorzystywane jest do spłukiwania toalet. W budynkach komercyjnych ta wartość może przekraczać nawet 50%! Kolejne ok. 15% gospodarstwa domowe zużywają na nawadnianie terenów zielonych. Jak łatwo policzyć, w każdym z tych przypadków ponad 50% wody czerpanej z sieci zużywana jest do czynności, do których nie musi być wykorzystywana kosztowna - dla portfela i środowiska - woda z sieci.
Świadomi tego użytkownicy coraz częściej sięgają po pierwotne źródło wody, czyli deszcz. W ślad za tym na rynku pojawiają się innowacyjne urządzenia, które umożliwiają i ułatwiają wykorzystywanie deszczówki zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w obiektach komercyjnych. Ma to szczególne znacznie zwłaszcza w kontekście obecnych zmian klimatycznych, które powodują okresowe niedobory wody.
Jak pozyskać deszczówkę?
- Rozwiązania w postaci central deszczowych umożliwiają podłączenie ze sobą dwóch instalacji: wody do picia oraz wody deszczowej - wyjaśnia mgr inż. Bartosz Tywonek, Kierownik ds. szkoleń i rozwoju aplikacji Wilo Polska. - Ponieważ w wodzie deszczowej mogą znajdować się bakterie i mikroorganizmy instalacja wody (szarej) musi stanowić oddzielny układ rozprowadzania i nie można jej łączyć z wodą wodociągową - mówi ekspert dodając, że stanowi to niemały problem inżynierski, zwłaszcza w kontekście konieczności zachowania stałej dostawy wody także w okresach występowania susz.
Centrale deszczowe Wilo-RAIN
Centrale deszczowe Wilo-RAIN rozwiązują ten problem. Gotowe, z automatycznym i przede wszystkim higienicznym dopustem wody wodociągowej oraz z zastosowaniem przerwy powietrznej, spełniają normę PN-EN 1717 w klasie A. Urządzenia te mają kompaktowe wymiary, a przy tym wyposażone są we wszelkie niezbędne elementy umożliwiające pracę instalacji, w tym w wielostopniowe pompy wirowe, czujniki wykrywające poziom wody w zbiorniku oraz układ sterujący pompą i elektrozawory dopustu wody z sieci wodociągowej.
Centrale Wilo-RAIN zapewniają stałą dostawę wody nawet wtedy, gdy zbiornik z deszczówką opustoszeje. Ich dodatkowe walory to wygodna obsługa i konserwacja, możliwe dzięki intuicyjnemu interfejsowi oraz łatwa instalacja, którą zapewnia gotowy do podłączenia, kompaktowy system.
- Centrale deszczowe Wilo-RAIN1 pozwalają na wykorzystanie deszczówki do zasilania spłuczek toaletowych, pralek czy zraszaczy ogrodowych w trybie ciągłym nawet w okresach bezdeszczowych - mówi mgr inż. Bartosz Tywonek, Starszy specjalista ds. szkoleń i rozwoju Wilo Polska. - Dzięki automatycznemu dopustowi świeżej wody wodociągowej, punkty pobory są stale zasilane nawet, gdy zbiornik wody deszczowej jest okresowo pusty. Centrale dzięki zastosowaniu przerwy powietrznej stanowią najbezpieczniejszą i jedyną higieniczną formę połączenia ze sobą instalacji wody deszczowej z wodą pitną - przekonuje.
Na zagospodarowanie deszczówki są środki
W związku z szeroko komentowanym przez środowiska ekologiczne problemem gospodarowania zasobami wody, systemy, które wykorzystują wodę deszczową i roztopową, stają się coraz bardziej popularne.
W ślad za tym pojawiają się programy rządowe i regionalne, dofinansowujące inwestycję w tego typu urządzenia. Jednym z bardziej znanych jest program „Moja Woda”, który okazał się na tyle popularny, że na przestrzeni 3 miesięcy jego obowiązywania, do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej złożonych zostało ponad 20 000 wniosków o dofinansowanie, co - niestety - szybko wyczerpało środki przeznaczone na pierwszą edycję tego programu.
Taki obrót spraw stał się wskazówką, że konieczne jest ogłoszenie kolejnych edycji tego priorytetowego zadania. Tak też się stało i od 22 marca 2021 roku do wyczerpania środków można aplikować o dotację w 2. edycji programu „Moja Wody”.
Warto przy tym wiedzieć, że dofinansowanie może wynieść nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych instalacji, wchodzących w skład przedsięwzięcia na kwotę do 5000 zł na jedno przedsięwzięcie.
źródło i zdjęcia: Wilo Polska