Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

O czym pamiętać wybierając kocioł grzewczy?
Aby kocioł grzewczy jak najdłużej i jak najwydajniej spełniał swoją funkcję, jego wybór musi zostać dobrze przemyślany. Przedstawiamy kilka ważnych kwestii, których nie można pominąć podczas wybierania kotła.

Czym kierować się podczas wybierania zbiornika do c.w.u.?
Aby zbiornik na ciepłą wodę użytkową służył nam przez lata, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii: materiał, z którego wykonano zbiornik, metoda jego zasilania oraz pojemność. Te trzy elementy mają znaczący wpływ na nasze zadowolenie z danego produktu.

Jak rekuperacja poprawia jakość klimatu w pomieszczeniu?
Wentylacja w każdym budynku polega na różnicy ciśnień. Może być ona generowana mechanicznie (urządzenie z wentylatorami) bądź grawitacyjnie (siłą napędową jest temperatura i wiatr). Wentylacja grawitacyjna to metoda przestarzała i mało wydajna, zaś w przypadku mechanicznego odpowiednika nie można odzyskać ciepła i nie zawsze zapewniony jest odpowiedni nawiew. Wszystkie te problemy eliminuje instalacja nawiewno-wywiewna z centralą wentylacyjną - tzw. rekuperacja.

Wentylacja mechaniczna - czy warto?
Jeżeli w domu nie ma wymiany powietrza, praktycznie nie da się w nim mieszkać. Za wymianę powietrza odpowiedzialna jest wentylacja. Kiedyś wymiana powietrza w domach odbywała się przez nieszczelne okna i drzwi, a czasami nawet i ściany, nazywało się to infiltracją.

Rekuperacja = zdrowe oszczędzanie
Rekuperacja staje się modnym trendem w nowoczesnym budownictwie właśnie dzięki oszczędnościom, jakie można dzięki nim uzyskać. Rekuperator jest urządzeniem odzyskującym energię cieplną. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie strat ciepła spowodowane instalacją wentylacyjną.

Ile kosztuje wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego?
Osoby planujące instalację ogrzewania podłogowego muszą mieć na uwadze kilka aspektów: wybór producenta, wybór wykonawcy, aż w końcu zdecydowanie się na najlepszą ofertę. Przedstawiamy, czym jest ogrzewanie podłogowe oraz ile wynosi średni koszt instalacji.

Jak działa sterownik C.O. i gdzie się go stosuje?
Pompa obiegowa sprawia, iż woda krąży między kotłem a grzejnikami bądź innymi elementami przekazującymi ciepło (np. ogrzewaniem ściennym bądź podłogowym). Aby cała instalacja działała sprawnie, wymaga kalibracji oraz nadzoru - z pomocą przychodzą sterowniki C.O.

Czym jest bufor ciepła i jakie jest jego zastosowanie?
Chcąc zoptymalizować system instalacji grzewczej warto sięgnąć po bufor ciepła - zwłaszcza w przypadku centralnego ogrzewania. Urządzenie zwiększy wydajność całego systemu, a w konsekwencji obniży rachunki. Ile kosztuje i jak działa bufor ciepła?

Jak dobrać liczbę i rodzaj kolektorów słonecznych?
System solarny powinien być dopasowany do prawdziwego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. W tym przypadku ani za duża, ani za mała liczba urządzeń nie sprawdzi się dobrze. W pierwszym przypadku cała instalacja może się przegrzać, bowiem ciepła woda nie będzie na bieżąco zużywana, zaś w drugim - efektywność będzie zbyt mała. Jak dobrać właściwą liczbę kolektorów słonecznych?

Czym są kolektory słoneczne i jakie są ich zalety?
Decydując się na pozyskiwanie energii ze słońca do dyspozycji mamy albo panele fotowoltaiczne, albo kolektory słoneczne. Jak korzyści mamy z instalacji kolektorów słonecznych i jak przebiega ich instalacja?

Jaki grzejnik wybrać do domu: panelowy, pionowy czy klasyczny?
W nowoczesnym domu grzejnik nie pełni jedynie funkcji użytkowej w postaci utrzymywania odpowiedniej temperatury. Stanowi również integralną część wystroju wnętrza, nadając mu indywidualnego charakteru. Stojak pozwala zamontować grzejnik w wybranym przez siebie miejscu i wygodnie z niego korzystać. Likwiduje to konieczność wyboru jednego miejsca np. pod oknem.

Jak zadbać o higienę w naszych domach?
W świecie, w którym panuje coraz większa świadomość w dziedzinie higieny, wprowadzanie w codziennym życiu dodatkowych działań mających na celu poprawę czystości stało się priorytetem.

Jakiego rozdzielacza użyć w instalacji mieszanej, czyli grzejnikowej z ogrzewaniem płaszczyznowym?
W wypadku układów mieszanych najlepiej użyć zestawu pompowego Colmix PG.

Kiedy używamy złączek zaprasowywanych, a kiedy skręcanych?
Zaleca się używanie złączek skręcanych (typ CM) do połączeń łatwo dostępnych, gdyż pozwalają one w prosty sposób złączyć i rozłączyć ze sobą elementy instalacji.

Jak dobrać i montować elektryczne maty grzejne w systemie ogrzewania podłogowego?
W przypadku, gdy mamy już wylane szlichty ostatnią szansą na uzyskanie komfortu ciepłej podłogi są elektryczne maty grzejne montowane bezpośrednio w cienkiej warstwie zaprawy klejowej w trakcie układania terakoty. Maty grzejne można również układać na starej terakocie (np. podczas remontu) bez potrzeby jej skuwania.