Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Czy warto stosować armaturę podtynkową?

Współczesna architektura wnętrz lubuje się w minimalizmie, zwłaszcza, jeśli dotyczy on tego, co absolutnie nie musi być widoczne i swoją obecnością zaburzać przejrzystości przestrzeni. W łazience, pomieszczeniu zwykle stosunkowo małym, każdy dodatkowy element odwraca uwagę od stylu aranżacji. Prawdopodobnie dlatego właśnie tak dużą popularnością cieszy się armatura podtynkowa, w której rury doprowadzające wodę ukryte zostały w ścianie, a na zewnątrz umieszczona została tylko elegancka bateria.

Czy warto stosować armaturę podtynkową?
Ferro S.A. Baterie kuchenne i łazienkowe
ferro.pl
Ferro S.A. Baterie kuchenne i łazienkowe
Dane kontaktowe:
+48 12 25 62 100
Przemysłowa 7, 32-050 Skawina
Zobacz firmę w innym dziale: Armatura instalacyjna

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Zalety armatury podtynkowej

Wystarczy spojrzeć, aby docenić estetyczne walory armatury podtynkowej. Dzięki temu, że jej znaczna część schowana jest w ścianie, pod płytkami lub innym wykończeniem ścian, wzrok koncentruje się tylko na niezbędnych, a do tego bardzo atrakcyjnych wizualnie elementach.

To rozwiązanie doskonale sprawdza się w każdej łazience, a w małej dodatkowo pozwala na niezbędną oszczędność miejsca. Warto także zauważyć, że montaż w ścianie powoduje, że elementy instalacyjne są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Fiesta - bateria natryskowa podtynkowa 2-funcyjna. fot. FERRO
Fiesta - bateria natryskowa podtynkowa 2-funcyjna. fot. FERRO

Dodatkowo mniejszy kontakt z wodą i wszechobecną w łazience wilgocią zapobiega korozji materiału, z jakiego zostały wykonane.

Uznani producenci armatury podtynkowej dokładają starań, aby była bezawaryjna, czemu sprzyja dobór najwyższej jakości materiałów. Jeśli zostanie właściwie zamontowana, będzie przez lata działać bezproblemowo.

Co istotne, choć wydaje się, że montaż podtynkowy jest skomplikowany, w rzeczywistości zwykle nawet nie wymaga głębokiego kucia w ścianie, dlatego armaturę podtynkową można zastosować nawet w przypadku cienkich ścianek działowych.

Boxy podtynkowe

Pośród ofert baterii podtynkowych do wanny lub natrysku uwagę zwracają boxy podtynkowe. Przede wszystkim są łatwe w montażu, mają bowiem specjalne zabezpieczenia, pozwalające na sprawny i bezproblemowy montaż już na etapie instalacji, a następnie na domontowanie elementów zewnętrznych podczas wykańczania ściany.

Uznany producent armatury łazienkowej, firma Ferro ma w swojej ofercie boxy Algeo, Algeo Square oraz Fiesta. Łączy je wysokiej jakości ceramiczny przełącznik z metalowym uchwytem, który szczelnie zabezpiecza przed zanieczyszczeniami, typowymi dla prac budowlanych i remontowych, a także trwała stalowa maskownica, nadająca łazience elegancji oraz zintegrowana poziomica, która ułatwia ustalenie położenia w trakcie montażu. Różnice tkwią m.in. w designie przełączników, a także w ilości dostępnych funkcji.

Model 3-funkcyjny pozwala na konfigurację 3 elementów wypływu wody, do wyboru spośród natrysków montowanych do przyłączy kątowych, deszczowni i wylewek wannowych.

Armatura natryskowa

Na armaturę podtynkową natryskową składają się najczęściej: panel przełącznika, uchwyt ze słuchawką oraz deszczownia. Wszystkie te elementy wychodzą wprost ze ściany, a rury, którymi dopływa do nich woda, ukryte są pod kafelkami lub innych wykończeniem.

W zależności od modelu - Algeo lub Algeo Square - słuchawka oraz deszczownica mają kształt koła lub kwadratu. To pozwala na swobodne dostosowanie armatury do innych elementów stylistyki wnętrza.

Algeo - bateria natryskowa podtynkowa 2-funkcyjna
Algeo - bateria natryskowa podtynkowa 2-funkcyjna. fot. FERRO

W przypadku baterii wannowej (np. Algeo Square), na zestaw składa się 19-centymetrowa wylewka zakończona perlatorem, uchwyt, ceramiczny przełącznik wanna/natrysk i geometryczna rączka.

Podtynkowa bateria umywalkowa z tej samej serii ma widoczne 18-centymetrową wylewkę i uchwyt. Co więcej, producent, firma Ferro proponuje bardzo praktyczne rozwiązanie, znane pod nazwą Ferro Easy Clean System, które zapewnia czyszczenie dysz z kamienia wapiennego.

Podtynkowa armatura natryskowa jest zatem zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna. To rozwiązanie minimalistyczne, doskonale wpisujące się w stylistykę moderny, loftu, bądź stylu skandynawskiego ale także innych trendów, jest bowiem na tyle oszczędne, że nie zakłóca ogólnego odbioru dominujących elementów wystroju wnętrza.

Źródło i zdjęcia: FERRO