Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Jak ocieplić strop? Ocieplenie stropu drewnianego i betonowego
Co powinniśmy ocieplić: strop czy dach? Jaki materiał wybrać do ocieplenia: styropian czy wełnę? Jak ocieplić strop betonowy, a jak drewniany? Jak ocieplić strop na poddaszu nieużytkowym? Przedstawiamy poradnik o ocieplaniu stropów.

Jak przyspieszyć budowę, kiedy brakuje nam pracowników? Innowacje ułatwiające proces budowy
Pracownicy ze Wschodu od lat zasilają szeregi ekip budowlanych na całym świecie. Jednak w związku z ostatnimi wydarzeniami, około 20-30% wykonawców z Ukrainy wróciło do ojczyzny po to, by bronić wolności swojego kraju. Budownictwo w Polsce, silnie uzależnione od ich pracy, zwolniło tempo. Jak kontynuować projekty budowlane, gdy brak pracowników jest odczuwalny?

Z jakich materiałów zbudować dom?
Ściany tworzą szkielet konstrukcyjny domu, który zapewnia trwałość i stabilność budynku, a także wpływa na jego właściwości użytkowe. Od rodzaju tych przegród zależą bowiem między innymi koszty ogrzewania. W większości inwestorzy wybierają ściany murowane z ceramiki poryzowanej, betonu komórkowego i z silikatów. Rzadziej decydują się na keramzytobeton, konstrukcje szkieletowe, z bali czy prefabrykowane np. z kształtek styropianowych. Aby przegrody te spełniały swoje funkcje, muszą być fachowo wykonane, bez żadnych błędów.

Jak dobrać cegły i płytki klinkierowe do stylu domu?
Rynek budowlany oferuje szeroki wybór kolorów płytek klinkierowych i cegieł: od klasycznej czerwieni przez biele, brązy, szarości, antracyty aż po czerń. Ponadto cegły w tej samej barwie mogą wyglądać zupełnie inaczej w zależności od sposobu ich ułożenia i koloru spoiny. Możliwości jest mnóstwo. Sprawdźmy, jakie parametry cegieł klinkierowych powinny przykuć naszą uwagę przy doborze materiału do konkretnego stylu domu.

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne? Dom w koncepcji e4
Jak wybudować energooszczędny dom? Na jaki projekt postawić i jakich materiałów użyć, żeby móc spokojnie spać nawet w czasach rosnących cen energii elektrycznej? Przedstawiamy koncepcję domu e4 - ekologicznego, ekonomicznego, produkującego energię i pozytywnie wpływającego na emocje i na zdrowie.

Poznaj zalety pustaków keramzytobetonowych Czamaninek AKU K5
Decydując się na budowę domu należy na samym początku zdecydować, w jakiej technologii budynek zostanie wzniesiony. W zależności od potrzeb, dostępne rozwiązania cechuje podwyższona wytrzymałość, izolacyjność, lepsza akustyka czy komfort budowy. Warto zainteresować się systemem Czamaninek AKU K5, którego podstawą są pustaki ścienne z betonu lekkiego (keramzytobetonu).

Projekt ogrodu - jak zaaranżować wymarzony ogród?
Piękny, pomysłowo zaprojektowany ogród jest ozdobą każdego domu i jego wizytówką. Dlatego, by odpowiednio zagospodarować całą przydomową przestrzeń oraz nadać jej nieco magii, poza roślinami warto pomyśleć o rozwiązaniach na tarasy, ścieżki, podjazdy i ogrodzenia oraz wykorzystać różne elementy małej architektury.

Domy o powierzchni do 70 metrów kwadratowych z ceramiki budowlanej Porotherm
Obecne zmiany prawne, które weszły w życie wraz z rządowym programem Nowy Ład sprzyjają indywidualnym inwestorom, chcącym szybko wybudować własny dom. Od stycznia 2022 roku możliwe jest wzniesienie domu o powierzchni zabudowy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę, nadzoru kierownika, czy dziennika budowy. Uproszczenie procedur z pewnością przekona wiele osób do budowy własnego domu.

Czy budowa domu w kilka tygodni jest możliwa?
Jakich zasad należy przestrzegać, by budowa domu przebiegła sprawnie i zakończyła się przed nadejściem zimy? Zapoznaj się z kilkoma poradami, dzięki którym będzie to możliwe.

Cichy dom - izolacja akustyczna stropów
Hałas ma negatywny wpływ na zdrowie i kondycję człowieka. Głośne dźwięki zaburzają koncentrację, utrudniają wypoczynek czy też zakłócają sen. Dlatego już na etapie projektowania budynku warto zadbać o jego właściwą izolację akustyczną.

Jakie korzyści niesie zastosowanie ceramiki w budownictwie?
Zdrowy dom, wolny od pleśni, bakterii, pyłków i roztoczy, z odpowiednim mikroklimatem, z materiałów, które minimalizują straty energii - to tylko nieliczne zalety budowy z zastosowaniem ceramiki.

Jak zbudować dom energooszczędny?
Chęć chronienia środowiska oraz obniżania wydatków skłania wiele osób do budowania domów energooszczędnych. Taki obiekt zużywa nawet 3-4 razy mniej energii w porównaniu do klasycznych budynków. Zastosowanie systemów budowlanych Termalica® i paneli fotowoltaicznych Bruk-Bet® Fotowoltaika zapewni komfort na co dzień i konkretne oszczędności na długie lata.

Recykling w architekturze. Daj cegłom drugie życie
Adaptive reuse, czyli recykling budynków, rozwija się w ostatnich latach wyjątkowo prężnie. W raz z nim drugie życie dostają materiały budowlane, w tym ceramika. Cegły pięknie się starzeją, tak jak dachówki ceramiczne. Możliwość ich ponownego wykorzystania świadczy o wyjątkowej wytrzymałości tego materiału.

Chcesz wybudować energooszczędny dom? Zobacz, jakich materiałów powinieneś użyć
Z przeprowadzonych badań wynika, że prawie 90% Polaków, którzy decydują się na budowę, planuje energooszczędną inwestycję. Wpływa na to m.in. silna polityka proekologiczna Unii Europejskiej, a także normy i wymogi prawa budowlanego. Jakich więc użyć materiałów, żeby zbudować energooszczędny dom?

Które ściany wybrać - murowane czy drewniane?
Technologii wznoszenia ścian jest co najmniej kilka. Najpopularniejsze są przegrody murowane z ceramiki poryzowanej, betonu komórkowego i silikatów. Ich alternatywą są np. ściany szkieletowe oraz z bali, na które decydują się inwestorzy lubiący drewno, a także ci, którym zależy na szybkim tempie prac.