Stropy żelbetowe są jednymi z najbardziej pracochłonnych i kosztownych rozwiązań ze względu na dużą ilość pracy związanej z ułożeniem szalunków, liczne podpory montażowe, zbrojenie, betonowanie i demontaż wszystkich elementów. W większości przypadków stropy żelbetowe można zastąpić stropami prefabrykowanymi, takimi jak na przykład stropy gęstożebrowe Rector.
Dzięki ręcznemu, szybkiemu montażowi i wytrzymałym belkom sprężonym, stropy Rector zyskują popularność na budowach. Ich mniejsze zużycie betonu i stali oraz brak potrzeby szalunków przekładają się na dodatkowe oszczędności.
Zmiana nieistotna
Zmiana technologii wykonania stropów należy do zmian nieistotnych, więc nie wymaga złożenia projektu zamiennego do urzędu. Należy jednak pamiętać, że decyzję taką może podjąć osoba z uprawnieniami budowlanymi, która jest w stanie ocenić możliwość takiej zamiany. W praktyce zmiany może dokonać projektant budynku lub kierownik budowy. W przypadku stropów sprężonych to projektanci Rector najczęściej w porozumieniu z projektantem budynku ustalają i dobierają najlepsze rozwiązanie.
Informacje niezbędne do przeprojektowania stropu
- Projektowane obciążenia – w budynkach mieszkalnych przyjmuje się 150 kg/m2, ale coraz częściej wartość ta jest na poziomie 200 kg/m2 i wyższym.
- Warstwy wykończeniowe – w projektach katalogowych zawierają warstwę posadzki betonowej gr. 4 cm. Coraz częściej na poddaszach montowane jest ogrzewanie podłogowe i warstwa betonu wynosi nawet 8 cm. Taka zmiana oznacza dodatkowe 100 kg/m2.
- Wysokość stropu – stropy Rector występują w wysokości od 16 cm do 34 cm, więc można ich wysokość dopasować do wysokości stropu żelbetowego.
- Ścianki działowe – ciężar oraz wysokość ścian działowych ma duży wpływ na projektowanie stropów. Metr bieżący ściany o wysokości 2,6 m może ważyć 50 kg/m (płyty g-k), 150 kg/mb (gazobeton gr. 11,5 cm) lub nawet 500 kg/mb (silikat gr. 12 cm). Ważna jest też lokalizacja ścianek ponieważ można wzmocnić strop w miejscu oparcia ścianki lub zaprojektować mocniejszy strop pozwalający na dowolną ich lokalizację.
- Słupki więźby dachowej mogą opierać się bezpośrednio na stropie. W takim przypadku dobiera się większą liczbę belek sprężonych, które przeniosą nawet duże obciążenia.
- Otwory w stropie – na etapie projektu trzeba uwzględnić wielkość otworów (kominy, szachty instalacyjne, klatka schodowa) ponieważ otwory do 48 cm szerokości zmieszczą się między belkami, a przy większych zastosuje się żelbetowy wymian ukryty w grubości stropu.
Zamiana technologii wykonania stropu wynika najczęściej z optymalizacji projektowej lub preferencji wykonawcy. Każdy inwestor może za darmo sprawdzić możliwość takiej zamiany. Wystarczy wysłać zapytanie na adres wycena@rector.pl aby otrzymać projekt z wyceną.
źródło i zdjęcia: RECTOR Polska Sp. z o.o.