Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Dlaczego ściany mają warstwy? Czym są ściany jedno-, dwu- i trójwarstwowe?

Ściany to nie tylko element konstrukcyjny, ale też bariera chroniąca przed zimnem, hałasem i wilgocią. W zależności od potrzeb i budżetu możesz wybrać ścianę jednowarstwową, dwuwarstwową lub trójwarstwową.

Dlaczego ściany mają warstwy? Czym są ściany jedno-, dwu- i trójwarstwowe?
Wienerberger System murowania ceramicznych pustaków POROTHERM DRYFIX
wienerberger.pl budogram.pl
Wienerberger System murowania ceramicznych pustaków POROTHERM DRYFIX
Dane kontaktowe:
22 514 20 20
Plac Konesera 8, 03-736 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Dachówki ceramiczne

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Tradycyjne materiały budowlane (np. pustaki z ceramiki starego typu) są dostatecznie wytrzymałe, lecz nie gwarantują wymaganej przez przepisy ciepłochronności. Dlatego wykonany z nich mur obkłada się termoizolacją (przeważnie ze styropianu lub wełny mineralnej). Staje się on wówczas ścianą dwuwarstwową, która jest jednocześnie mocna i ciepła. Takie przegrody są w Polsce najpopularniejsze, ten sposób wznoszenia murów wybacza również najwięcej błędów wykonawczych.

Z drugiej strony, producenci materiałów ściennych wciąż je udoskonalają. Dlatego z najcieplejszych można budować ściany jednowarstwowe. Dziś wykonuje się je z ceramiki poryzowanej, lekkich odmian betonu komórkowego lub bloczków hybrydowych, murowanych na zaprawę cienkowarstwową.

Najdroższa i najtrudniejsza wykonawczo jest ściana trójwarstwowa, która składa się z warstwy konstrukcyjnej, ocieplenia i ścianki elewacyjnej (np. z cegły klinkierowej). To rozwiązanie zapewnia jednak najwyższy komfort akustyczny i trwałość elewacji.