Jak wykonuje się ściany jednowarstwowe?

Szukasz sposobu na szybką i tanią budowę energooszczędnego domu? Ściany jednowarstwowe mogą być idealnym rozwiązaniem!

Jak wykonuje się ściany jednowarstwowe?
Xella Polska Ytong - kompleksowy system budowy ciepłych i energooszczędnych domów
Dane kontaktowe:
801 122 227
Komitetu Obrony Robotników 48 02-146 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Zgodnie z nazwą, mają jedną warstwę, dlatego materiał do ich wzniesienia musi charakteryzować się wysoką izolacyjnością cieplną. Takie warunki spełniają zarówno bloczki z betonu komórkowego, jak i pustaki z ceramiki poryzowanej wypełnione izolacją, czyli budulce, z których wznosi się ściany w tej technologii.

Elementy ceramiczne i z betonu komórkowego powinno się łączyć na zaprawę ciepłochronną albo klejową na cienkie spoiny. Zastosowanie tańszej zaprawy cementowo-wapiennej, która ma grubszą warstwę, sprawia, że w murze pojawiają się liniowe mostki termiczne (spoina ma wyraźnie gorsze parametry cieplne od materiału ściennego). Standardowym wykończeniem tego typu przegród jest tynkowanie - najczęściej jest to tynk cementowo-wapienny. Jeżeli ściana jest wystarczająco gładka, można zastosować tynk cienkowarstwowy.

Największą wadą ścian jednowarstwowych jest ryzyko wystąpienia wspomnianych mostków termicznych. Chodzi o miejsca, w których - ze względów konstrukcyjnych - trzeba zastosować materiały o gorszych parametrach termoizolacyjnych. To wykonane z żelbetu nadproża okienne i wieńce stropowe. Aby temu zapobiec, należy stosować wyroby systemowe - docieplone kształtki nadprożowe i wieńcowe.

Redakcja BD