Możliwość zwiększenia wydajności pracowników, dzięki zastosowaniu systemu Ytong Panel SWE, jest dla firm wykonawczych tym bardziej ważna, że już od dłuższego czasu sytuacja na rynku pracy jest trudna. Dotyka to szczególnie budownictwa, w którym - ze względu na specyfikę tej branży - brak fachowców jest z reguły odczuwany w pierwszej kolejności.
System paneli ściennych Ytong Panel SWE
Z prefabrykowanych elementów wielkowymiarowych z betonu komórkowego Ytong Panel SWE można w ekspresowym tempie wykonywać zewnętrzne i wewnętrzne ściany konstrukcyjne różnego rodzaju budynków. Są to nie tylko domy jednorodzinne, ale i kilkukondygnacyjne obiekty usługowe, przemysłowe i użyteczności publicznej.
Pod względem wielkości Ytong Panel SWE są największymi elementami ściennymi z betonu komórkowego, dostępnymi obecnie na polskim rynku. Mają one wysokość od 180 do 300 cm w module co 20 cm. Wymiary panelu dopierane są do wysokości danej kondygnacji, tak by sięgał od podłogi (a właściwie ułożonej na nim warstwy startowej z drobnowymiarowych bloczków) do stropu kondygnacji powyżej.
Do budowy ścian wewnętrznych i warstw nośnych zewnętrznych ścian dwuwarstwowych przeznaczone są panele o grubości 20 lub 24 cm i szerokości od 30 do 60 cm (w module co 7,5 cm). Są one wykonane z betonu komórkowego o klasie gęstości 500 kg/m³ i wytrzymałości na ściskanie 4 MPa.
Ściana jednowarstwowa Ytong Panel SWE Ultra+
Natomiast do wykonywania zewnętrznych ścian jednowarstwowych służą elementy Ytong Panel SWE Ultra+. Mają one grubość 36,5 cm i wykonane są z betonu komórkowego o klasie gęstości 300 kg/m³ i wytrzymałości na ściskanie 2,2 MPa. Współczynnik przenikania ciepła U ścian, zbudowanych z elementów Ytong Panel SWE Ultra+, nie przekracza maksymalnej dla przegród zewnętrznych budynków wartości 0,2 W/(m²K), zapisanej w obowiązujących Warunkach Technicznych, bardzo rygorystycznych pod względem ochrony cieplnej obiektów budowlanych.
Wszystkie prefabrykaty Ytong Panel SWE, jak i Ytong Panel SWE Ultra+ wykonywane są z charakterystyczną dla produktów Xella Polska bardzo wysoką dokładnością wymiarową, co ma oczywiście podstawowe znaczenie dla szybkiej budowy ścian nośnych o wysokim standardzie jakościowym. Oznacza to także, że ich wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie są równe i gładkie, co ułatwia układanie na nich warstw wykończeniowych, a także obniża koszty tych prac.
Wykonane z elementów Ytong Panel SWE i Ytong Panel SWE Ultra+ ściany budynków są oczywiście niepalne. Mają one klasę reakcji na ogień A1 oraz wysoką odporność ogniową - EI 360 i REI 240. Swoje właściwości w tym zakresie zawdzięczają oczywiście naturalnym cechom betonu komórkowego.
Szybka budowa ścian domu z elementów ściennych Ytong Panel SWE
Największą zaletą systemu Ytong Panel SWE jest ekspresowa budowa. Nadzwyczajne tempo wynika z dużych wymiarów paneli, jak i mechanizacji procesu budowy. Ściany z elementów Ytong Panel SWE montuje się przy pomocy dźwigu - samodzielnego albo zamontowanego na samochodzie (HDS), którym są one przywożone na budowę.
Do wykonania ścian z elementów Ytong Panel SWE potrzeba jedynie trzech osób - dwóch montażystów i operatora dźwigu. W ciągu 8 godzin są oni w stanie zbudować z nich nawet 150 m² ścian domu. Dla porównania w tym samym czasie trzech murarzy z drobnowymiarowych bloczków betonu komórkowego może wykonać co najwyżej 40 m² ścian. Ytong Panel SWE / Ytong Panel SWE Ultra+ pozwala wznosić ściany nawet 4 razy szybciej niż w tradycyjnych technologiach drobnowymiarowych!
Proste wykonawstwo
Budowa z paneli ściennych Ytong Panel SWE nie jest skomplikowana. Ustawia się je przy pomocy dźwigu na starannie wypoziomowanej startowej warstwie ścian, wykonanej z drobnowymiarowych bloczków Ytong, ułożonych na ścianach fundamentowych.
Przed montażem kolejnego elementu Ytong Panel SWE, tę jego boczną powierzchnię, która będzie przylegać do ustawionego wcześniej, pokrywa się cienką warstwą zaprawy Ytong-Silka FIX X100. Do tego celu używa się systemowych kielni Ytong, dopasowanych szerokością do grubości elementów ściennych.
Położenie świeżo ustawionego elementu stabilizuje się, łącząc go z poprzednim za pomocą wbitych od góry specjalnych metalowych płytek. Dzięki nim nie ulega on przesunięciu zanim zaprawa zwiąże. Do czasu ułożenia stropu, wykonane z elementów Ytong Panel SWE ściany podpiera się montażowo w wybranych miejscach.
Wsparcie działu projektowego
Decydując się na budowę ścian budynków w systemie Ytong Panel SWE, zawsze można skorzystać ze wsparcia działu projektowego firmy Xella Polska. Przygotuje on w technologii BIM dokładny projekt ścian budynku, wykonanych z tych elementów, wraz z dokładnym planem ich montażu, przedstawionym także w modelu 3D.
Ważne też, że wszyscy, którzy zdecydują się na zastosowanie tego systemu, mogą przez cały czas budowy liczyć na pomoc techniczną ze strony producenta prefabrykatów Ytong Panel SWE. Mogą też skorzystać z usługi wykonawstwa Construction Services. Wtedy rozliczają się z producentem za metry kwadratowe gotowej ściany, nie martwiąc się o transport elementów i ich montaż na placu budowy.
ul. Komitetu Obrony Robotników 48 , 02-146 Warszawa
www.xella.pl
infolinia: 801 122 227