Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Co daje anodowanie aluminium?
Anodowanie jest jedną z metod galwanizacji, powierzchniowej obróbki metali (w tym przypadku aluminium) polegającej na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Celem tego procesu jest przede wszystkim antykorozyjne i mechaniczne zabezpieczenie powierzchni.

Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy?
Aby w pomieszczeniach panował zdrowy i przyjemny mikroklimat, warto latem "poluzować" przyleganie okna do ramy. Z kolei zimą, gdy ucieczka ciepła może być dotkliwa dla naszej kieszeni, niezbędna jest odwrotna regulacja okna, czyli zwiększenie docisku tak, by szczelniej przylegało do ramy. Nie są to czynności, które wymagają obecności fachowca. Współczesne okna są tak skonstruowane, by czynność tę można było przeprowadzić przy użyciu najprostszych narzędzi.

Co to za kolor Winchester?
Okna są jednym z tych elementów architektury, które na przestrzeni wieków ulegały zmianie i kształtowały odbiór architektury budynków. Niezaprzeczalnie swoistym evergreenem, jeśli chodzi o materiał, z jakiego wykonane są okna, od zawsze było drewno. Sprawdza się ono znakomicie zarówno w projektach minimalistycznych, jak i tradycyjnych. Co istotne, mogą się różnić kolorem, tak jak zróżnicowaną barwę nadała drzewom natura.

Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?
Domy modułowe już jakiś czas temu szturmem wkroczyły na rynek nieruchomości, stając się jego bardzo ważną gałęzią. Zawdzięczają to swoim licznym zaletom, na czele których stoi szybki montaż. Przed przystąpieniem do budowy domu modułowego ważne jest, aby odpowiednio przygotować działkę oraz dokonać wyboru odpowiedniego fundamentu. Jakie są najlepsze opcje fundamentów pod domy modułowe?

Jakie okna przesuwne wybrać?
Jeśli właśnie wybierasz drzwi na taras, szukasz zapewne rozwiązań nowoczesnych, posiadających walory, których nie miały powszechnie stosowane drzwi otwierane. Z pewnością Twoje zainteresowanie wzbudziły okna przesuwne. W tym tekście podpowiemy, na jakie ich cechy powinieneś zwrócić uwagę.

Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza?
Zarówno właściciele domów, jak i budynków komercyjnych poszukują rozwiązań, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie naturalnego światła w pomieszczeniach, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności i kontroli nad temperaturą. Czasem takie zadanie spełnić mogą tradycyjne rolety i zasłony, ale istnieje dla nich bardzo ciekawa alternatywa - okna wyposażone w szyby refleksyjne, które zapewniają optymalne warunki oświetleniowe a do tego tak pożądaną prywatność.

Jakie odległości zachować montując haki do rynny?
Podczas montażu rynny ważne jest, aby tak zamocować haki, by zawieszone na nich rynny nie wystawały poza płaszczyznę będącą przedłużeniem połaci dachu. W innym przypadku zsuwający się z dachu śnieg będzie się na nich zatrzymywać, a to z kolei może przyczynić się do zerwania lub wygięcia rynny. O czym jeszcze należy pamiętać mocując haki?

Jak obliczyć ilość pustaków na dom?
Pustaki są jednym z najbardziej popularnych materiałów do budowy domu. Łączą zalety materiału, z którego można postawić budynek stosunkowo szybko, z ceną konkurencyjną w porównaniu do innych stosowanych obecnie technologii. Już na etapie kosztorysu rodzi się jednak pytanie, jak obliczyć ilość bloczków (pustaków) koniecznych do budowy domu.

Co to jest fasada aluminiowo-szklana?
Fasada aluminiowo-szklana to rodzaj elewacji zewnętrznej budynku lub element dachu, w których – jak sama nazwa wskazuje - głównymi elementami konstrukcyjnymi są aluminium i szkło. Panele szklane, są mocowane do aluminiowych fasad słupowo-ryglowych budynku, tworząc przezroczystą powierzchnię zewnętrzną. Fasady aluminiowo-szklane są coraz popularniejsze w nowoczesnej architekturze ze względu na swoje estetyczne i funkcjonalne właściwości.

Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz?
Rozwój polskiej branży stolarki okiennej od kilku lat napędzany jest zwiększającą się sprzedażą eksportową. Polskim producentom udaje się podbijać kolejne rynki, jednak niektóre z nich opierają się masowemu importowi okien z Polski z powodu różnic kulturowych i technicznych. Przykładem mogą być rynki brytyjski i skandynawskie, które preferują okna otwierane na zewnątrz. Co ciekawe, tego typu rozwiązanie ma szereg zalet, które zaczynają zdobywać uznanie także wśród polskich odbiorców.

Program Czyste Powietrze - wymiana okien z dofinansowaniem
Program Czyste Powietrze stanowi doskonałą możliwość przeprowadzenia termomodernizacji domu. Dofinansowania oferowane w ramach tego programu sięgają nawet 135 tysięcy złotych. Przeznaczenie tych środków na zakup i montaż okien o wysokiej izolacyjności cieplnej jest jednym z wielu możliwych zastosowań. Dzięki nowym oknom, które skutecznie redukują ucieczkę ciepła, możliwe jest istotne obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem.

Jak wybrać okno do łazienki lub kuchni?
Często pomijamy aspekty estetyczne i właściwości przeszkleń przy wyborze okien do salonu lub sypialni, zapominając jednocześnie o odpowiednim doborze okien do łazienek i kuchni. Niestety, nieprawidłowe decyzje w tej kwestii mają negatywny wpływ na wystrój i funkcjonalność tych pomieszczeń. Jak więc powinno się wybierać okna do kuchni i łazienki? Na to pytanie udziela odpowiedzi Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.

Energooszczędność domów szkieletowych. Jak dach może wpłynąć na temperaturę w budynku?
Domy szkieletowe cieszą się coraz większą popularnością. Są lekkie, ale jednocześnie trwałe i pozwalają na szybką oraz tańszą realizację inwestycji. Szczególnie dużą uwagę przyciąga kwestia energooszczędności, bo dzięki charakterystyce drewna, z którego powstają, konstrukcja zarówno szybko ochładza się, jak i nagrzewa. Z tego powodu kluczowa jest odpowiednia izolacja, która wesprze budynek w utrzymaniu konkretnej temperatury. Szczególnie istotną rolę pełni dach, bo to właśnie przez nieizolowany lub źle wykonany może uciekać nawet od 20 do 40 proc. ciepła.

Które elementy stolarki okiennej i drzwiowej będą odpowiednie do budynków pasywnych?
Rosnące koszty nośników energii oraz rosnąca świadomość zmian klimatycznych spowodowanych emisją dwutlenku węgla sprawiają, że budynki pasywne stają się coraz bardziej popularne wśród inwestorów w ostatnich latach. Charakteryzują się one minimalnym zapotrzebowaniem na energię potrzebną do ogrzewania.

Jak WALA tworzy "drewniane" zawiasy?
To nie sztuczka magiczna, tylko technologia zwana sublimacją. Zawiasy oczywiście nie są drewniane lecz wykonane z materiałów takich jak: aluminium, stal nierdzewna, stal stopowa, stopy cynku, tworzywo. Widoczne elementy zawiasów, stanowiące ich estetyczne wykończenie, standardowo są lakierowane proszkowo, anodowane lub alternatywnie pokryte metodą sublimacji imitującej drewno.