Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Eksploatacja systemów ociepleń
Po kilku latach użytkowania systemu ociepleń, na jego powierzchni będzie osadzać się brud, czasem może wystąpić porost biologiczny w postaci grzybów i glonów. Co wtedy zrobić? Najlepiej wyczyścić myjką ciśnieniową. Jednak zanim zabierzemy się do czyszczenia naszego przyszłego systemu ociepleń, trzeba go wykonać, a jeszcze wcześniej wybrać z pośród wielu na rynku.

Rolety zewnętrzne zimą. Czy wymagają szczególnej troski?
Wraz z nadejściem chłodów, zwłaszcza w obszarach o ekstremalnych temperaturach i obfitych opadach, należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację systemów roletowych (rolowanych, bram rolowanych).

Jakie systemy hydroizolacji sprawdzą się w łazience?
Nikt nie chce, by w łazience pojawiły się wszelkiego rodzaju nieestetyczne przecieki czy wykwity na ścianach i w narożnikach. Te problemy są powodowane przez nadmierną wilgoć w pomieszczeniu. Systemy izolacji pomogą nam zabezpieczyć przestrzenie, gdzie o kontakt z wodą nietrudno.

5 mitów na temat wolnowiszących rolet dzień noc
Wolnowiszące rolety dzień noc przez ostatnie lata zdobyły dużą popularność dzięki swoim wyjątkowym zaletom. Nie wszyscy jednak są przekonani co do ich funkcjonalności, wygody i designu. Z pomocą ekspertki marki ANWIS obalamy pięć najczęściej spotykanych mitów, które powstały o wolnowiszących roletach dzień noc.

Ytong EnergoUltra+ - najcieplejsza ściana jednowarstwowa
Bloczki z betonu komórkowego Ytong EnergoUltra+ przeznaczone są do budowy zewnętrznych ścian jednowarstwowych, spełniających pod względem termicznym wymagania obowiązujących Warunków Technicznych 2021. Swoimi parametrami i zaletami ściany te przewyższają dwuwarstwowe - zarówno na etapie budowy domu, jak i podczas późniejszej jego eksploatacji.

Czy jesienią można ocieplać budynek i malować elewację?
Właściciele i inwestorzy na ocieplanie budynków decydują się głównie wiosną i latem, kiedy pogoda sprzyja wykonywaniu prac na zewnątrz. Wiele osób zastanawia się, czy warto rozpoczynać niezbędne prace na jesieni, kiedy zima jest już za pasem. Przedstawiamy od czego zacząć i jak się przygotować, by ocieplić dom w sezonie jesiennym.

Jak przeszklenia pomagają zmniejszyć hałas?
Codziennie jesteśmy narażeni na działanie hałasu, który na dłuższą metę działa szkodliwie - powoduje problemy ze słuchem czy zwiększa ryzyko chorób. Istnieje wiele sposobów jego ograniczenia - jednym z najskuteczniejszych jest szkło dźwiękochłonne.

Czym zaizolować dach płaski - membraną hrydroizolacyjną czy papą?
Człowiek od zawsze poszukiwał metod na ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Wraz z rozwojem cywilizacji zaczęto eksperymentować z pokryciami dachowymi domostw, opracowując sposób na wykonanie dachu płaskiego. Jak go zaizolować, by służył równie dobrze, co dach skośny?

TUNDRA PACK - kompletny system do budowy zielonego dachu płaskiego
Płaskie dachy domów lub garaży to przestrzeń, która rzadko jest wykorzystywana. Dobrym pomysłem jest przekształcenie ich w tzw. zielony taras, który dzięki bliskiej obecności natury może stać się ulubionym miejscem rekreacji i wypoczynku. Firma SOPREMA specjalizuje się w przywracaniu obecności roślin na terenach przeznaczonych pod zabudowę. Dzięki systemowi TUNDRA PACK, stworzenie innowacyjnego zielonego dachu jest niezwykle szybkie i proste w realizacji.

Jakimi cechami wyróżnia się nowoczesny dom?
Architekci projektują współczesne domy opierając się na prostych, surowych bryłach, ekologicznych rozwiązaniach oraz wielkogabarytowych przeszkleniach. Jak więc stworzyć nowoczesny dom, który będzie zarówno praktyczny, jak i atrakcyjny wizualnie? W poszukiwaniu odpowiedzi pomoże nam Rafał Buczek, ekspert AWILUX Polska.

Ocieplenie domu w sezonie jesiennym - co warto wiedzieć?
Na liście wydatków osób prowadzących gospodarstwo domowe opłaty za ogrzewanie od lat zajmują wysoką pozycję. W przypadku nieocieplonego domu będzie to nawet 70% wszystkich kosztów jego eksploatacji. Zaradzić temu można w bardzo prosty sposób - wykonując ocieplenie ścian budynku, które przełoży się na niższe wydatki (nawet 1000 zł rocznie!), zredukuje emisję zanieczyszczeń i pomoże utrzymać zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach.

Z jakiego materiału wykonać warstwę wstępnego krycia?
Warstwa wstępnego krycia chroni termoizolację oraz elementy konstrukcyjne pokrycia dachowego przed czynnikami atmosferycznymi. Gdy jest odpowiednio zamontowana, często wspomaga również właściwą wentylację warstwy termoizolacji, co ma znacznie dla żywotności i prawidłowego funkcjonowania dachu. Jaki materiał wybrać w tym celu: papę czy membranę?

Jakie wybrać płyty do termoizolacji podłóg?
Domy, które uzyskały pozwolenia na budowę po 1 stycznia 2021 roku, muszą spełnić rygorystyczne wymogi Warunków Technicznych 2021. Inwestorzy i wykonawcy najwięcej uwagi poświęcają dachom i elewacji, tymczasem nawet 20% ciepła ucieka przez posadzki. Stosowanie wysokiej jakości rozwiązań do izolacji podłóg jest więc niezbędne. Bardzo dobrym wyborem są płyty TMS firmy Soprema.

Przegląd ognioodpornych systemów do dachów płaskich
W 2020 roku w samych pożarach budynków mieszkalnych zginęło 360 osób, a 1859 zostało rannych - kilkadziesiąt lat temu te liczby były niestety dużo wyższe. Dziś wybierając odpowiednie pokrycie dachowe, inwestorzy mogą zminimalizować ryzyko jego pożaru. Ochrona przeciwpożarowa to druga istotna funkcja pokrycia dachowego. To właśnie dzięki wykorzystaniu niepalnych materiałów i wymogowi minimalnej odległości między budynkami zlikwidowano liczbę oraz skutki pożarów.

Uszczelnienie budynku od wewnątrz - rozwiązanie sprawdzone i trwałe
Wtórną hydroizolację pionową od wewnątrz stosuje się w przypadku gdy uszczelnienie od zewnątrz jest technicznie lub ekonomicznie niewskazane. Przyczyną mogą być zabudowa szeregowa lub bliźniacza, duże zagęszczenia przewodów instalacyjnych w bezpośrednim sąsiedztwie budynku czy też osłabienie stabilności konstrukcji budynku. Choć w przypadku uszczelnienia od wewnątrz mury przyziemia pozostają trwale wilgotne, dziesięciolecia doświadczeń pokazały, że systemy hydroizolacji wewnętrznej Remmers zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa.